Nordea: Eesti euroga liitumine riskib edasi lükkuda

Täna avaldatud värskes majandusprognoosis kirjutab Nordea pank Eesti europüüdlustest, et peab euroga liitumist aastal 2011 jätkuvalt võimalikuks, kuid edasilükkumise risk on suur.

Nordea analüütik Annika Lindblad nendib, et Eesti on euroga liitumiseks inflatsioonikriteeriumi täitnud ning ka riigi võlatase on madal. Suurimaid probleeme on eelarvedefitsiidiga, mis riskib ületada 3% piiri SKPst. „Euroala liikmeks saamiseks peab EL aga olema ühtlasi veendunud, et eelarve konsolideerimiseks kasutatud abinõud kujutavad endast püsivaid muutusi. Peame Eesti liitumist euroga 2011. aastal jätkuvalt võimalikuks, kuid liitumise edasilükkumise risk on märkimisväärne,“ kirjutab Lindblad oma hinnangus.

Balti riikidele prognoosib Nordea tänavu jätkuvat SKP langust, kasv taastub aastal 2011 tänu eksporditurgude toibumisele Lääne-Euroopas.

Eesti SKP võib tänavu kahaneda 0,5%, Läti SKP 2,9% ning Leedu SKP 2,4%. 2011. aastaks prognoosib pank Eestile juba 4% suurust SKP kasvu, Lätile ja Leedule vastavalt 2,7 ja 3% suurust majanduskasvu.

Nordea märgib, et Balti riikide majanduskasvu toibumine sõltub eelkõige nõudluse taastumisest eksporditurgudel, mis paraku toibuvad aeglaselt.

Eesti majandus võib uuesti kasvule pöörata 2011. aastal, kuid mitte enam sellises tempos nagu mõned aastad tagasi, märgib pank.

„Euro Eesti majanduse kõiki probleeme ei lahenda, eriti mis puudutab konkurentsivõime paranemist,“ kirjutab Lindblad ning nendib, et euroga seotud suured ootused on liialdatud.

Leedul pole eurolootust enne 2014. aastat. Lätis võib aga poliitilise olukorra haprus viia valitsuskriisini, mis tõstaks uuesti spekulatsioonid lati devalveerimisest, kui rahvusvahelise abilaenuga probleemid tekivad. Pank ise ei pea siiski tõenäoliseks, et Läti Keskpank fikseeritud kursist loobuks.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad