Euroopa Liit pani seadust muutma

1. jaanuaril käibemaksuseaduses tehtud hulk muudatusi on osake hinnast, et oleme Euroopa Liidu liige, märgib Ernst & Young Baltic ASi partner Ranno Tingas.

 "Muudatused puudutasid kõige enam ettevõtjaid, kes ostavad või müüvad piiriüleselt teenuseid," täpsustas Tingas.

Euroliidu liikmesriigi teenusepakkujaid - pangad, kindlustusseltsid, telekomifirmad - saavad nüüd Eestis ajutiselt teenust osutada ilma siin ettevõtet või filiaali asutamata. Samuti on Eestis asutatud teenusepakkujatel samad õigused osutada ajutiselt teenust teistes euroliidu maades.

Kuni 2009. aasta lõpuni kehtiva käibemaksuseaduse alusel oli ühendusesisese käibe aruande esitamise kohustus ainult isikutel, kellel maksustamisperioodi jooksul tekkis kauba ühendusesisene käive, siis kehtima hakanud seaduse kohaselt tekkis aruandekohustus ka ettevõtetel, kes osutavad maksustamisperioodi jooksul teise liikmesriigi käibemaksukohustuslasele teenust.

Käibemaksutagastust saab küsida oma riigist

Selle aasta alguses muutus Eesti ettevõtete jaoks oluliselt teisest liikmesriigist seal tasutud käibemaksu tagastamise kord. Kui seni pidid Eesti maksukohustuslased esitama käibemaksu tagastuse taotluse otse välisriigi maksuhaldurile, siis nüüd saavad nad maksu tagasi Eesti maksuhaldurile elektrooniliselt esitatud taotluse alusel.

Kolmandatest riikidest käibemaksu tagastamiseks tuleb taotlus esitada endiselt otse kolmanda riigi maksuhaldurile.

Viljandi Metalli tegevjuht Jaak Sulg ütles, et käibemaksu uued regulatsioonid mõjutavad neid oluliselt. "Oleme valmis nii töömahu suurenemiseks kui ka uue spetsiifika tekkimiseks," ütles Sulg. "Kuna tegeleme ekspordiga, muudab see meie elu oluliselt tülikamaks," tõdes ta, lisades, et riik on neid eelmisel aastatel juba kiirete muudatustega kohanema harjutanud.
Tulust maha ka kingid ja annetused erakondadele

Lisaks käibemaksuseadusele, kaob sel aastal võimalus tulust maha arvata parteile tehtud kingitusi ja annetusi ning ametiühingute sisseastumis- ja liikmemakse.

"Maksumuudatused on nii palju euro tulekuga seotud, et kui riigil on valik, kas suurendada tulusid või vähendada kulusid, siis maksumuudatustega suurendatakse tulusid kulude vähendamise asemel," märkis Tingas.

Tema sõnul ei saa seega väita, et sel aastal oleks maksureform olnud. "Eelmisel aastal see pidi tulumaksu osas tulema, kuid ka siis jäi maksureform tulemata."

Tasub teada

    * Ettevõtjate abistamiseks loob iga ELi riik ühtse kontaktpunkti.

    * Eestis käivitub jaanuari jooksul selleks portaalis eesti.ee ettevõtjatele suunatud vaade, mille kaudu ettevõtjal on võimalik esitada direktiivi reguleerimisalasse kuuluvate teenuste osutamiseks vajalikke dokumente ja taotlusi ning saada informatsiooni.

    * Väljastpoolt Euroopa Liitu saadetud kaupade käibemaksu vabastuse piirmäär langes 1. jaanuarist 22 euroni ning alates 150 eurost tuleb hakata tasuma tollimaksu.

    * 1. jaanuaril lisandus 41 riigiga sõlmitud tulumaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingud Makedoonia, Iisraeli ja Mani saarega ning uus Hollandi lepingut muutev protokoll.

Muutused

    * Tulumaksumäär ja maksuvaba tulu jäi 2009. aasta tasemele

    * Tulumaksuseaduses sätestatud tulumaksumäära alanemine 20%-le 2010. aastal peatatakse ning tulumaksumäär fikseeritakse 21%-l. Samuti arvestatakse füüsilise isiku maksustamisperioodi tulust maha maksuvaba tulu 27 000 krooni aastas, samas kui tulumaksuseaduse kohaselt pidi see tõusma 30 000 kroonile.

    * Lisaks tunnistati kehtetuks säte, mis pidanuks jõustuma 2010. aastal ning kehtestama täiendava maksuvaba tulu arvates 1. lapsest. 2010. aastal jäi samaks ka füüsiliste ja juriidiliste isikutele kehtiv määrad tulumaksu arvestamisel (21/79 netosummast).

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Katre Pilvinski

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad