Alapakkumused riigihangetes - paratamatus või hankija mugavus?

Riigihangete iga-aastane maht Eestis on enam kui 20 miljardit krooni. See on tooniandev osa majanduskäibest ja eriti praeguses olukorras ettevõtjale oluline päästerõngas raskete aegade üleelamiseks.

Järjest enam tekitavad rahulolematust hanketurgu rikkuvad alapakkumused – osa ettevõtjaid teeb pakkumusi, mis selgelt liiga odavad ja esitatud eesmärgiga vahendeid valimata hange võita.

Levinud seisukoht on, et riigihangete seadus on siinkohal puudulik ega võimalda alapakkumust kõrvale heita. Lahendusena on välja pakutud hindamiskriteeriumina üksnes odavama maksumuse ärakeelamine või koguni ettepanek seadusega kohustada hankijat, et kõige odavam ja kõige kallim pakkumus tuleb alati kõrvale visata.

Kas on tõesti tegemist seaduse lüngaga või pigem hankijate julguse puudumisega seaduses olemasolevaid võimalusi kasutada?

Õiguslikust aspektist vaadatuna on tegemist viimase juhtumiga. Nii sätestab RHS § 48 põhjendamatult madala pakkumuse puhuks hankijale järgmise käitumisvõimaluse.

Esiteks – kui hankija leiab, et pakkumus on lepingu eeldatava maksumusega võrreldes põhjendamatult madal, peab hankija nõudma pakkujalt asjakohast kirjalikku selgitust.

Teiseks - kui hankija leiab ka pärast pakkuja selgituste kontrollimist, et pakkumus on põhjendamatult madal, võib ta pakkumuse põhjendatud otsusega tagasi lükata.

Selliselt on raske nõustuda väitega, et seadus ei näe ette mingit võimalust alapakkumuse kõrvale tõrjumiseks. Alapakkumuste „mängujätmise“ taga on pigem hankijate kartus seaduse võimalusi rakendada – kardetakse hankevaidlustusi ja sellega kaasnevat. Oma osa on ka hankijate kiusatusel ülisoodsa pakkumuse ärakasutamiseks.

Nii hankijad kui riigihanketurg võidaks, kui hankijad rakendaks aktiivsemalt seaduses sätestatud võimalust alapakkumuste tagasilükkamiseks. Diskussioon alapakkumuste tagasilükkamise regulatsiooni täpsustamiseks on loomulikult teretulnud ja peab jätkuma.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Marko Mehilane

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Uudised

Tööriistad