ÄP Käsiraamatute foorum: töölepingu erakorraline ülesütlemine

Küsimus: Kas tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda töötajaga, kes viibib lapsehoolduspuhkusel § 88 lg 5 ja lg 6 alusel? Tehtud on audit, mis tuvastas tõsiseid rikkumisi. Oodata, et töötaja peale lapse 3a. saamist tööle tuleb, oleks firmale kahjulik. Kuidas peaksime töötajat sellest teavitama ja kas ka midagi maksma?

Vastus: Kui töötaja on oluliselt rikkunud oma töökohustusi, võib tema lepingu erakorraliselt üles öelda ka ajal, mil ta kasutab lapsehoolduspuhkust.
Lepingu ülesütlemiseks tuleb töötajale esitada kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemise avaldus, milles tuleb ülesütlemise vajadust ka põhjendada. Soovitav on töötajale anda võimalus ka auditiga ja muude tema rikkumist tõendavate dokumentidega tutvuda.

Reeglina eeldab ülesütlemine küll ka eelnevat hoiatamist, kuid kui tegu on eriliselt raske rikkumisega või kui muul põhjusel ei saa seda hea usu põhimõtte järgi tööandjalt oodata, siis eelnevat hoiatamist pole vaja. Ülesütlemise avalduses tuleks aga sellisel juhul soovitavalt välja tuua, milles rikkumise eriline raskus seisneb.

Samuti eeldatakse, et erakorralisest ülesütlemisest tuleb ette teatada. Kuid kui ülesütlemiseks on selline mõjuv põhjus ja eriti raske rikkumine, mille esinemisel ei saa oodata tööandjalt hea usu ja mõistlikkuse põhimõttele tuginedes etteteatamistähtaja järgimist, siis võib lepingu erakorraliselt üles öelda ka etteteatamistähtaega järgimata. Arvesse tuleb võtta kõiki asjaolusid, s.h. nii tehtava töö iseloomu, rikkumise raskust ja iseloomu kui ka töötaja isikut puudutavaid asjaolusid (nt. seda et töötaja kasvatab alla 3-aastast last). Lisaks peab tööandja olema kindlasti valmis tõendama, et töösuhte lõpetamise põhjuseks ei olnud just see asjaolu, et tööataja kasvatab alla 3-aastast last.

Erakorralisel ülesütlemisel töötaja süü tõttu ei pea tööandja töötajale mingit hüvitist maksma.

Vastas advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad