IMF: euro on Eestil käeulatuses

Täna Eesti Pangas IMFi Eesti visiidist ülevaadet andnud IMFi missiooni juht Christoph Rosenberg ütles, et Eesti Valitsuse praeguste ja varasemate jõupingutuste tulemusel on euro saavutamine käeulatuses.

„Rasketes oludes on see väga suur saavutus,“ ütles Rosenberg.

IMFi prognoosi järgi langeb inflatsioon Eestis selle aasta lõpuks alla Maastrichti kriteeriumides nõutud ülempiiri ning ka eelarvekriteeriumi täitmine on üsna tõenäoline.

„Väljastpoolt tulijale on lausa uskumatu, et defitsiit tuleb 3%,“ ütles Rosenberg. „See on märkimisväärne saavutus, kui vaadata regioonis teisi suure majanduslangusega riike. Eesti mõistlik poliitika on end ära tasunud,“ jätkas Rosenberg, rõhutades heal ajal kogutud reservide tähtsust.

IMFi prognoosi järgi suudab Eesti 2009. aastal hoida eelarvedefitsiidi Maastrichti tingimustes nõutud 3% piiris. 2010. aastaga on juba keerulisem – selle aasta kohta arvab IMF, et Eesti peaks rakendama praegu kavandatust täiendavaid meetmeid ca 1% ulatuses SKPst.

Rosenbergi sõnul on IMFi tuleva aasta Eesti majandusprognoos mõnevõrra ettevaatlikum kui Eesti Pangal ja rahandusministeeriumil. Tänavu prognoosib IMF Eestis 14% suurust SKP langust ning tööpuuduse kasvu aasta lõpuks 16%le.

„Need täiendavad meetmed tuleks käiku lasta pigem varem kui hiljem,“ ütles Rosenberg, lisades, et strukturaalsed püsiva iseloomuga reformid suurendaks ühtlasi Eesti eelarvepoliitika usaldusväärsust eurokriteeriumidele vastavuse hindamisel.

Rosenberg rõhutas, et majanduskasv enam buumiaegsel tasemel ei taastu ning eelarveolukord ei parane. Kärped on vältimatud.

Võimalikest täiendavatest meetmetest, mida Eesti ametivõimudega IMFi visiidi ajal arutati, nimetas Rosenberg näiteks muudatusi vanemahüvitise süsteemis, mis olevat Eestis muu maailmaga võrreldes ehk liiga helde. Samuti käibemaksu ja tulumaksu erandite kaotamist ja erinevate keskkonnamaksude kehtestamist.

Kokku tõi Rosenberg välja kolm peamist valdkonda, kuhu Eesti valitsus peaks praegu oma tähelepanu koondama. Eelarvesektorile ja vajalikele kärbetele lisaks riigi konkurentsivõime tõstmisele, kus palkade alanemine ja uus tööturu seadus on Rosenbergi sõnul samm õiges suunas. Kolmas tähelepanu vajav valdkond on finantssektor, mis on kriisis seni tänu puhvritele hästi vastu pannud, ja erasektori suur võlakoorem. 

Osale arutelus

Toetajad:

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad:

Palgakalkulaator

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Valdkonna tööpakkumised

Haanpaa Group is looking for a CREDIT CONTROLLER

Manpower OÜ

05. oktoober 2017

Sundecor otsib kogenud PEARAAMATUPIDAJAT

Päikesedekoori OÜ

30. september 2017

Uudised