Jegorov: maksuvõlad on igavesed

Maksu- ja tolliameti asedirektori Dmitri Jegorovi sõnul maksuvõlgu maha ei kanta, amet tõstab lootusetuks kujunenud võlad vaid ühest kaustast teise.

Äripäeva logistikauudiste portaal kirjutas eile, et saja suurema maksuvõlglase võlasumma kahanes veebruariga võrreldes pankrotti läinud ja likvideeritud firmade tõttu 100 miljoni krooni võrra. Saja suurema maksuvõlglase koguvõlg kahanes tänavu seitsme kuuga ligi 8% võrra, ulatudes oktoobri alguseks 1,1 miljardi kroonini.

Summa kahanemisse andsid panuse praeguseks likvideeritud Pento ja Premium Oili lõpule jõudnud pankrotid. Samuti on esivõlglaste nimekirjast kadunud pankrotistunud ja äriregistrist kustutatud Fostis Trading, mille maksuvõlg kerkis 142 miljoni kroonini.

 Tõsi, maksuvõlgade saldo päring näitab ka äriregistrist kustutatud ettevõtetel maksuvõlgu, seega pole need kuhugi kadunud. Nii näiteks võlgneb Fostis Trading endiselt 142,1, Premium Oil 36,5 ja Pento 26,6 miljonit krooni.

Rahandusministeeriumi andmetel on riigieelarve planeerimisel ehk maksutulude prognoosis maksuvõlgade osakaalu ja kasvuga arvestatud. Nii näiteks on sel aastal suurim maksuvõlgade kasv arvestatud sotsiaal- ja käibemaksu arvelt.

Maksuvõlad nn jooksvates maksutuludes ei kajastu, kuna maksutulude arvestus on kassapõhine. Nii palju kui makse reaalselt laekub nii suur on ka kogulaekumine, täpsustas ministeerium.

Järgneb MTA peadirektori asetäitja Dmitri Jegorovi selgitus:

Nõuete ebatõenäoliselt laekuvaks hindamine on raamatupidamislik toiming, mis peab tagama võimalikult tõetruu ülevaate isiku, sh riigi, majanduslikust seisust. Nõuded, mille tasumise tähtajast on möödunud piisavalt pikk aeg, loetakse raamatupidamislikult ebatõenäoliselt laekuvaks ja seeläbi vähendatakse arvestusperioodi loodetavat tulu. Tegemist on asutusesisese korra alusel tehtava toiminguga, mida teeb iga raamatupidamise kohustuslane. Sellel ei ole kokkupuutumust maksumaksja kohustusega maksuvõlg tasuda. Ka raamatupidamislikult ebatõenäoliselt laekuvaks hinnatud nõuete sissenõudmisega tegeleb amet jätkuvalt.

Ebatõenäoliselt laekuvate nõuete arvestust peetakse kumuleeruvalt, st ebatõenäoliselt laekuvate nõuete summa sisaldab ka eelnevate perioodide tasumata nõudeid, sh näiteks nõudeid, mis on seotud pikaajaliste pankrotimenetlustega.

Maksunõuete arvestusest mahakandmiseks on maksukorralduse seadusega kehtestatud kindlad reeglid, mis erinevad eelnevalt mainitud asutusesisesest korrast. Kui maksunõude puhul on alustatud sissenõudmise menetlust, maksuvõlg praktiliselt ei aegu ning on paratamatu, et ebatõenäoliselt laekuvate nõuete osakaal suureneb aastast aastasse.

2008. a lõpu seisuga hindas MTA ebatõenäoliselt laekuvaks põhimaksunõudeid summas 2,8 miljardit krooni ja intresse 2 miljardit krooni. Maksunõuetest summas 107 miljardit krooni, mille tasumise tähtpäev jäi 2008. aastasse, on momendiseisuga tasumata 1,3 miljardit krooni ehk 1,2%.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad