Hea uudis saneerimise valdkonnast

AS Bermet nõukogu esimees Ergo Metsla tervitab Riigikohtu ettevõtjasõbralikku lahendit, mille toetusel hakkab saneeritavate ettevõtete hulk kindlasti kasvama, õnnestunud saneerimised säilitavad aga sadu ja sadu töökohti.

Saneerimisseadus täieneb ja saneeritavate ettevõtete hulk kasvab. Seni vaidlusalune maksuameti nõuete kohtlemine saneerimiskava raames sai 18. novembril Riigikohtu lahendi, mis ütleb, et ka maksuameti nõuded kuuluvad restruktureerimisele. See on hea uudis rahavoolistes raskustes ettevõtetele, kes lühiajaliselt vajavad saneerimist selleks, et pikemas perspektiivis edasi tegutseda säilitades töökohad ja kaubamärgid.

Ikka ja jälle kerkib küsimus sellest, et mida saneerimine endast siiski kujutab. Eesti üks esimesi saneerimisprotsesse, mis algatati Q-Vara päästmiseks-kaitsmiseks oli kahjuks avalik ja negatiivse värvinguga. Nii ongi üldsusel ja kahjuks ka suuremal osal ettevõtjatest kinnistunud arvamus, et saneerimine on pankroti edasilükkamine või üks kahtlane varade kantimise skeem.

Tegelikkuses on saneerimisprotsessi eesmärgiks otse ja üheselt ettevõtte jätkamine ning võlgade ajatatud tagasimaksmine kõikidele võlausaldajatele. Seda kohtu järelvalve ja kaitse all. Viimane on võlausaldajatele garantiiks, et nende huvid on kaitstud ja ettevõtte omanikel-juhtidel lasub kohustus ettevõtet vastavalt saneerimiskavale majandada.

Saneerimiskava on kohtu poolt kinnitatud ja enne seda kõikidele võlausaldajatele kooskõlastamiseks esitatud ametlik dokument. Ta kehtestab teatud  ajaperioodiks saneeritava ettevõtte majandustegevusele reeglid ning võlgade tagasimaksmise graafiku.

Saneerimine on igal juhul ettevõttele ja tema võlausaldajatele kasulikum kui pankrot, sest pankroti korral on tõenäosus võlgade tagasimaksmiseks tühine. Õnnestunud saneerimine vastupidiselt säilitab töökohad ja annab võimaluse võlausaldajatel saada suurem osa oma rahast tagasi. Eduka saneerimise aluseks on ettevõtte toimiv ärimudel ning piisava käibekapitali olemasolu tegevuse jätkamiseks.

Saneerimist ei tohiks karta ega halvustada. Kahtlemata on tegemist keerulise protsessiga, kuid samas on ilmselge, et ausate kavatsustega saneerimine on kasulik kõikidele osapooltele. Eriti veel Eestis, kus ettevõtte pankrotiga kaasneb tihi ka eraisiku maine kaotus ning tõenäoliselt ka eraisiku pankrot. Saneerimine ei ole lihtne töö ja eeldab võlausaldajate head tahet ning kannatlikust, millele saneeritava ettevõtte omanikud ja juhid peaksid vastama pühendunud töö ning läbipaistva ja ausa suhtlemisega.

Lõpetuseks saab ainult tervitada Riigikohtu ettevõtjasõbralikku lahendit, kus riik asetatakse nii nagu demokraatlikule ja vabale  turumajandusele kohane samadesse oludesse ja tingimustesse, kus tegutsevad eraettevõtted.

Äripeva seminar "Saneerimise praktikum- miks (mitte) saneerida?" toimub 8. detsembril Radisson BLU konverentsikeskuses.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ergo Metsla

Toetajad:

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad:

Palgakalkulaator

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Liikvel on lunavara-manusega kirjad

Riigi Infosüsteemi Amet edastab CERT-EE hoiatuse Locky lunavara sisaldava manusega kirjade kohta.

Valdkonna tööpakkumised

SiSi Finantsid otsib PEARAAMATUPIDAJAT

SiSi Finantsid OÜ

01. september 2017

Uudised