MTA siduvate eelotsuste praktika: erisoodustuse andmine kolmanda isiku kaudu

8. mail 2008 andis MTA siduva eelotsuse küsimuses, mis puudutab erisoodustuse andmist. 

Taotluse kohaselt plaanib äriühing spordiklubi tegevuse toetamist. Spordiklubi liikmeteks on valdavalt sama äriühingu enda töötajad. Taotleja hinnangul ei teki tal maksukohustust tulumaksuseaduse § 48 lg 1 alusel, kuna puudub üks-ühene seos äriühingu poolt spordiklubile tehtava annetuse ja spordiklubi poolt tema liikmetele (sh äriühingu töötajatele) võimaldatavate hüvede osas.

MTA seevastu leidis, et taotluses kirjeldatud asjaoludel on tegemist erisoodustuse andmisega, kuivõrd spordiklubi toetamise peamiseks eesmärgiks on taotlusest nähtuvalt just äriühingu töötajatele tingimuste loomine erinevate spordialadega tegelemiseks. Asjaolu, et spordiklubi liikmelisus ei ole piiratud üksnes sama äriühingu töötajatega, ei oma seejuures määravat tähtsust, kuivõrd spordiklubi erinevaid liikmeid saab ja tulebki äriühingu maksukohustuse aspektist käsitleda erinevalt.

Maksustamise seisukohast ei ole vahet, kas tööandja teeb erisoodustuse vahetult või kolmanda isiku kaudu. Maksustamise seisukohast on oluline see, kelle kanda jäävad erisoodustusena käsitletava hüve andmisega seotud kulutused.  Erisoodustuseks tuleb taotluses kirjeldatud asjaoludel lugeda spordiklubi poolt soetatud spordiinventari äriühingu töötajatele tasuta või turuhinnast madalama hinnaga kasutada andmine, samuti tasuta või turuhinnast madalama hinnaga treenimisvõimaluste loomine saalide rentimise näol, kuivõrd mõlemal juhul on tegemist teenustega, mille eest äriühingu töötajad peaksid muude tasuliste spordiklubide külastamisel maksma. Erisoodustust ei teki ülejäänud spordiklubi liikmete osas, samuti juhul kui äriühingu töötajad maksavad spordiklubi pakutavate teenuste kasutamisel turuhinnaga võrreldava hinna.

Kommentaar
Sellise kaasuse puhul on vähemalt kaks aspekti, millele veel tähelepanu pöörata. Esiteks on võimalik, et ettevõtja töötajate poolt spordisaali kasutamine ei ole erisoodustus, kui see on tööks vajalik (nt politseiametnik, vangivalvur, turvatöötaja, vetelpäästja jne). Sellisel juhul ei oleks ka vastava klubi toetamine erisoodustus.

Teine aspekt on seotud erisoodustuse mõistega ning toetuse eesmärgiga. Kui eesmärgiks on tõepoolest klubi toetada ning reaalselt, olgugi et töötajad on ka klubi liikmed, töötajad klubi teenuseid ei kasuta, siis ei piisa sellest, et neil on võimalus teenuseid kasutada. Sellisel juhul peaks tuvastama reaalselt kasutatud hüvede väärtuse.

Võimalik, et konkreetse küsimuse puhul ei olnud need aspektid täidetud.

Artikli autorid on EML juhatuse esimees Lasse Lehis ja EML vanemjurist,
MaksuMaksja õigustoimetaja Martin Huberg.
Artikkel ilmus
EML ajakirjas MaksuMaksja nr 10, 2009.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Uudised

Tööriistad