Raamatupidamises motiveeritakse kiitusega, ITs preemiatega

Kui raamatupidamisettevõtetes on peamiseks tunnustusmeetodiks kiitus, siis IT valdkonnas on tunnustamise mõõtühikuks raha.

Infoleht Tööjõuturg uuris, kuidas firmad oma töötajaid motiveerivad. Võrdluse alla võeti  raamatupidamisfirmad ja IT-firmad.

Kuuest vastanud raamatupidamisettevõttest viies on põhiline tunnustamismeetod kiitus. Seevastu viiest vastanud IT ettevõttest vaid kaks märkisid põhilise tunnustamisvahendina kiituse. Kolmel juhul ootab töötajat suurem tunnustamine või koguni rahaline preemia. Kuuest vastanud raamatupidamisfirmast tõi soodustuste all välja spordiklubi kasutamise võimaluse vaid kaks ettevõtet. Seevastu IT firmadel oli sporditoetus pakkuda välja viiest firmast neljal.

Hüveks võib olla ka suupiste

Kui motiveerimisvahendeid kõigi vastanute firmade üldarvestuses vaadelda, siis töötaja spordikulutused tasutakse täielikult, kingitakse spordiklubi kinkekaart või kuukaart. Pakutakse ka autokompensatsiooni ja hüvitist ametikõnede puhul eratelefonilt.

Mõlema valdkonna vastanute hulgas peeti oluliseks pakkuda töötajatele head töökeskkonda ja õhkkonda ning ka häid töötingimusi. Hüvede all peetakse mõnel pool silmas ka kohvi, tee, kommide ja suupistete pakkumist.

Enamik vastanud ettevõtetest peab oluliseks töötajate meelespidamist tähtpäevadel, nagu jõulud ja sünnipäev. IT firmades on teretulnud omaalgatuslikkus ürituste korraldamisel. Samuti lisanduvad viimastes tähtpäevade hulka projektide lõpetamise peod.

Jõulupidudelt hoiti kokku

Sünnipäevadel kingitakse traditsiooniliselt lilli ja mõnel pool on ette nähtud ka kingitus ja oodatakse sünnipäevalapselt väljategemist.
Jõulupeo korraldamist möönsid 11 vastanust kindlalt vaid kaks ettevõtet, ehk tänavu ongi see finantsolukorra tõttu keeruline. Pidu kas jäi ära või oli eelarve selle pidamiseks üpris väike. Töötajate lapsed siiski enamikus ettevõtetes kingipakita ei jäänud.

Suur osa vastajatest üllatas sellega, et jõulude ajal jagati ka preemiaid, kuigi rahaline preemia oleneb loomulikult ettevõtte edukusest. Olenevalt firmast võib see olla 10–100% ühe kuu palgast. Teiste boonuste seas on levinumad spaa kinkekaardid, teatri- või kontserdikülastused.

Olulised inimesed ja keskkond

Erilisi töötajate motiveerimise nippe küsitletud firmades ei kasutatud, kuid kõik vastanud on nõus, et peale nimetatud hüvede ja preemiate on kõige tähtsamad meeldiv töökeskkond ja peale põhipalga ka tulemustasu. Sõbralik kollektiiv, kes toetab, kuulab muresid ja annab nõu, on näiteks raamatupidamisfirma sõnul ettevõtte tähtsamaid varasid.

Erinevused, mis IT ja raamatupidamise motiveerimissüsteemi uuringust selgusid, on loomulikud, arvestades ettevõtete erinevaid tööülesandeid. Vastanud raamatupidamisfirmad olid ka töötajate arvu poolest palju väiksemad, sellest ka pehmed ja individuaalsed motiveerimisvahendid.

Teine põhjus on kindlasti ka soolise koosseisu erinevuses – raamatupidamisettevõtted on rohkem naistekesksed, seevastu IT ettevõtted koondavad oma ridades suuremas osas mehi, sellest ka agressiivsemad boonussüsteemid ning suurem keskendumine spordile ja rahalistele preemiatele.

Artikkel ilmus Äripäeva infolehes Tööjõuturg, mida saab tellida SIIN.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Mari Neerut

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad