Dokumendivõltsijate elu jälle raskem

Eesti Kohtuekspertiisi Instituut (EKEI) soetas uue seadme, millega saab uurida kõige tänapäevasemaid turvamärgistusi, nagu hologrammid või masinloetavad koodid ID-dokumentidel, annab teada Justiitsministeeriumi pressiteade.

Riigihanke korras soetatud viimase põlvkonna tööjaamga saab tuvastada mitmesuguste dokumentide ning paberraha turvaelemente ja õigsust.

„Võltsijatele on see seade kindlasti halb uudis,“ ütles EKEI direktor Üllar Lanno. „Meie uus tööjaam on nii arenenud, et võimaldab uurida kõiki hetkel trükitööstuses kasutatavaid dokumentide turvamärgistuse elemente. Seadmele spetsiaalse mooduli lisamisega muutub võimalikuks ka kiipkaardi info ning tulevikus kasutusele võetavate 3D-passipiltide uurimine.“

Lanno sõnul oli eelmine aparaat, millega kohtueksperdid töötasid, juba ligi kümme aastat vana ning ei võimaldanud enam kõiki vajalikke toiminguid teha. „Uue seadmega saab uurida kõige tänapäevasemaid turvamärgistusi, nagu hologrammid või masinloetavad koodid ID-dokumentidel. Uuel seadmel on varasemaga võrreldes ka parem suurendusvõime, selgem UV-pilt ning parem täppismõõtmise ja automatiseeritud võrdlusvõimekus.“

EKEI direktor tunnistas, et ka võltsingud on iga aastaga üha arenenud, mistõttu on ilma moodsa tehnikata neid kohati võimatu tuvastada. „Näiteks kui tavaliselt peab halogrammide ning vesimärkide nägemiseks rahatähte erineva nurga all valguse käes vaatlema, siis meie uus aparaat toob kõik turvamärgistused ühekorraga selgelt esile, mistõttu on ebakõlasid kergem tuvastada.“

Uus seade on suur samm edasi ka dokumentide analüüsimisel. „Tööjaam pakub analüüsijale kümneid erinevaid võimalusi, loomulikult saab teksti- ja pildiosi arvutiekraanil suumida, kuid lisaks võimaldab seade tuvastada ka sellist teksti, mis on paberilt kustutatud. Samuti on võimalik asetada dokumente virtuaalselt üksteise peale, et üksikasjalikult analüüsida nende erinevusi,“ selgitas Lanno.

Käesoleva aasta esimesel poolel registreeriti Eestis 245 võltsitud maksevahendi ja väärtpaberi kasutamise juhtumit, 97 korral võltsiti dokumenti, pitsatit või planki ning lisaks registreeriti18 maksevahendi ja väärtpaberi võltsimise juhtumit.

Enamik Euroopa riikide eurovõltsingute analüüsikeskusi kasutab paberraha ja dokumentide ekspertiisiks sama moodsaid seadmeid, nagu nüüd on Eestis. „Seadme tarnija on maailmas tuntud  kriminalistika uurimistehnika tootja  ja nende seadmetega on ka varemalt varustatud Eesti riiklikke järelevalveasutusi,“ lisas Lanno.

EKEI dokumendiosakonna kasutuses olev videospektraalse võrdlussüsteemi seade VSC 6000 tuli turule alles käesoleval aastal. 

Osale arutelus

Toetajad:

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad:

Palgakalkulaator

Tarkvara

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Posti Group is looking for a TEAM LEADER

Manpower OÜ

08. oktoober 2017

NORDWOOD otsib RAAMATUPIDAJAT

NORDWOOD

25. september 2017

Haanpaa Group is looking for a CREDIT CONTROLLER

Manpower OÜ

05. oktoober 2017

Uudised