ÄP Käsiraamatute foorum: õpetaja koondamine

Küsimus: Millistel tingimustel on võimalik koondada 1995. aastast koolis töötanud aineõpetajat?Arvestades töö iseloomu, muutub pedagoogi koormus igal poolaastal ja vastavad kokkulepped on tähtajalised. Kas koondamine on seaduslik, kui ülesütlemisavalduses on põhjuseks kirjutatud “tööleping öeldakse erakorraliselt üles seoses õpilaste arvu vähenemisega koolis ning kooli õppekava muutmisega alates 01.09.2009”.Leping öeldakse üles jaanuarist 2010. Alates 2009. a septembrist  ei ole õpilaste arv muutnud. Direktori sõnul seisneb õppekava muutmine selles, et suurendatakse ühe aine tundide arvu  teise aine tundide arvel.Koolis on veel kolm selle aine õpetajat. Direktori sõnul koondatakse üks õpetaja, kuna koolil pole mõtet jätkata töösuhet töötajaga, kelle koormus on nii väike, et parem anda neid tunde teistele.

Vastus: Pedagoogide töölepingud öeldakse üles vastavuses töölepingu seadusega ja mingeid erisusi selleks ette pole nähtud. Ülesütlemine on tühine, kui seda on tehtud ilma seadusest tuleneva aluseta või vastuolus seadusest tulenevate nõuetega.

TLS § 89 toob koondamise põhjusena välja kokkulepitud tingimustel töösuhte jätkamise võimatuse, mis on tingitud töömahu vähenemisest, töö ümberkorraldamisest või muudest asjaoludest, mis toovad kaasa töö lõppemise.

Õppekava muutmist võib selles kontekstis vaadata kui töö ümberkorraldamist, mille tagajärjel aineõpetaja jaoks lõpeb töö algselt kokkulepitud tingimustel. Seega vähemalt formaalselt võib siin alus koondamiseks esineda, kuid tööandja peab vaidluse korral siis ka tõendama, et see tõesti tegelikult nii on.

Lisaks peab tööandja põhjendama, kuidas toimus koondatava väljaselgitamine viidatud kolme aineõpetaja hulgast. Samuti peab tööandja võimalusel enne koondamist pakkuma muid vabu töökohti. Rakendada tuleb staažist sõltuvat etteteatamise tähtaega ning maksta ühe kuu keskmise töötasu suurune hüvitis.

Kuna meile ei ole kõik koondamise aluseks olevad asjaolud ning koondamise protseduuridega seotud asjaolud täpselt teada, siis kahjuks lõplikku vastust selle osas, kas antud juhul on koondamine seaduslik või mitte, me anda ei saa.

Vastas advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad