Maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistrimenetluse seaduse eelnõust

Justiitsministeerium valmistas ette maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistrimenetluse seaduse eelnõu, mille kohaselt eraldatakse registrid ja maksekäsu kiirmenetlus kohtusüsteemist ning luuakse eraldi amet —Maksekäsu- ja Justiitsregistrikeskus.

Samuti nähakse eelnõuga ette eelmainitud menetlusi puudutavate õigusnormide koondamine ühte seadusesse, et tõhustada ja lihtsustada vastavaid menetlusi, sest seni ei ole nende menetluste efektiivne ja lihtne korraldamine olnud kohtusüsteemi peamine eesmärk, tegemist on olnud pigem kõrvalülesandega.

Eelnõu seletuskirjas selgitatakse, et seni on mitmesuguseid registreid peetud maakohtute juures olevates kinnistus- ja registriosakondades. Harju Maakohus peab lisaks eespool nimetatutele ka pärimisregistrit. Alates 2009. aastast muudeti maksekäsu kiirmenetlus elektrooniliseks ning antud asjade lahendamisega tegeleb Pärnu Maakohtu Haapsalu kohtumaja faktiliselt eraldi üksus, n-ö maksekäsukeskus.

Eelnõu kohaselt peaks Maksekäsu ja Justiitsregistrikeskus hakkama vastutama nii registrite terviklikkuse, menetluse ühtse läbiviimise kui ka elektroonilise suhtluse arendamise eest. Tuleb rõhutada, et eelnõuga ei soovita muuta makse käsumenetluse ega registrimenetluse põhiolemust, vaid eelkõige registrite
korraldust.

Seni tsiviilkohtumenetluse seadustikus reguleeritud maksekäsu kiirmenetlus kavandatakse sisuliselt üle tuua eelnõuga kehtestatavasse seadusesse. Eelnõus mõistetakse vastava menetluse all endiselt kohtueelset menetlust, mille tulemusena väljastatakse täitedokument eraõigusliku rahalise nõude kohta, mille olemasolu ja sissenõutavuse üle puudub vaidlus.

Justiitsregistrimenetluse ehk registrimenetluse all tuleb kavandatavas seaduses mõista registripidaja (keskuse) igasugust tegevust, mis on seotud registris
olevate või sinna kandmisele kuuluvate andmetega. Registrimenetluseks on ka keskuse järelevalvemenetlus.

Justiitsregistrid on eelnõu kohaselt abieluvararegister, kinnistusraamat, kommertspandiregister, laevakinnistusraamat, mittetulundusühingute ja sihtasutuste register, pärimisregister ja äriregister. Kõik varasemad registrite pidamise regulatsioonid soovitakse lihtsustada niivõrd, kuivõrd see on võimalik.
Erinormid juhul, kui neid esineb, on välja toodud konkreetset registrit käsitlevas peatükis.

Seega nt äriregistrit ja teisi registreid puudutavad üldsätted leiab kavandatava maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistri menetluse seaduse eelnõu jõustumisel seaduse 3. osa 6. peatükist „Registrite üldsätted” ning äriregistrit puudutavad erisätted 3. osa 7. peatükist „Äriregister”. Eelnev tähendab sisuliselt seda, et muuhulgas soovitakse äriregistri regulatsioon tuua äriseadustikust üle
kavandatavasse maksekäsu kiirmenet luse ja justiitsregistrimenetluse seadusesse.

Oluline on esile tuua asjaolu, et maksekäsu kiirmenetluses ja registrimenetluses ei kohaldata haldusmenetluse sätteid, sest tegemist on haldusmenetluse eriliigiga, mis on väga lähedane tsiviilkohtumenetlusele. Haldusmenetluse sätteid
kohaldatakse keskuse toimingutele, mis ei ole maksekäsu kiirmenetlus või registrimenetlus.

Kokkuvõttes võib öelda, et eelnõu jõustumisel koondatakse registrimenetlust puudutavad normid ühte seadusesse kokku, mis peaks võimaldama saada  asjakohastest õigusnormidest parema ülevaate. Samuti peaks ühtlustuma menetlus eriregistrites. Muuhulgas peaks tugevnema ka registripidaja järelevalveroll, mille tulemusena peaksid eeskätt äriregistri andmed muutuma usaldusväärsemaks (nt aadressiandmed, kanded juhatuse liik mete kohta).

Eelnõu seletuskirjas on öeldud, et pikemas perspektiivis on plaanitav Maksekäsu- ja Justiitsregistrikeskus kavas füüsiliselt koondada 1-2 geograafilisse punkti. Eelnõu kavatsetakse jõustada 2011. aasta 1. jaanuaril.

Artikkel ilmus Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Teatajas.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Mart Kägu

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Uudised

Tööriistad