Ministeerium: jaemüük püsib languses

Kuigi viimastel kuudel on tuleviku ootused ja tarbija kindlustunne järjest paranenud, pole reaalsed numbrid nendele järele tulnud.

Septembris vähenes jaemüük püsivhindades Statistikaameti andmetel 17%, ulatudes 4,3 miljardi kroonini. Eelmise kuuga võrreldes kahanes müük 9%. Jaekaubandusettevõtete müügitulu langes aastaga 23% (1,6 miljardi krooni võrra).

Müügilangus jaekaubanduses püsis septembris eelnevate kuudega sarnasel tasemel. Kuigi Konjunktuuriinstituudi poolt koostatud baromeetrid on kevadest alates järjekindlalt näidanud tarbijate kindlustunde tõusu, ei ole reaalsed numbrid sellele järele tulnud. Tulevikku nähakse küll heledamates toonides, kuid kulutamisel hoitakse end tagasi. Samuti pärsib sisetarbimist töötuse kõrge tase ning järjest kasvav töötuabirahade lõppemine.

Augustis jäid müügimahud püsivhindades eelmisele aastale alla kõigis kaupluste gruppides peale kasutatud kaupade jaemüügi kauplustes ning muu jaemüügi väljaspool kauplusi. Mõnevõrra väiksem oli ka müügi langus farmaatsia- ja meditsiinikaupade, kosmeetika ja tualetitarvete kauplustes, kus müügimahtude vähenemist kompenseeris hindade tõus. Müük püsivhindades langes 8%, samas müügitulu vähenes 4% võrra. 

Suurematest kauplusegruppidest püsivad stabiilses languses toidukauplused. Aastatagusega võrreldes on müügimahud langenud 9% ning müügitulu 14%. Hoolimata tugevatest kampaaniatest osutus september sellele kaupluste segmendile aasta kõige kehvemaks kuuks nii mahtude kui müügitulu poolest. Samas on september ka eelnevatel aastatel olnud antud kaupluste grupile üks nõrgemaid kuid.

Augustis kiirenes langus tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja nahktoodete jaemüügis, mis vähenes aastaga ligi kolmandiku võrra. Keerulisemates majanduslikes oludes on hakanud inimesed uute riiete ostmist üha rohkem edasi lükkama ning eelistatakse hoiduda vältimatutest kulutustest. Seetõttu jäi ka garderoobikaupadega tegelevate ettevõtete müügitulu ligi 100 miljoni krooniga alla aastatagusele tasemele (-28%). Majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjali jaemüük kahanes aastaga 23%, mis oli paari protsendipunkti võrra aeglasem kui eelnevatel kuudel. Ettevõtete müügitulu langes enam kui viiendiku võrra.

Madalseis püsib sõidukikaubandusega tegelevates ettevõtetes, aastaga vähenes müük püsivhindades 28%. Samas mootorsõidukite, nende osade ja lisaseadmete müügiga tegelevate ettevõtete müügitulu kasvas augustiga võrreldes 17% võrra. Septembris kiirenes ka uute autode registreerimine, ületades sõiduautode osas augustit enam kui kolmandiku võrra. Vähenenud liiklusaktiivsusest annab märku mootorikütuse müügi langus. Septembris vähenes mootorikütuse müük aastases võrdluses 13% võrra. Kütuse eelmise aastaga võrreldes madalamatest hindadest tingituna vähenes ettevõtete müügitulu selles kaupluste grupis 34% võrra.

Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt oktoobris korraldatud küsitluse kohaselt vähenes kaubanduse kindlustunde indikaator esmakordselt alates juuni kuust, kolme punkti võrra. Peamiseks languse põhjuseks oli kehv müük viimasel kolmel kuul. Samas on viimastel kuudel järjest paranenud tuleviku ootused. Samal ajal tõusis tarbijabaromeeter kõrgeimale tasemele alates eelmise aasta märtsist. Tõusu põhjustas tarbijate paranenud hinnang riigi majanduslikule olukorrale.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad