Vigadega deklaratsioone vähem, hilinejaid endiselt palju

Maksu- ja Tolliameti teeninduskorralduse osakonna üheksa kuu kokkuvõttest selgus, et puudused erinevate maksudeklaratsioonide esitamisel on vähenenud, deklaratsioonide esitamisega hilinejaid on aga endiselt palju.

Võrreldes eelmise aasta III kvartali lõpuga on vigadega tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioone esitavate isikute arv kahanenud 35% võrra ehk 222-ni, teatas maksu- ja tolliamet.

Enamesinenud veaks on kinnipeetava tulumaksu arvutamisel vale maksuvaba tulu summa rakendamine ning vead töötuskindlustusmakse arvutamisel. Nimelt muutusid 1. juulist muutusid makse määrad.

Veidi halvem on seis käibemaksu deklareerimisega. Kui käibedeklaratsioonid on esitatud enamjaolt korrektselt, siis vigu esineb kauba ühendusesisese käibe aruande täitmisel. Kolmanda kvartali lõpuks on vigadega deklareerijaid 258.

Suuremaks probleemiks on pikemat aega olnud deklaratsioonide hilinemisega esitamine. Tähtaegselt esitamata maksudeklaratsioonide arv ulatus eelmisel aastal mõnes kuus 40 tuhandeni ehk 31% kõigist deklaratsioonidest.

Deklaratsioonide õigeaegne esitamine on oluline kahest aspektist: Ühtpidi on see korrektse maksukäitumise aluseks ja teisalt tuginevad deklareeritud andmetele riigi finantsprognoosid. Seetõttu on maksuhaldur olukorra parandamiseks sel aastal regulaarselt hilinejaid e-posti teel lähenevatest tähtaegadest teavitanud.

Lisaks on amet üle 2000-le pidevalt deklaratsioonide esitamisega hilinejale teinud korralduse, milles kohustatakse esitama deklaratsioonid õigeaegselt. Korralduses hoiatati, et deklaratsioonide tähtajaks esitamata jätmisel on maksuhalduril õigus rakendada sunniraha.

Selliste tegevuste tulemusel on tähtajaks esitamata jäänud maksudeklaratsioonide arv vähenenud käibedeklaratsioonide (KMD) osas 45% ning tulu- ja sotsiaalmaksu ning kohustusliku kogumispensioni ja tööstuskindlustusmaksete deklaratsioonide (TSD) osas 56% ehk õigeaegselt ei esitata veel vastavalt 14% ja 11 % deklaratsioonidest.

Kuna tähtajaks esitamata maksudeklaratsioonide osatähtsus on siiski märkimisväärne, on maksuhaldur isikute osas, kelle aruandlusdistsipliin ei ole paranenud teavitamise või sunniraha hoiatusega korralduste mõjul, rakendanud rahatrahvi määramist.

Septembris-oktoobris menetleti 80 sellist väärtegu ja määrati rahatrahv 33 äriühingule ning 47 äriühingu seaduslikule esindajale. Rahatrahvi suuruseks füüsilisele isikule (äriühingu seaduslikule esindajale) võib olla kuni 300 trahviühikut ja juriidilisele isikule kuni 50 000 krooni. Seni on ameti määratud trahvid jäänud vahemikku 660 kuni 6000 krooni.

Maksuhalduril teatas, et jätkab ka tulevikus kõigi meetmete kasutamist aruandlusdistsipliini parandamiseks, sealhulgas rahatrahvide määramist pidevalt maksudeklaratsioonide esitamisega hilinemisega.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad