Majanduskuritegude arv kasvas masuaastal 27%

Mullu registreeriti Eestis 987 majanduskuritegu, mis on 2008. aastaga võrreldes 208 võrra enam, selgus täna avalikustatud kuritegevuse kokkuvõttest.

Majanduskuritegude arv tõusis tänu salakaubaveo juhtumite avastamisele Narva piiripunktis. Salakaubaveona registreeritud kuritegude arv kasvas aastaga 3,5 korda: 113-lt kuriteolt 410ni. Salakaubavedu moodustas 60% majanduskuritegudest.

"Viimaste aastate maksimumi saavutasid ka kuriteod, mis olid seotud raamatupidamise kohustuse rikkumise ja pankrotiavalduse esitamise kohustuse täitmata jätmisega," ütles justiitsministeeriumi asekantsler Heili Sepp.

Salakaubavedu kõrvale jättes vähenes registreeritud majanduskuritegude koguarv 5%. Vähenemise põhjuseks oli ministeeriumi teatel alkoholi ja tubakatoodete käitlemist puudutavate kuritegude ning maksukuritegude registreerimise langus.

Samas oli majanduskuritegude seas kuriteoliike, mille registreerimiste
tase saavutas viimaste aastate maksimumi. Näiteks kasvas raamatupidamise kohustuse rikkumine kolm korda: 2008. aasta kaheksalt kuriteolt mullu 24ni. Kui tunamullu registreeriti viis maksejõuetuse põhjustamise kuritegu, siis eelmisel aastal 13.

Pankrotiavalduse esitamise kohustuse täitmata jätmine kasvas aastaga 21-lt 59ni, konkurentsikuritegusid registreeriti kaheksa (2008. aastal viis), siseteabe väärkasutamise juhtumeid neli (2008. aastal üks). "Esmakordselt registreeriti üks turumanipulatsiooni puudutav kuritegu," sõnas Heili Sepp.

Tema sõnul on vähenenud eelkõige vägivalla- ning liikluskuriteod. "Liikluskuritegude arv langes juba teist aastat järjest, kuid vägivallakuritegude arvu langus oli karistusseadustiku kehtivusaja lõikes esmakordne," märkis ta.

Enamlevinud vägivallakuritegusid registreeriti möödunud aastal 19% võrra vähem kui 2008. "Vägivalda registreeriti vähem nii kodudes kui ka avalikes kohtades ning vähenes ka raskete vägivallajuhtumite arv," kinnitas Sepp. Tapmiste ja mõrvade koguarv langes 9% – nende tagajärjel hukkus mullu 69 inimest, 2008. aastal oli hukkunuid 86 ning 2007. aastal 96.

Röövimiste arv vähenes aastaga 20%, varguste arv püsis möödunud aastaga samal tasemel. "Hoolimata paljude inimeste kartusest, et majanduslanguse tõttu tõuseb varavastaste kuritegude arv, räägivad numbrid teist keelt. Röövide arv on oluliselt vähenenud ning kui võrrelda 2008. aasta teises pooles registreeritud varguste arvu 2009. aasta sama perioodiga, siis kasv on vaid üks protsent," sõnas ta.

Asekantsler selgitas, et seadusemuudatuse tõttu saabki võrrelda ainult 2008. ja 2009. aasta viimase poolaasta varguste andmeid. "Alates  juulist 2008 on kuritegu see, kui isik varastab süstemaatiliselt, sõltumata varastatu väärtusest. Varem sõltus kõik aga just varastatud eseme väärtusest, mitte sellest, mitmendat korda vargus toime pandi," märkis ta.

Kuritegevuse vähenemise suunda viimastel aastatel toetavad ka statistikaameti poolt mullu läbiviidud ohvriuuringu tulemused. "Kui veel viis aastat tagasi langes kuriteo ohvriks ligi kolmandik küsitletutest, siis mullu läbi viidud küsitluse kohaselt vaid neljandik, seega on ohvriks langenute osakaal märgatavalt vähenenud," sõnas Sepp.

Kuritegevuse numbrite üldisest langusest hoolimata on siiski ka neid kuritegevuse liike, mida registreeriti mullu enam kui 2008. aastal. "Enam kui saja kuriteo võrra kasvas aastaga näiteks omavoliliste sissetungide ja arvutikelmuste arv, lapse ülalpidamise kohustuse rikkumiste arv kasvas viiendiku võrra," lausus Sepp.

Kokkuvõttes tõusis eelmisel aastal kuritegude arv 74 kuriteoliigis ning langes 126 puhul. Eestis registreeritud kuritegude arv langes eelmisel aastal 5,1 protsenti.

Kuritegelik aktiivsus 10 000 elaniku kohta oli jätkuvalt suurim pealinnas ning Ida-Virumaal, kõige turvalisemad maakonnad on nagu ka varasemalt Hiiu- ja Saaremaa.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Indrek Kald

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad