Oluline lahend Riigikohtult sõiduauto erisoodustuse maksustamise kohta

Riigikohtu halduskolleegium tegi 3. märtsil olulise kohtuotsuse sõiduauto erisoodustuse maksustamist puudutavas vaidluses.  

Maksuhaldur oli määranud OÜ-le Virumaa Veepumbakeskus erisoodustusega seotud maksud põhjusel, et osaühingu juhatuse liikme kasutuses oleva sõiduauto kohta ei peetud sõidupäevikut ning autot hoiti juhatuse liikme kodus. Riigikohus ei nõustunud Maksu- ja Tolliameti tõlgendusega ning kinnitas, et seadusest ei tulene nõuet, et sõidupäevik saaks olla ainus tõend, mis tõendaks auto isikliku kasutuse puudumist.  

Riigikohis märkis otsuses, et maksuhaldur peab tuvastama asjaolud, mis viitavad, et suure tõenäosusega kasutati vara ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks. Sõiduki hoidmine töötaja elukohas iseenesest ei kinnita sõiduki ettevõtlusega mitteseotud kasutamist.

Riigikohus viitas ka tulumaksuseaduse sättele, mille kohaselt ei loeta erisoodustuseks kulutusi töötaja transpordiks elukoha ja töökoha vahel, kui ühistransporti kasutades ei ole võimalik seda teekonda läbida mõistliku aja- või rahakuluga. 

Riigikohus avaldas ka seisukoha, et kui töötaja kasutab tööandja sõidukit ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks viisil, mis pole rahaliselt hinnatav soodustus ja kui see kasutamine ei too tööandjale kaasa kulutusi, siis pole tegemist erisoodustusega. Näiteks võib töötaja teekonda pikendamata peatada auto selleks, et ühendada ettevõtluseks toimuva sõiduga isiklik tegevus.  

Eesti Maksumaksjate Liit avaldab lootust, et see kohtulahend aitab maksumaksjate ja maksuhalduri praktikat ühtlustada ning hoiab ära palju potentsiaalseid maksuvaidlusi. EML kogutud teave riigiasutuste autokasutuse kohta annad tunnistust, et praegu valitseb selles vallas suur segadus – on asutusi, kes deklareerivad makse kõigilt sõiduautodelt, mille kohta sõidupäevikut ei peeta, samal ajal rida asutusi (sh ka Maksu- ja Tolliamet) kinnitas vastuses EML teabenõudele, et sõiduautode kohta ei peeta sõitude arvestust ega deklareerita makse, sest autode isiklik kasutus on keelatud. Samasugune ebaühtlane praktika valitseb ka erasektoris.  

Kohtuotsuse tekstiga saab tutvuda Riigikohtu kodulehel  

OÜ Virumaa Veepumbakeskus on maksumaksjate liidu liige ja kasutas selles maksuvaidluses EML juristide abi. Kohtus nõustas osaühingut EML juhatuse liige Jüri Allikalt. 

Lisateave:

EML pressiesindaja Margit Berko, telefon 626 4196, 53 035 007, margit@maksumaksjad.ee

EML juhatuse liige Jüri Allikalt, telefon 322 3455, jyri.allikalt@neti.ee

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

SmartAccounts - lihtsaim ja kiireim raamatupidamistarkvara pilves

SmartAccounts on majandustarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja mugavus.

Valdkonna tööpakkumised

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

05. märts 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad