Ernst&Young: masu suurendab kontrolli siirdehindade üle

Rahvusvahelise konsultatsioonifirma Ernst & Young poolt 49 riigis läbi viidud uuringust selgub, et riikide maksuametid on suurendanud ja jätkuvalt suurendamas siirdehindade kontrollile spetsialiseerinud revidentide hulka.

Nende 49 riigi hulka kuulub ka Eesti.

„Ka Eestis on viimase paari aasta jooksul suurenenud siirdehindade kontrolliga tegelevate maksuametnike hulk ning on olemas vastava väljaõppe saanud kümnekonnast revidendist  koosnev üksus,” ütles Ernst & Young Balticu partner Ranno Tingas.

„Kui Eesti maksuametnikud hakkasid seotud ettevõtjate vaheliste tehingute hindu kontrollima alles 2007. aastast, siis järgmistel aastatel võib oodata selliste kontrollide arvu ja ulatuse kasvu. Samas peavad Eesti ettevõtjad arvestama siirdehinnariskidega riikides, kus neil on äriüksusi," hoiatas Tingas.

Näiteks Soomes kehtib siirdehindade dokumenteerimise kohustus samuti 2007. aastast  ning käesolevaks ajaks on Soome maksuametis tööl  45 siirdehinnaspetsialisti.

Tingase sõnul on uuringus ühe tähelepanuväärse vastuoluna välja toodud see, et maksuametnike fookuses on nende tööstusharude siirdehindade kontroll, mis on majanduskriisis kõige enam kannatanud – autotööstus, tarbekaubad, finantsteenused, nafta- ja gaasitööstus ja ravimitööstus.

„Need valdkonnad on tavapäraselt olnud siirdehindade kontekstis maksuametnike huviorbiidis ning ilmselt on oodata siin muudatusi,“ rääkis Tingas.

„Geograafiliselt on siirdehindade kontrollimisel maksuametnike tähelepanu all „maksuparadiisid“ ning tüüpilised kaubanduspartnerid," selgitas ta.

Uuringust selgub, et näiteks Leedu maksuameti prioriteediks on jaekaubad ja ravimid. Eesti maksuameti jaoks on siirdehindade osas fookuses Eesti olulisemad kaubanduspartnerid ja investorid – Läti, Leedu, Soome, Rootsi ja Taani. Tehinguliikide osas on uuringus vaadeldud riikides maksuametnike suurema tähelepanu all teenused, immateriaalne vara ja finantstehingud.

„Uuringust nähtub, et üheks siirdehinnarevisjoni ajendiks võib olla äriühingu kasumi järsk vähenemine, kuid praeguses majandusolukorras tuleb küsida, kas see on mõistlik kriteerium,“ nentis Ernst & Young Baltic ASi maksuosakonna juhtivkonsultant Kersti Kull, kelle sõnul on m ajanduslangus seadnud löögi alla nii rahvusvaheliselt tegutsevate äriühingute tulud kui ka riikide tulud.

"Rahvusvaheliste kontsernide jaoks kaasneb sellega see, et majanduskasvu aastatel väljatöötatud siirdehinna põhimõtete rakendamine on osutunud keeruliseks või võimatuks," lisas Kull.

Uuringus vaadeldud riigid on aga suurendanud siirdehindade revisjonide hulka ning sanktsioone turutingimustest erinevate siirdehindade rakendamisel. Kui varasematel aastatel enamasti ei rakendatud sanktsioone maksimumsummades, siis nüüd on maksuametnike poolt täheldatud sanktsioonide kehtestamise ning maksuvaidluste kasvavat trendi.

Loe uuringut siit.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad