Eesti Pank: meil on võimalus euro kätte saada

Eestil on võimalused täita kõik Maastrichti kriteeriumid ja võtta euro kasutusele 2011. aastal, teatas Eesti Pank.

Ohtudena loetles pank kohalike omavalitsuste eelarvepuudujäägi suurenemist ja mittemaksuliste tulude alalaekumist. Kui euro kasutuselevõtt peaks edasi lükkuma, taastub majandus aeglasemalt.

Panga hinnangul on eelarveseisu parandatud ka mitme ajutise meetme abil. Seetõttu tuleb üle vaadata nii järgnevate aastate kulutuste tase kui ka tulubaas, et tagada eelarve tasakaal pikemas perspektiivis.

Majanduskriisi leevenemine ja euro kasutuselevõtu väljavaatega kaasnev usalduse kasv loob eeldused ka pangandusnormatiivide muutmiseks. Eesti Panga hinnangul võib sügisprognoosi põhistsenaariumi täitumisel hakata pankadele kehtestatud rangeid kohustusliku reservi nõudeid vähendama järgmise aasta teises kvartalis.

Majandusaktiivsuse taastumine Eestis saab alguse ekspordilt tulusid teenivatest ettevõtetest. Eesti Panga teatel annavad mitmed ettevaatavad näitajad lootust, et sügavaim langus on maailmas praeguseks möödas, kuid majanduse kosumisega seonduvad ohud pole veel taandunud. Samuti ei ole veel täielikult taastunud usaldus siinse regiooni ja Eesti majanduse vastu.

Kriisieelsele tasemele jõudmine võtab siiski palju aega ning kasv taastub tegevusalade lõikes ebaühtlaselt. Otsustavat rolli mängib siin välisnõudluse elavnemine.

Tööhõive alaneb aasta viimastel kuudel ja järgmisel aastal märksa aeglasemas tempos kui aasta alguses, teatas keskpank. Samas on järgmisel aastal oodata aktiivsemat töökohtade loomist, kui ettevõtjad kasutavad muudetud tööseadusega neile antud suuremat paindlikkust uute töötajate palkamiseks. Sise- ja välisnõudluse järsk kokkutõmbumine on vähendanud ettevõtete kasumeid ning mõningal määral ka palku.

Eesti hinnatase muutub paaril järgneval aastal vähe. Tarbijakorvi odavnemine algas toormehindade langusega eelmise aasta lõpus. Väliskonkurentsile avatud hüviste hinnad on majanduslangusega kaasnevale hindade alandamise survele kiiresti reageerinud. Käibemaksumäära tõus tänavu juulis ei ole seda suundumust murdnud. Monopoolsed teenused pole veel odavnema hakanud, kuid ka nende hinnad peaksid reageerima praegusele turuolukorrale.

Selleks, et toetada majanduse kasvuvõimet, tuleb tagada investeerimiseks soodne keskkond. Laenuturu aktiivsust kujundab peamiselt madal nõudlus. Kõrge laenukoormuse tõttu peavad ettevõtted edasist kasvu rahastama senisest rohkem ka sisemistest ressurssidest. Need asjaolud võivad majanduse kasvuvõimet järgmistel aastatel pärssida. Ettevõtete ja majapidamiste raskused laenude tasumisel on olnud juunis prognoositust siiski väiksemad.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

STORA ENSO PACKAGING AS otsib RAAMATUPIDAJAT ja VANEMRAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

13. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad