Maksehäireid endiselt palju

Emotsionaalselt usume, et meil hakkab majanduses kohe-kohe hästi minema. Oktoobri alguses kiirgas konjunktuuriinstituut positiivseid uudiseid, et poole aasta pärast on majanduse olukord parem kui praegu ja ilmselt nii see saabki olema.

 Häid uudiseid on vaja -need omakorda mõjutavad majandust positiivses suunas. Äririskide haldamisega tegelev Coface seevastu 2010. aastaks Baltimaades olulist kasvu ei näe, meie analüütikud prognoosivad jätkuvat langust. Määrav osa ses on firmade kehval tervisel.

Balti riike iseloomustav maksehäirete indeksite kõver hakkas 2008. aasta alguses kerkima ja on tänavu tõusnud rekordtasemele, ületades maailma keskmist maksehäirete taset enam kui kahekordselt. Kõver on seni liikunud indeksiväärtuste 100 ja 200 piires, kuid selle aasta on "visanud" selle üle 500. Samal ajal on ka maailma keskmist iseloomustav kõver kerkinud rekordkõrgusele. Ettevõtete maksekäitumine - arvetega viivitamine ja mitte tasumine - ei ole kunagi nii halb olnud.

Tõsi, kõver on pisut pöördumas juba allapoole ja viitab maksehäirete olukorra stabiliseerumisele, mis on juba hea märk. Kuid hetkel ei maksa loota, et ettevõtete maksekäitumine järsult paraneb, tähtajaks laekumata arvete hulk jääb võrreldes buumiajaga suureks veel pikaks ajaks.

Arvame, et maksehäirete tase hakkab alanema ja saavutab majanduskriisi eelse taseme järgmise kolme-nelja ehk isegi alles viie aastaga.

Me kogume iga kuu infot sadade Eesti ettevõtete kohta ja numbrid näitavad praegu veel siiski suurema osa ettevõtete käibe ja kasumi langust. Seetõttu soovitame nii Eesti eksportijaile kui ka siia tarnijaile, et nad peaksid jätkuvalt kontrollima oma partnerite tausta. Praegust keerulist olukorda arvestades ei pruugi isegi kord aastas partneri tausta uuring olla piisav.

Teisest poolaastast on hüppeliselt kasvanud meie välisklientide tellitavate monitooringute arv. Tootjad ja vahendajad, kes müüvad Eestisse, peavad viimasel ajal ostjate pidevat seiret olulisemaks kui kunagi varem.

Soovitame importööridel esitada meile poolaasta aruandeid või isegi veel värskemaid aruandeid - saame meilt taustauuringuid tellivatele välismaa tootjatele/müüjatele näidata värskeimat pilti Eesti ettevõtete kohta, mis ei pruugi alati nii halb olla, kui kardetakse.

Paraku on importivad riigid meist kaugel ja Baltimaadesse siiski kardetakse krediiti müüa. Teisalt oleme me ka sedavõrd väikesed, et siia kaupade müümata jätmine suure tootja käibes palju tunda ei anna. Värske info tõstab aga kindlasti meie edasimüüjate ja kogu Eesti majanduse usaldusväärsust ning elavdab majandust.

Praktika näitab, et need ettevõtted, kes soovivad jätkata importi endistel krediiditingimustel, esitavad vahearuandeid usinalt.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Kairi Vaade

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad