Ühe maksukohustuslasena registreerimine ja tegutsemine

Alates 1. jaanuarist 2010 jõustusid käibemaksuseaduse (KMS-i) § 26 muudatused, mille alusel registreerib maksuhaldur maksukohustuslased ühise taotluse alusel käibemaksugrupina.

Käibemaksugrupina registreeritakse Eestis ettevõtlusega tegelevad järgmised Eesti maksukohustuslased:

    * emaettevõtja ja tütarettevõtjad äriseadustiku tähenduses

    * majanduslikult ja organisatsiooniliselt seotud maksukohustuslased, kui iga käibemaksugrupi koosseisus registreeritava äriühingu aktsiatest, osalusest või häältest kuulub samale isikule rohkem kui 50 protsenti või kui isikud on seotud frantsiisilepingu alusel

Käibemaksugrupp registreeritakse taotluse esitanud isikute poolt valitud esindusisiku (käibemaksugruppi kuuluvate isikute hulgast) nimele, kelle käibemaksukohustuslasena registreerimise number (KMKR number) saab käibemaksugrupile ühiseks KMKR numbriks. Käibemaksugruppi kuuluvate liikmete, v.a esindusisiku, personaalne KMKR number käibemaksugrupina registreeritud perioodil peatatakse ehk on kehtetu.

Ühise käibedeklaratsiooni (KMD) ja/või Euroopa Ühenduse sisese käibe aruande (VD) või selle muutmise aruande (VDP) esitamise kohustus on esindusisikul, st iga grupi liige eraldi maksuhaldurile KMD-d ja/või VD-d, VDP-d ei esita.

Tulenevalt asjaolust, et KMD esitamise kohustus on käibemaksugrupi esindusisikul, tagastatakse ka enammakstud käibemaks esindusisikule, st kantakse tema ettemaksukontole.

Küll aga vastutavad käibemaksugrupina registreeritud isikud solidaarselt käibemaksu tähtaegse tasumise eest ning käibemaksugrupi registrist kustutamisel käibemaksuvõla eest, mis on tekkinud perioodil, kui nad olid registreeritud käibemaksugrupina. Kui esindusisiku ettemaksukontol ei ole käibemaksunõude tasumiseks raha, siis tasumise tähtpäevale järgneval teisel päeval võetakse raha solidaarse isiku ettemaksukontolt.

Käibemaksugrupina registreeritud isikute omavahelisi tehinguid ei loeta käibeks ning KMS-i § 37 nõuetele vastavaid arveid selliste tehingute puhul ei väljastata. Käibemaksugruppi kuuluva maksukohustuslase ja tema välisriigis asuva püsiva tegevuskoha vahelist teenuse osutamist käsitatakse ettevõtlusena. Seega, kui grupi liikmel on püsiv tegevuskoht teises liikmesriigis, siis nende omavahelisi tehinguid ei arvestata kui ühe isiku sisemisi tehinguid, mis käibemaksu mõttes ei ole käive, vaid tegemist on eraldiseisvate isikute vaheliste käivetega.

Käibemaksugrupina registreerimise kord, registreerimisavalduse vorm, registreerimise kohta tehtava maksuhalduri otsuse vorm ning käibemaksugrupi registrist kustutamise kord on kehtestatud rahandusministri 18. detsembri 2009. aasta määrusega nr 67.

Maksu- ja Tolliamet annab teada, et seoses käibemaksugrupina registreerimise ja tegutsemise põhimõtete olulise muutumisega alates 1. jaanuarist, tunnistati ühe maksukohustuslasena registreerimise otsused, mis olid tehtud kuni 2009. aasta 31. detsembrini kehtinud korra alusel, kehtetuks. Kui ühe maksukohustuslasena registreeritud isikud soovivad jätkata käibemaksugrupina, tuleb esitada uus avaldus.

Avalduse vormid on kättesaadavad SIIN.  

Registreerimise avalduse (vorm KRÜ) ja avalduse lisa (vorm KRL) saab esitada esindusisiku poolt Maksu- ja Tolliameti Põhja maksu- ja tollikeskusele (Endla 8, 15177 Tallinn, e-post: pohjaemta.ee).

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Aule Kindsigo

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

31. august 2018

Uudised

Tööriistad