Tööandjate keskliit: väljajäämine eurotsoonist võrdub EList väljajäämisega

Tööandjate keskliit leiab, et väljajäämine eurotsoonist oleks majanduskriisist räsitud Eestile võrreldav väljajäämisega Euroopa Liidust viis aastat tagasi.

Ettevõtjate hinnangul peab valitsus võtma eelarve defitsiidi vähendamist väga tõsiselt, kuna euroalast väljajäämise korral puudub Eestil majanduskriisist väljumiseks alternatiivne positiivne stsenaarium ning suureneb surve krooni devalveerimiseks, seisab kesliidu pressiteates. Ettevõtjad peavad üleminekut eurole riiklikult sama oluliseks eesmärgiks nagu seda oli liitumine Euroopa Liiduga.

Väljajäämine eurotsoonist oleks majanduskriisist räsitud Eestile võrreldav väljajäämisega Euroopa Liidust viis aastat tagasi. Tänu liitumisele Euroopa Liiduga sai Eesti osa mahukatest ning elutähtsatest euroabi programmidest. Liitumine rahaliiduga omab sarnast mõju uute välisinvesteeringute näol. Eurotsoonist välja jäädes sattuvad ohtu ka investeeringud.

„Eurotsoonist väljajäämise kõige ilmsemaks negatiivseks mõjuks on on nii kohalike kui välisinvestorite investeerimiaktiivsuse oluline vähenemine ning kapitali väljavool Eestist. Selle esmaseks põhjuseks võib pidada usalduse kaotust Eesti rahanduspoliitika vastu, koheselt langevaid krediidireitinguid ning investeeringuteks vajaliku laenuraha intressimäärade tõusu,“ kommenteeris tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriis.

„Väikesele ning avatud majandusega Eesti riigile tähendab investeeringute kadumine palju negatiivsemaid tagajärgi, kui seda on vajalikud kärped riigivalitsemiskuludes ja sotsiaalsfääris. Riigieelarve langeb veelgi sügavamasse defitsiiti, järsult tõusevad maksud ning süveneb pikaajaline töötus, mis viib kvalifitseeritud tööjõu massilise väljarändeni. Riiki ähvardavad likviidsusprobleemid,“ täiendas Kriis.

Ettevõtjad teevad valitsusele ettepaneku keskenduda eelarvedefitsiidi vähendamiseks neljale meetmele: riigiasutuste tegevuskulude jõulisele kärpimisele, ühtlasele mõõdukale kulude piiramisele sotsiaalsfääris, mittemaksuliste tulude suurendamisele ning vajadusel ka otseste maksude, eelkõige üksikisiku tulumaksu mõningasele tõstmisele.

„Kärped enne valimis on kindlasti ebapopulaarsed, aga nende tegemata jätmine ähvardab valitsuserakondi pikemas perspektiivis palju negatiivsemate tagajärgedega,“ ütles Tööandjate Keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi.

Enn Veskimägi hinnangul tähendaks kergekäeline loobumine eurost ka ettevõtjate ootuste petmist, kuna liitumise nimel on tööandjad leppinud paljude konkurentsivõime seisukohast kahjulike otsustega: nt käibemaksu erandite kaotamise ning käibemaksu tõstmisega 20%-ni, haigekassa kohustuste veeretamisega tööandjate õlgadele ning töötuskindlustuse maksemäärade mitmekordse suurendamisega. „Ettevõtjad on nende kahjulike otsustega nõustumisel lähtunud ootusest, et euroalaga liitumine aitab stabiliseerida ettevõtluskeskkonda ning taastab majanduskasvu“, ütles Veskimägi.

Ettevõtjad lisavad ka, et lisaks majanduslikele mõjudele avaldab liitumine rahaliiduga selget mõju julgeoleku positsiooni paranemisele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad