UniCredit: Eesti majanduse tõus on kinni euro tulekus 

UniCredit Bank Eesti filiaali äriseminaril esinenud analüütikute hinnangul on maailmamajandus tänu riikide edukale koostööle selgelt stabiliseerumas, Eesti majanduse tõusu kiirus sõltub aga eurole ülemineku otsusest, mis ei pruugi 2011. aastal realiseeruda.

UniCredit Groupi ökonomisti ja strateegilise nõustaja Fabio Mucci sõnul on maailmamajandus juba põhja puudutanud ning stabiliseerumas, ent täielikku paranemist ei ole oodata enne aastat 2011. Mucci peab Eesti üleminekut eurole 2011. aastal siiski väga ambitsioonikaks plaaniks.

„Sõltumata majandustegevuse teravast kahanemisest on Eesti valitsus jäänud oma plaani juurde liituda eurotsooniga esimesel võimalusel ehk aastal 2011. Avalike ressursside kontrollimine ja lubatud 3-protsendilise eelarvedefitsiidi saavutamine pakub aga Eestile selget väljakutset. Läbirääkimised järgmise aasta eelarve osas küll käivad, aga pean tõenäoliseks, et Eesti ei suuda väheneva maksutulu ja suurenevate töötumaksete juures sellist eelarvedefitsiiti saavutada,“ avaldas ta. „2010 tuleb raske aasta. Usun, et Eesti taastub siiski Balti riikidest kõige kiiremini,“ lisas Mucci.

Tartu Ülikooli rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblase sõnul on Eesti jaoks üks olulisemaid eesmärke usaldusväärsuse saavutamine rahvusvahelisel majandusareenil. Eesti majanduse puhul hindas Varblane võtmeküsimuseks eurotsooniga liitumist. „Eurole üleminekust sõltub, kui kiiresti hakkab Eesti majandus jälle tõusma. Kui otsus eurotsooniga liitumisest saab kinnituse, eristab see Eesti teistest Balti riikidest ning tõstab usaldusväärsust rahvusvahelisel majandusareenil isegi enne, kui eurole üleminek reaalselt toimub, tuues juurde välisinvestoreid.“

„Praegu vaadatakse Eestit ühena Kesk- ja Ida-Euroopast ning osana Baltikumist, millega kaasneb ka devaluatsioon. Eesti peab kriisi kasutama oma majanduse konkurentsivõimelisuse tõstmiseks. Pikemas perspektiivis tasub ära just muutustele suunatud käitumine – peame otsima uusi turge ja turunishe, arendama uusi tooteid ja teenuseid, leidma uusi investeerimisvaldkondi ning stabiliseerima tööturu tulevikus eesseisvale majanduskasvule mõeldes,“ rääkis Varblane UniCredit Bank Eesti filiaali äriseminaril.

Tema hinnangul peavad nii valitsus, ettevõtlus kui eratarbijatest leibkonnad õppima elama vastavalt oma sissetulekute tasemele ning see on majanduses suur muutus.

„Pärast kriisi on Eesti SKT ja välisressursid madalamad. Ent plusspoolelt vaadates – tõenäoliselt tuleme kriisist välja väga madala avaliku sektori võlaga, mis tähendab, et puudub vajadus makse tõsta. Hindade konkurentsivõime on osaliselt taastunud ja tootlus tõusnud. Positiivse stsenaariumi kohaselt õnnestub Eestil eurotsooniga liituda. Tõusevad riskireitingud, paraneb imago. Loota on, et uued investorid toovad oma tegevused Skandinaaviast ära,“ prognoosis Varblane.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad