Kogumispension

Tööandja on kogumispensioniga seotud oma kogumispensioniga liitunud töötaja kaudu, kelle brutopalgast peab tööandja kinni pidama 2% ning edastama Maksu- ja Tolliametile. Riigi poolt lisatava 4% peab kinni Maksu- ja Tolliamet, selle pärast tööandja muretsema ei pea.

Makse kinnipidaja

 

Kogumispensioni makset on kohustatud kinni pidama kõik need, kellel on kohustus tasuda sotsiaalmaksu ehk teiste sõnadega kõik Eestis tegutsevad tööandjad, sealhulgas:

Kogumispensioni makset tuleb kinni pidada nendele isikutele tehtavatelt maksetelt, kes on liitunud kogumispensioni süsteemiga ehk kõigilt neile isikutele makstavatelt tasudelt, kes on sündinud peale 1. jaanuari 1983. a.

NB! Makse tasumise õigus ja kohustus tekib kohustatud isiku 18-aastaseks saamisele järgneva aasta 1. jaanuaril. Muudel juhtudel kehtib sama vastavalt sellele, kas isik on esitanud kogumispensioni valikuavalduse.

Tööandja peab probleemide vältimiseks kontrollima oma töötajate liitumist kogumispensioniga. Muidu võib tekkida maksuvõlg, samuti ei laeku töötaja kogumispensioni maksed õigeaegselt pensionifondi. Töötajate liitumist saab teha tööandja ise lihtpäringu abil või masspäringuga Eesti Väärtpaberikeskusest. Kogumispensioniga liitumisest võib töötaja ka ise tööandjat teavitada.

Maksete kinnipidamine algas 2002. aastal juba 1. juulist, kuna 2002. aasta on erandlikult kogumispensioni süsteemi rakendamise aasta. 1. juulist 2002 tuli hakata kogumispensioni makset kinni pidama nendelt töötajatelt, kes liitusid kogumispensioniga enne 1. juunit 2002. a.

Edaspidi algab makse kinnipidamine kogumispensioniga liitumisele järgneva aasta 1. jaanuarist, kui liitumine on toimunud enne 1. novembrit. Töötajatelt, kes on esitanud avalduse pärast 1. novembrit (1. november k.a), tuleb kogumispensioni makset hakata kinni pidama alles ülejärgmise aasta 1. jaanuarist.

 

Deklareerimise kohustusKogumispensioni makse kinnipidamise deklareerib tööandja Maksu- ja Tolliametile sarnaselt töötuskindlustuse makse kinnipidamisega.

Kinnipeetud makse kohta tuleb esitada deklaratsioon järgmise kuu 10. kuupäevaks ja samaks tähtpäevaks tuleb makse üle kanda Maksu- ja Tolliameti pangakontole. Sealjuures rakendatakse makse kohta maksukorralduse seaduses sätestatut ehk Maksu- ja Tolliamet administreerib makset sarnaselt teiste riiklike maksudega.

Makse kinnipidaja on kohustatud andma isikule, kellele maksti makse objektiks olevaid summasid, tema nõudmisel tõendi nendelt summadelt kinni peetud maksete kohta kalendriaastale järgneva aasta 1. veebruariks. Isiku töölt lahkumisel antakse tõend koos lõpparvega.

Makse objekt

PS: kuna üldjuhul ei nõua Maksu- ja Tolliamet sotsiaalmaksu tasumist passiivselt tulult, s.h renditasud, sotsiaalmaksu tasumist, ei tohiks passiivsed tulud olla kogumispensioni makse objektiks.

Makset ei tasuta: 

Makse mahaarvamine maksustatavast tulust

Makse objektiks olevatelt summadelt arvatakse kinnipeetava tulumaksu arvutamisel igas kalendrikuus maha kogumispensionide seaduse alusel kinni peetava kohustusliku kogumispensioni makse. Seda nõuet tuleb rakendada ka tööettevõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel makstud tasude puhul.

Näide: Põhitöökohaga töötajale makstakse töötasu 10 000 krooni kuus.

 

Aastal 2008 toimub brutotasu maksustamine järgmiselt: Brutotasu 10 000 Töötuskindlustus 0,6% -60 Kogumispensioni makse 2% -200 Maksuvaba tulu -2 250 Maksustatav tulu 7 740 Tulumaks 21% -1 573 Netotasu (raha, mille saab kätte) 8 167

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad