ÄP Käsiraamatute foorum: kahjumi hüvitamine

Küsimus: Esialgse prognoosi kohaselt lõpetab ettevõte majandusaasta kahjumiga, on tekkinud raskusi omakapitali nõude täitmisega. Osanikud otsustasid koosolekul kahjumi osalusele vastavalt ettevõttele hüvitada. Kas ja kuidas sellist nõuet osaühing oma raamatupidamises kajastada saab?

Vastus: Kui vara vähenemisel on omanikud võtnud vastu otsuse katta kahjum rahaliste sissemaksetega, siis seda ei saa aktsiaselts/osaühing kajastada oma raamatupidamisarvestuses enne, kui see summa ka kassaliselt laekub. Ja seda ei kajastata tuluna, vaid bilansis omakapitali koosseisus eelmiste perioodide kahjumi vähendusena või eraldi real nimetusega Omanike sissemakse omakapitali. Majandusaasta aruandega koos tuleb esitada kahjumi katmise otsus ja ka tegevusaruandes seda kirjeldada.

Täienduseks: maksuaspektist võiks kaaluda vara vähenemise korral kasutatavate abinõude alternatiivseid variante, nt aktsia/osakapitali suurendamist.
Maksustamisel tekib erinevus tulevikus tekkida võiva kasumi jagamisel. Kahjumi katmisel sissemaksete korral kuulub kasumi hilisem jagamine maksustamisele, st tehtud sissemakseid ei võeta dividendide maksustamisel arvesse. Aktsia/osakapitali praeguse suurendamise variandi korral ei maksustata aktsiakapitali hilisemal vähendamisel omanikele tehtud väljamakseid nende tehtud sissemakse ulatuses, st omaniku tulu maksustamisel võetakse arvesse tema kulu.

Vastas BDO Eesti AS

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad