Pangad: Euribor võtab uuel aastal suuna ülespoole

Mõnda aega võib Euribor veel praegusel, ajalooliselt madalaimal tasemel püsida, kuid järgmise aasta teises pooles prognoosivad Eesti suurimad pangad juba mõningast tõusu. Laenumarginaalid jäävad pigem muutumatuks.

"Kuue kuu Euribor oluliselt alanemas enam ei ole. See võib seista sarnasel madalal tasemel veel umbes pool aastat ning hakata siis vaikselt tõusma," kommenteeris SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Riho Unt. SEB prognoosi kohaselt tõuseb 2010. aasta teisel poolaastal Euroopa Keskpanga refinantseerimise intressimäär 1 protsendilt 2 protsendile.

Unt usub, et Eestis toimub vaikne ja pikaldane taastumine, millest tulenevalt ei kao Eesti majanduses eksisteerivad riskid lähiajal kuhugi ning ka intresside riskimarginaale on väga keeruline vähendada.

Nordea: laenumarginaalide tõusu ei ole lähiajal karta
"Euribor on praeguseks langenud ajalooliselt madalaimale tasemele ja seetõttu ei näe me väga suurt võimalust edasiseks alanemiseks, pigem vastupidi," ütles Nordea Panga Eesti eluasemelaenude tootejuht Kristo Kokk. Kokk laenumarginaali tõusu kodulaenu võtjatele praegu ette ei näe. Tema sõnul pole lähiajal ette näha ka selle langemist, kui arvesse võtta Eesti majandusolukorra jätkuvat ebastabiilsust. Ka püsivad uute laenude marginaalid ettevõtetele võrreldes aasta algusega stabiilsed.

Laenumarginaalid jõudnud 2003. aasta tasemele
"Esialgu võivad intressid riskihinnangute vähenemise tõttu veel mõnevõrra langeda, kuid mitte oluliselt," ütles Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri, oletades, et Euroopa Keskpank suure tõenäosusega oma praegust intressi ei muuda. "Järgmise aasta kevadel võivad intressid taas hakata aegamööda tõusma, kui ootused, et Euroopa Keskpank tõstab tuleva aasta keskel või teises pooles baasintressi, säilivad ja tugevnevad," lisas ta. Nii Swedbanki kodulaenu marginaalid kui ka ettevõtete laenude marginaalid ei ole lähiajal veel langemas, kuid 2010. aastal võib ettevõtete panganduse tegevdirektori Artjom Sokolovi sõnul mõnes sektoris seda juba loota. "Eesti ettevõtete keskmised laenumarginaalid on selle aasta suveks korrigeerunud umbes 2003. aasta kevad-suve tasemele," tõi ta välja.

Sampo: Euribori tase püsib 1,1-1,2 protsendi vahel
Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktori Koit Semjonovi arvates on positiivne see, et Euribor on viimasel ajal langenud väga madalale. "Tänane kuue kuu Euribori tase on viimase kümne aasta madalaim," märkis ta. See on paljude klientide rõõmuks toonud kaasa igakuiste laenumaksete vähenemise, lisas ta. Mis puutub kodulaenu marginaali, siis siin peab pank Semjonovi sõnul raha välja laenates arvestama maailmaturult sisseostetava raha hinnaga ja sellest tulenevalt ei näe ta lähitulevikus marginaali vähendamise võimalust. Sampo Panga finantsdirektor Ivar Pae prognoosib, et lähema aasta jooksul jääb kuue kuu Euribor 1,1-1,2 protsendi vahemikku. Laenumarginaal kodulaenu võtjale jääb tema hinnangul 2,5-3,5 protsendi ja ettevõttele 3-5 protsendi vahemikku.

Krediidipank: Euribor langeb aasta lõpuks alla 1%
Krediidipanga juhatuse aseesimees Valmar Moritz aga prognoosib, et aasta lõpuks langeb Euribor 0,9 protsendini. Ka eraisikutele väljastatud pikaajaliste eurolaenude keskmine marginaal langeb pisut, 2,2 protsendile. Samas järgmise aasta juuni lõpuks võiks kuue kuu Euribor olla 1,2 protsenti. Eurodes antud kodulaenude keskmine kahjusus pankadele on Moritza sõnul endiselt väiksem kui teiste laenuliikide puhul, ent siiski suurem, kui veel aasta tagasi arvati. "Ettevõtetele antud laenud on osutunud tagatisega laenude hulgas kõige riskantsemateks, seega on olnud põhjendatud ka nende kõrgem laenumarginaal," rääkis Moritz.

Ettevõtete laenud jäävad riskantsemaks
"Ergutamaks majanduskasvu hoiab Euroopa Keskpank oma põhilisi refinantseerimismäärasid tõenäoliselt väga madalal, vähemalt senikaua, kuni ei ole ohtu inflatsioonimäära tõusuks üle pikaajalise keskmise," rääkis Moritz. "Pankadevahelisel rahaturul püsib intressimäär, st Euribor samuti madalal, kui nende riskikartlikkus mõnest uuest probleemist uut hoogu ei saa," lisas ta. "Ka edaspidi peavad pangad hinnastama ettevõtetele antavaid laene kõrgemalt kui eraisikute kodulaene. Viimastel kuudel on ettevõtetele antud pikaajaliste laenude keskmine marginaal olnud 3 protsenti," ütles Moritz, ja ta ei näe lähema aasta jooksul seal ka muutusi.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Uudised

Tööriistad