Ministeerium: kevadel hakkavad hinnad tõusma

Deflatsioon on hakanud taanduma ning kevadel võib oodata hindade tõusu aastases võrdluses, teatas rahandusministeerium.

Euroalal on deflatsioon läbi ning mootorikütuste kallinemise tõttu kiirenes tarbijahindade tõus detsembris 0,9 protsendini.

Pärast eelmise aasta sügiskuudel saavutatud põhja on deflatsioon hakanud taanduma ning käesoleva aasta kevadel võib oodata tarbijahindade tõusu aastases võrdluses, teatas ministeerium.

Nende arengute taga on nii toorainete kallinemine rahvusvahelistel turgudel kui ka muudatused maksupoliitikas. Seevastu eelmainitud hinnatõususurveid aitab osaliselt leevendada nõrgast majandusolukorrast tingitud teenuste odavnemine.

Detsembri andmete kohaselt oli kuises võrdluses 0,1protsendise tarbijahindade tõusu taga toiduainete ja mootorikütuse mõningane kallinemine. Toidukorvi maksumust mõjutas aiasaaduste ja piimatoodete hinnatõus, samas jahu- ja lihatoodete hinnad olid sarnaselt varasematele kuudele languses.

Piimatoodete kallinemist võib oodata ka järgnevatel kuudel, kuna rahvusvahelistel turgudel on hinnad pöördunud tõusule. Eluaseme hinnaarenguid mõjutasid üürihinnad, mis odavnesid novembriga võrreldes ligemale 5%.

Maastrichti inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) aeglustus detsembris hinnanguliselt 0,2%ni. Kolme madalaima inflatsiooniga ELi liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtus ulatus detsembris 1,6-1,7%ni. Seega täidab Eesti juba teist kuud järjest inflatsioonikriteeriumi, teatas ministeerium.

Nii rahandusministeeriumi kui ka teiste institutsioonide viimaste prognooside kohaselt jääb Eesti tarbijahindade muutus käesoleval ja järgmisel aastal kriteeriumi referentsväärtusest madalamaks. See on oluline jätkusuutlikkuse aspektist, kuna lisaks inflatsioonikriteeriumi täitmisele jälgitakse kevadise hindamise käigus ka Eesti lähituleviku inflatsiooniprognoosi.

Statistikaameti andmeil tõusid detsembris tarbijahinnad novembriga võrreldes 0,1 protsenti ning langesid eelmise aasta detsembriga võrreldes 1,7%. Eelmise aasta kokkuvõttes ulatus langus 0,1%ni, mida rahandusministeerium suveprognoosis ka ootas.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad