Maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistrimenetluse seaduse eelnõust

Justiitsministeerium valmistas ette maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistrimenetluse seaduse eelnõu, mille kohaselt eraldatakse registrid ja maksekäsu kiirmenetlus kohtusüsteemist ning luuakse eraldi amet —Maksekäsu- ja Justiitsregistrikeskus.

Samuti nähakse eelnõuga ette eelmainitud menetlusi puudutavate õigusnormide koondamine ühte seadusesse, et tõhustada ja lihtsustada vastavaid menetlusi, sest seni ei ole nende menetluste efektiivne ja lihtne korraldamine olnud kohtusüsteemi peamine eesmärk, tegemist on olnud pigem kõrvalülesandega.

Eelnõu seletuskirjas selgitatakse, et seni on mitmesuguseid registreid peetud maakohtute juures olevates kinnistus- ja registriosakondades. Harju Maakohus peab lisaks eespool nimetatutele ka pärimisregistrit. Alates 2009. aastast muudeti maksekäsu kiirmenetlus elektrooniliseks ning antud asjade lahendamisega tegeleb Pärnu Maakohtu Haapsalu kohtumaja faktiliselt eraldi üksus, n-ö maksekäsukeskus.

Eelnõu kohaselt peaks Maksekäsu ja Justiitsregistrikeskus hakkama vastutama nii registrite terviklikkuse, menetluse ühtse läbiviimise kui ka elektroonilise suhtluse arendamise eest. Tuleb rõhutada, et eelnõuga ei soovita muuta makse käsumenetluse ega registrimenetluse põhiolemust, vaid eelkõige registrite
korraldust.

Seni tsiviilkohtumenetluse seadustikus reguleeritud maksekäsu kiirmenetlus kavandatakse sisuliselt üle tuua eelnõuga kehtestatavasse seadusesse. Eelnõus mõistetakse vastava menetluse all endiselt kohtueelset menetlust, mille tulemusena väljastatakse täitedokument eraõigusliku rahalise nõude kohta, mille olemasolu ja sissenõutavuse üle puudub vaidlus.

Justiitsregistrimenetluse ehk registrimenetluse all tuleb kavandatavas seaduses mõista registripidaja (keskuse) igasugust tegevust, mis on seotud registris
olevate või sinna kandmisele kuuluvate andmetega. Registrimenetluseks on ka keskuse järelevalvemenetlus.

Justiitsregistrid on eelnõu kohaselt abieluvararegister, kinnistusraamat, kommertspandiregister, laevakinnistusraamat, mittetulundusühingute ja sihtasutuste register, pärimisregister ja äriregister. Kõik varasemad registrite pidamise regulatsioonid soovitakse lihtsustada niivõrd, kuivõrd see on võimalik.
Erinormid juhul, kui neid esineb, on välja toodud konkreetset registrit käsitlevas peatükis.

Seega nt äriregistrit ja teisi registreid puudutavad üldsätted leiab kavandatava maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistri menetluse seaduse eelnõu jõustumisel seaduse 3. osa 6. peatükist „Registrite üldsätted” ning äriregistrit puudutavad erisätted 3. osa 7. peatükist „Äriregister”. Eelnev tähendab sisuliselt seda, et muuhulgas soovitakse äriregistri regulatsioon tuua äriseadustikust üle
kavandatavasse maksekäsu kiirmenet luse ja justiitsregistrimenetluse seadusesse.

Oluline on esile tuua asjaolu, et maksekäsu kiirmenetluses ja registrimenetluses ei kohaldata haldusmenetluse sätteid, sest tegemist on haldusmenetluse eriliigiga, mis on väga lähedane tsiviilkohtumenetlusele. Haldusmenetluse sätteid
kohaldatakse keskuse toimingutele, mis ei ole maksekäsu kiirmenetlus või registrimenetlus.

Kokkuvõttes võib öelda, et eelnõu jõustumisel koondatakse registrimenetlust puudutavad normid ühte seadusesse kokku, mis peaks võimaldama saada  asjakohastest õigusnormidest parema ülevaate. Samuti peaks ühtlustuma menetlus eriregistrites. Muuhulgas peaks tugevnema ka registripidaja järelevalveroll, mille tulemusena peaksid eeskätt äriregistri andmed muutuma usaldusväärsemaks (nt aadressiandmed, kanded juhatuse liik mete kohta).

Eelnõu seletuskirjas on öeldud, et pikemas perspektiivis on plaanitav Maksekäsu- ja Justiitsregistrikeskus kavas füüsiliselt koondada 1-2 geograafilisse punkti. Eelnõu kavatsetakse jõustada 2011. aasta 1. jaanuaril.

Artikkel ilmus Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Teatajas.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Mart Kägu

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad