KPMG uuring: riigid tõstavad kaudseid makse

KPMG Internationali ettevõte tulumaksu rahvusvaheline uuring näitab, et valitsused püüavad suurendada riigieelarvete laekumisi kaudsete maksude tõstmisega ning laiendada ettevõtete tulumaksu baasi. Balti riigid on otsesed osalised käibemaksumäära tõusus.

Uuringus märgitakse, et Euroopas on ettevõtete tulumaksumäärade pikaajaline langus peatunud, see suunamuutus on aga tõenäoliselt ajutine, kuna parema konkurentsivõime huvides tuleb riikidel peagi jälle makse langetama hakata. Siiski on lähiaastate võimalike maksukärbete reaalne mõju tagasihoidlik, kuna samal ajal piiratakse ettevõtlust soosivaid maksumeetmeid ning tõhustatakse maksukogumist.

Euroopas jäi keskmine ettevõtete tulumaksumäär esimest korda viimase 13 aasta jooksul muutumatuks ehk 23,2 protsendile. Enamikke riike vaevavate eelarvepuudujääkide katteks on kaudsete maksude (käibemaksu ning toodete ning teenuste maksu) keskmine määr tõusnud Euroopas 19,5  protsendilt 19,8 protsendile.

Balti riigid osalised käibemaksumäära tõusus

Uuringus märgitakse, et ülemaailmselt on keskmine käibemaksumäär tõusnud 0,03 protsendipunkti võrra 15,25-le ning see imepisike muutus on tingitud käibemaksumäärade tõusust Eestis, Lätis, Leedus, Ungaris, Iirimaal, Iisraelis ja Venezuelas. Lähinaabritest kaalub käibemaksu tõstmist ka Soome.

„Kaudsed maksud on üldiselt olnud väga stabiilsed. Kuni selle aastani on ettevõtete kasumimaksud igal aastal langenud, samas kui kaudsed maksud on jäänud üldiselt muutumatuks. Seetõttu on viimasel viiel-kuuel aastal kaudsete maksude osakaal riigieelarvetes üha suurenenud,“ ütles KPMG Baltics ASi maksu- ja õigusnõustamisvaldkonna juht Joel Zernask.

Mitmed riigid on kasutanud madalat ettevõtte tulumaksu ühe vahendina investeeringute ligimeelitamiseks. Eelarvete tasakaalustamiseks kaudsete maksude tõstmine ja sage regulatsioonide muutmine on nende maksude majandamise tõstnud ettevõtjate jaoks ülemaailmselt kõige olulisemaks maksuprobleemiks.

„Tegu on selge märgiga suuremast pikemaajalisest muutusest valitsuste finantseerimisel. Ettevõtetele tähendab see, et kaudsete maksude haldamine muutub üha olulisemaks,“ lisas Zernask.

KPMG Internationali uuringut Corporate and Indirect Tax Rates Survey on viidud läbi alates 1993. aastast ning see katab 116 riiki, kaasa arvatud 30 OECD ning 27 Euroopa Liidu liikmesriiki. Tänavune uuring võrdleb ettevõtete tulumaksumäärasid seisuga 1. jaanuar 2009 varasemate aastate näitajatega.

Täismahus inglisekeelne uuring on leitav siit või KPMG Baltics AS kodulehelt www.kpmg.ee.


 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad