Maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistrimenetluse seaduse eelnõust

Justiitsministeerium valmistas ette maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistrimenetluse seaduse eelnõu, mille kohaselt eraldatakse registrid ja maksekäsu kiirmenetlus kohtusüsteemist ning luuakse eraldi amet —Maksekäsu- ja Justiitsregistrikeskus.

Samuti nähakse eelnõuga ette eelmainitud menetlusi puudutavate õigusnormide koondamine ühte seadusesse, et tõhustada ja lihtsustada vastavaid menetlusi, sest seni ei ole nende menetluste efektiivne ja lihtne korraldamine olnud kohtusüsteemi peamine eesmärk, tegemist on olnud pigem kõrvalülesandega.

Eelnõu seletuskirjas selgitatakse, et seni on mitmesuguseid registreid peetud maakohtute juures olevates kinnistus- ja registriosakondades. Harju Maakohus peab lisaks eespool nimetatutele ka pärimisregistrit. Alates 2009. aastast muudeti maksekäsu kiirmenetlus elektrooniliseks ning antud asjade lahendamisega tegeleb Pärnu Maakohtu Haapsalu kohtumaja faktiliselt eraldi üksus, n-ö maksekäsukeskus.

Eelnõu kohaselt peaks Maksekäsu ja Justiitsregistrikeskus hakkama vastutama nii registrite terviklikkuse, menetluse ühtse läbiviimise kui ka elektroonilise suhtluse arendamise eest. Tuleb rõhutada, et eelnõuga ei soovita muuta makse käsumenetluse ega registrimenetluse põhiolemust, vaid eelkõige registrite
korraldust.

Seni tsiviilkohtumenetluse seadustikus reguleeritud maksekäsu kiirmenetlus kavandatakse sisuliselt üle tuua eelnõuga kehtestatavasse seadusesse. Eelnõus mõistetakse vastava menetluse all endiselt kohtueelset menetlust, mille tulemusena väljastatakse täitedokument eraõigusliku rahalise nõude kohta, mille olemasolu ja sissenõutavuse üle puudub vaidlus.

Justiitsregistrimenetluse ehk registrimenetluse all tuleb kavandatavas seaduses mõista registripidaja (keskuse) igasugust tegevust, mis on seotud registris
olevate või sinna kandmisele kuuluvate andmetega. Registrimenetluseks on ka keskuse järelevalvemenetlus.

Justiitsregistrid on eelnõu kohaselt abieluvararegister, kinnistusraamat, kommertspandiregister, laevakinnistusraamat, mittetulundusühingute ja sihtasutuste register, pärimisregister ja äriregister. Kõik varasemad registrite pidamise regulatsioonid soovitakse lihtsustada niivõrd, kuivõrd see on võimalik.
Erinormid juhul, kui neid esineb, on välja toodud konkreetset registrit käsitlevas peatükis.

Seega nt äriregistrit ja teisi registreid puudutavad üldsätted leiab kavandatava maksekäsu kiirmenetluse ja justiitsregistri menetluse seaduse eelnõu jõustumisel seaduse 3. osa 6. peatükist „Registrite üldsätted” ning äriregistrit puudutavad erisätted 3. osa 7. peatükist „Äriregister”. Eelnev tähendab sisuliselt seda, et muuhulgas soovitakse äriregistri regulatsioon tuua äriseadustikust üle
kavandatavasse maksekäsu kiirmenet luse ja justiitsregistrimenetluse seadusesse.

Oluline on esile tuua asjaolu, et maksekäsu kiirmenetluses ja registrimenetluses ei kohaldata haldusmenetluse sätteid, sest tegemist on haldusmenetluse eriliigiga, mis on väga lähedane tsiviilkohtumenetlusele. Haldusmenetluse sätteid
kohaldatakse keskuse toimingutele, mis ei ole maksekäsu kiirmenetlus või registrimenetlus.

Kokkuvõttes võib öelda, et eelnõu jõustumisel koondatakse registrimenetlust puudutavad normid ühte seadusesse kokku, mis peaks võimaldama saada  asjakohastest õigusnormidest parema ülevaate. Samuti peaks ühtlustuma menetlus eriregistrites. Muuhulgas peaks tugevnema ka registripidaja järelevalveroll, mille tulemusena peaksid eeskätt äriregistri andmed muutuma usaldusväärsemaks (nt aadressiandmed, kanded juhatuse liik mete kohta).

Eelnõu seletuskirjas on öeldud, et pikemas perspektiivis on plaanitav Maksekäsu- ja Justiitsregistrikeskus kavas füüsiliselt koondada 1-2 geograafilisse punkti. Eelnõu kavatsetakse jõustada 2011. aasta 1. jaanuaril.

Artikkel ilmus Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Teatajas.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Mart Kägu

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad