Ühisettevõte kui abielu

Statistika näitab, et majanduskasvu ja -õitsengu ajal registreeritakse tunduvalt rohkem abielusid kui majanduslanguse tingimustes. Samuti räägib statistika, et paljud abielud lahutatakse majandusmuudatuste tuultes.

Pereeelarve kärbetest tingitud konfliktid ja tülid avaldavad negatiivset mõju, mida ei ole kahjuks pereeelarve kitsikuse tõttu võimalik positiivsete üritustega heastada, kirjutavad Advokaadibüroo Soraineni partner ja advokaat Toomas Prangli ning sama büroo advokaat Anne Adamson.

Kuid kui majanduslangus on saavutanud teatud staadiumi, siis statistika muutub – miks? Sellepärast, et mingis etapis tundub halva abielu jätkamine parem valik kui üksinda raskustega rinda pistmine? Abielu jäetakse lahutamata, sest lahutamine on kallis, jäädes ootama aega, mil majanduslik olukord pisutki paraneks.

Kas ärilahutus on ainus lahendus?

Ärimaailmas kehtivad samad suunad ja statistika. Teatud hetkel lõpevad paljud ühisettevõtted osanike vaheliste vaidlustega ning mitmed juhatuse - osanike vahelised varasemad head suhted lõpevad tsiviil- või kriminaalasjadega, kus pooltevahelisest usaldusest ei jää järele suurt midagi ja esitatakse hulganisti kahjunõudeid.

Ka siin muutub suund hetkel, kui majanduslik olukord on ebakindlusttekitav ning ükski ennustus ei näi paika pidavat. Saadakse aru, et vaidlused on raha- ja ajakulukad ning lõpevad poolvõitude-poolkaotustega. Pooled, kes muul ajal sarnases olukorras kindlasti lahku lööksid, otsustavad siiski kokku jääda ning oodata tormi vaibumist. Mõned võtavad kogetust õppust ja püüavad leida kompromissi, lootes lõputuna näiva tunneli lõpust õrnalt kumavale valguskiirele. Teised otsustavad siiski lahkumineku kasuks.

Kui tundsite nüüd ära oma loo ning teile tundub, et olete kaalunud juba kõiki alternatiive, kuidas liivajooksnud ühisettevõttest välja astuda, on siiski olemas võimalusi ebamugavast olukorrast väljumiseks ilma ennast kaotajana tundmata. Näiteks on võimalik oma osalus ära müüa mitte ainult partnerile vaid ka kolmandale osapoolele.

Muidugi aitaks selles olukorras juba koostöö alguses sõlmitud osanike vaheline leping, mis sätestabki protseduuri sellistest olukordadest väljumiseks:

* kohustuse mõlemal müüa kolmandale osapoolele kui üks leiab ostja (ingl. k. drag-along);

* kohustus müüa ainult tingimusel, et ostja ostab samadel tingimustel kõikide osanike osaluse (ingl. k. tag-along)

* kohustuse teisel osanikul sinu pakutud hinnaga osta sinu aktsiad kui ta sulle sinu pakutud hinnaga oma aktsiaid müüa ei soovi (ingl. k. Texas Shootout, Russian Roulette); jne.

Samuti on variant oma ühingu tegevusvaldkonnad eri ühingutesse eristada jagunemise teel. Siingi võib kaaluda teatud tegevusvaldkondi ära müüa, üritada saneerida või teatud tegevussuuna pankrotti lasta.

Äkki hoopis uuendaks ja laiendaks kooselu?

Raskeid aegu iseloomustab samuti ühinemiste arvu kasv. Kui majanduslik olukord oli hea ja seeme, mis maha külvatud sai, läks hoogsalt pea igal põllul kasvama, siis tegelesid juristid peamiselt omandamistehinguid puudutava nõustamisega. Muutunud olukorras on ettevõtjad asunud rohkem koostööd tegema ja ühinema.

Ühinemistehingud leiavad aset nii ema- ja tütarettevõtjate ning sidusettevõtjate vahel kui ka iseseisvate ühingute vahel, nii vertikaalselt (näiteks tootja-edasimüüja) kui horisontaalsel tasandil (konkurentide vahel). Advokaadibüroo Sorainen kogemus näitab, et tõusvaks trendiks on piiri- ja regiooniülesed ühinemised.
Nii nagu hoiame rasketel aegadel omavahel perekonniti rohkem kokku, toimivad sarnaselt ka äriühingud.

Ühinemiste arv on alates 2007. aastast järk-järgult kasvanud. Võibolla sobib see lahendus ka teile? Kas konkurendiga ühinemine aitaks teie ettevõttel majandusliku tormihooaja üle elada? Kas sellest raskest, kuid võimalusi täis olukorrast saab väljuda võitjana, kui teaks ainult, kuidas neid võimalusi üles leida ja enda kasuks pöörata?

Ühinemine konkurendiga samal tegevusliinil ja –valdkonnas, et turul püsida ja turuosa võita pruugib olla sünteesiks, mis tagab teie ühingu säilimise ja tagab teistele konkurentidele lihtsalt kibedama elu. Samas ka ühinemine sama grupi siseselt, kuid erinevatel tegevusliinidel, et administratiiv- ja muid ärikulusid kokku hoida on samamoodi variant, et saada eelist turul.

Ülepiiriliste või regioonisiseste ühinemiste ajend peitub samuti soovis kokku hoida personalikulude pealt. Ehitades regioonis üles struktuuri „üks ühing, millel mitu filiaali“ võimaldab ka vabaneda netovara nõuetest ning nt järelevalve all olevate ühingute puhul ka muudest omavahendite piisavuse nõuetest tütarühingutes.

Õigusblog Sorainen

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Anne Adamson, Toomas Prangli

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad