Kaardista kõik soodustused!

Majandussurutise tulemusena on nii mõnigi ettevõtja pidanud tegevust koomale tõmbama või kahjumisse langenud äritegevuse lõpetama. Enne äriühingu likvideerimisotsuse langetamist on mõistlik järele mõelda, ega sellega loobuta mõnest tegutsemise käigus äriühingusse kogunenud maksusoodustusest, mida saaks tulevikus oma maksukohustuse vähendamisel kasutada.

Sellised varjatud soodustused esinevad tihtipeale juba ka lühikese tegevusajalooga äriühingutel, kes pole veel kunagi kasumisse jõudnud, kuid peavad oma tegevuse juba lõpetama.

Näidetena mõnest sellisest maksuarvestuslikust varjatud väärtusest võib tuua omakapitali tehtud sissemaksed, mida on võimalik arvestada maksukohustuse vähendamisel omakapitalist tehtavate väljamaksete puhul; maksuvabastus tütarühingult saadud dividendide osas, mille arvelt võib omakorda maksuvabalt aktsionäridele väljamakseid teha; tuludelt välisriigis tasutud tulumaks, mille võrra on võimalik vähendada kasumi jaotamisel tasumisele kuuluvat tulumaksu.

Kui kahjumis olev äriühing jõuab tulevikus kasumisse, võib ta neid maksuatribuute kasutada, sest nende kasutusiga pole ajaliselt piiratud.

Kui omanikud ei jõua või ei pea otstarbekaks oodata, kuni äriühing jõuab kasumisse, äriühing lõpetatakse, tihtipeale tajumata, et selle tulemusena lakkavad olemast ka need väärtused. Samas oleks neid maksusoodustusi võimalik tulevikus kasutada muu äritegevuse alustamisel või kandmisel sellisesse äriühingusse.

Samuti võivad kirjeldatud maksuarvestuslikud soodustused ühelt isikult õigusjärgluse korras teisele üle kanduda. Näiteks äriühingute ühendamise käigus lähevad need sageli koos muu kahjumiliku majandustegevusega ühinevalt äriühingult üle ühendavale äriühingule. Edasitegutseval äriühingul võib sellisel juhul olla võimalik neid hüvesid tulevikus kasutada oma maksukohustuse vähendamisel.

Sarnaselt ühinemisele võib ka äriühingute jagunemise puhul omada tähtsust, milline tekkivatest äriühingutest tulevikus võib varjatud maksusoodustustest kõige rohkem kasu lõigata. Seega tuleb hoolikalt kaaluda, millisesse isikusse saab jätta maksusoodustused peale jaotumist või eraldumist.
 
Enne äriühingu likvideerimist või restruktureerimist on soovitatav kaardistada enda jaoks kõik varjatud väärtused, mis äriühingu maksuarvestuses võivad sisalduda ning mis tihtipeale võivad aidata ületada äriühingu muid riske ja kohustusi. Selliseid väärtusi on põhimõtteliselt võimalik kasutada kontserni kuuluva mõne muu kasumliku äriühingu maksukohustuse vähendamiseks ja neist ei tasu kergekäeliselt loobuda.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Erki Uustalu

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad