MTA selgitab käibemaksu ja intresside arvestamist seoses käibemaksuseaduse muudatustega

Maksu-ja tolliamet annab oma kodulehel vastuseid küsimustele, mis on ettevõtetel tekkinud seoses „Riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse rakendamise seadusega”.

1. Seaduse § 1 alusel saab kuni 31. detsembrini 2009. aastal pikaajaliselt osutatava (üle kalendrikuu kestva) teenuse eest esitataval arvel maksustada kuni 30. juunini teostatud tööd 18%-lise käibemaksuga ja hilisemad tööd 20%-lise käibemaksuga. Kas sellisel juhul saab teenuse käibe tekkimise kuul ehk selle kuu käibemaksudeklaratsioonil, kui teenuse osutamine lõpetatakse, kasutada 18%-lise käibe deklareerimisel lahtrit 10 „Täpsustused" ?

Käibedeklaratsiooni lahtris 10 „Täpsustused” tuleb deklareerida mainitud teenustelt maksmisele kuuluv käibemaks. Käibemaksu saamiseks tuleb eraldi korrutada maksustatav käive ehk kuni 30. juunini teostatud tööd 18%-lise maksumääraga.

2. Seaduse § 2 ütleb et juulideklaratsiooniga hilinemisel ei rakendata sunniraha. Kas intresse siiski arvestatakse?

Käibemaksuseaduse § 27 järgi on ju tähtpäevaks endiselt 20. kuupäev (augustis 21. kuupäev). Intresse arvestatakse tavapäraselt vastavalt maksukorralduse seaduse §-le 115.

3. Firma ostis mais Poolast kauba, deklareeris maksustatava käibe ja 18%-lise käibemaksu ning arvestas sisendkäibemaksu samasuguses summas. Nüüd augustis arve tühistati ja kaup saadeti tagasi. Kuidas peab käibe deklareerima?

Arve tühistamisest tulenevalt vähendatakse kauba ühendusesisest soetamist käibedeklaratsiooni informatiivses lahtris 6. Kui kauba soetamisel tasumiseks arvestatud käibemaks ja mahaarvatud sisendkäibemaks on summaliselt võrdsed ja annavad tulemuseks 0 krooni, siis käibedeklaratsioonil 18%-lise määraga arvestatud käibemaksu muudatusi ei arvestata. Kui kauba soetamisel arvestatud käibemaks ja mahaarvatud käibemaks on erinevad (näiteks maksuvaba käibe puhul), siis tuleb käibedeklaratsiooni lahtris 11 näidata nende kahe summa vahe.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad