Maksumaksja vaenlaseks kuulutati maksuameti juht Enriko Aav

Maksumaksjate liit valis eelmise aasta maksumaksja vaenlaseks maksu- ja tolliameti juhi Enriko Aava, maksumaksja sõbraks tunnistati õiguskantsler Indrek Teder.

Aav pälvis tiitli maksumaksjale kulukate kohtuprotsesside, ameti saamatu töökorralduse ja läbikukkunud mainekujundusprojektide eest.

Sylvesteri kohtuasjas kaotas riik intresside ja kohtukuludena ligi 200 miljonit krooni. Maksumaksjate liit leidis, et maksuamet ei õpi oma vigadest, läheb liiga kergekäeliselt kohtusse asjadega, kus sarnaseid vaidlusi on juba varem kaotatud, samuti on paljudes maksuvaidlustes maksuamet käitunud pahatahtlikult, püüdes teist poolt või kohut eksitusse ajada, taganeda varem antud lubadustest või eitada enda väljaöeldut.

Samuti heidab maksumaksjate liit ette, et maksuamet jagab maksumaksjatele moonutatud infot, kodulehel ei ole piisavalt juhendmaterjale, peaaegu üldse ei tutvustata näiteks Riigikohtu lahendeid.

"Jääb mulje, justkui varjaks MTA maksumaksjate eest infot lootes, et maksumaksjad ei tunne oma õigusi ja jätavad ebaseaduslikud maksuotsused vaidlustamata. Samuti on ette tulnud, et MTA kodulehel tehakse tagasiulatuvalt muudatusi või on väljas korraga mitu erineva sisuga teksti," nendivad maksumaksjad.

Maksuhalduri paturegistrisse mahuvad ka maksuametnike koordineerimata töö, mistõttu isegi kohtus esinedes ei suuda revident ja jurist alati ühist keelt leida. Samtui antakse maksumaksjate küsimustele antakse eri aegadel ja eri kohtades erinevaid vastuseid.

Riigikontroll on tähelepanu juhtinud sellele, et maksuvõlgade sissenõudmise süsteem ei tööta korralikult, võlgu hakatakse sisse nõudma liiga hilja ja puuduvad selged käitumispõhimõtted, kuidas võlgadele reageerida. Nii on juhtunud, et mõnele maksumaksjale rakendatakse sanktsioone juba väikese viivituse korral, samal ajal jäetakse paljudele kuritahtlikele maksuvõlgadest kõrvalehoidumise juhtumitele üldse reageerimata.

Maksuametile heidetakse ette ka ebapiisavat koostööd ametiühinguga, kus maksuhaldur püüab maksu- ja tolliametnike ametiühingu juhti iga hinna eest töölt vabastada. Maksumaksjate liit märgib, et viimasel ajal on tulnud ridamisi kohtuotsuseid maksuameti teenistujate usaldusisikute ja ametiühingujuhi ebaseaduslike koondamiste ja distsiplinaarmenetluste kohta.

"Üsna kummaline oli ka MTA käitumine, kui ettevõtlusvabaduse kaitse sildi all keelduti pankrotistunud kasiinolt tegevusluba ära võtmast, kuigi seadus näeb seda selgesõnaliselt ette," märgivad maksumaksjad.

Maksumaksja sõbra tiitli sai õiguskantsler Indrek Teder suvise käibemaksutõusu vaidlustamise eest. Käibemaksumäära tõus nii lühikese etteteatamisajaga oli vastuolus õiguskindluse põhimõttega. Tänu õiguskantsleri sekkumisele täiendas Riigikogu käibemaksuseadust maksutõusu mõnevõrra leevendavate üleminekusätetega, mis oli ilmselt maksimum, mida tollal oli võimalik saavutada.

Maksumaksja vaenlase nominentideks oli lisaks Aavale esitatud veel peaminister Andrus Ansip ootamatute ja halvasti ettevalmistatud maksutõusude eest, Riigikogu roheliste fraktsioon maksutõusude toetamise eest ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar müügimaksu kehtestamise eest.

Veel oli nominentide seas töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel kahtlase meenehanke eest ja koondamishüvitiste maksmise eest 261 Töötuturuameti ametnikule, kes tegelikult jätkasid tööd Töötukassas ning kaitseminister Jaak Aaviksoo ja Riigikohtu esimees Märt Rask ametnikele preemiate maksmise eest.

Eelmisel aastal valiti maksumaksja vaenlaseks finantsinspektsioon, maksumaksja sõbraks aga tarbijakaitse.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad