Ministeerium: kevadel hakkavad hinnad tõusma

Deflatsioon on hakanud taanduma ning kevadel võib oodata hindade tõusu aastases võrdluses, teatas rahandusministeerium.

Euroalal on deflatsioon läbi ning mootorikütuste kallinemise tõttu kiirenes tarbijahindade tõus detsembris 0,9 protsendini.

Pärast eelmise aasta sügiskuudel saavutatud põhja on deflatsioon hakanud taanduma ning käesoleva aasta kevadel võib oodata tarbijahindade tõusu aastases võrdluses, teatas ministeerium.

Nende arengute taga on nii toorainete kallinemine rahvusvahelistel turgudel kui ka muudatused maksupoliitikas. Seevastu eelmainitud hinnatõususurveid aitab osaliselt leevendada nõrgast majandusolukorrast tingitud teenuste odavnemine.

Detsembri andmete kohaselt oli kuises võrdluses 0,1protsendise tarbijahindade tõusu taga toiduainete ja mootorikütuse mõningane kallinemine. Toidukorvi maksumust mõjutas aiasaaduste ja piimatoodete hinnatõus, samas jahu- ja lihatoodete hinnad olid sarnaselt varasematele kuudele languses.

Piimatoodete kallinemist võib oodata ka järgnevatel kuudel, kuna rahvusvahelistel turgudel on hinnad pöördunud tõusule. Eluaseme hinnaarenguid mõjutasid üürihinnad, mis odavnesid novembriga võrreldes ligemale 5%.

Maastrichti inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) aeglustus detsembris hinnanguliselt 0,2%ni. Kolme madalaima inflatsiooniga ELi liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtus ulatus detsembris 1,6-1,7%ni. Seega täidab Eesti juba teist kuud järjest inflatsioonikriteeriumi, teatas ministeerium.

Nii rahandusministeeriumi kui ka teiste institutsioonide viimaste prognooside kohaselt jääb Eesti tarbijahindade muutus käesoleval ja järgmisel aastal kriteeriumi referentsväärtusest madalamaks. See on oluline jätkusuutlikkuse aspektist, kuna lisaks inflatsioonikriteeriumi täitmisele jälgitakse kevadise hindamise käigus ka Eesti lähituleviku inflatsiooniprognoosi.

Statistikaameti andmeil tõusid detsembris tarbijahinnad novembriga võrreldes 0,1 protsenti ning langesid eelmise aasta detsembriga võrreldes 1,7%. Eelmise aasta kokkuvõttes ulatus langus 0,1%ni, mida rahandusministeerium suveprognoosis ka ootas.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad