Kasulik teave maksuvõlgadest

Isik, kellel on sõlmitud Maksu- ja Tolliameti teenuste leping (e-maksuamet/e-toll), saab igal ajahetkel kontrollida oma maksukohustuste täitmist ning tekkinud maksuvõlgade seisu. Kellel selleks võimalus puudub, saab informatsiooni eelnimetatud küsimuses piirkondlike maksu- ja tollikeskuste teenindusbüroodest. Kõige lihtsam, kiirem ja odavam võimalus on tekkinud maksuvõlad kohe tasuda, kandes võlasumma Maksu- ja Tolliameti tulukontole, märkides ära ettemaksukonto viitenumbri. Vt personaalse viitenumbri otsing.Juhul, kui kohene maksuvõla tasumine ei ole võimalik, on maksukohustuslasel võimalus ajutiste makseraskuste korral taotleda maksuvõla tasumise ajatamist. Maksuvõla tasumise ajatamine tähendab maksuvõla (sh intressivõla) tasumist igakuiste maksetena kinnitatud maksegraafiku alusel.

Maksuvõlgade tasumise ajatamine

KUIDAS TAOTLEDA MAKSUVÕLGADE TASUMISE AJATAMIST?

Maksukohustuslane esitab taotluse maksuvõla tasumise ajatamiseks vabas vormis või Maksu- ja Tolliameti kodulehel oleval taotluse vormil.

KUHU TAOTLUS ESITADA?

Taotlus esitatakse lähimasse piirkondlikku maksu- ja tollikeskusesse (Põhja MTK, Lõuna MTK, Ida MTK, Lääne MTK) või teenindusbüroosse,  kes edastab selle läbivaatamiseks sissenõudmise üldmenetluse osakonda.

MIDA PEAB TAOTLUSES KAJASTAMA?

Üldnõuded, mida peab sisaldama maksukohustuslase poolt esitatav maksuvõla tasumise ajatamise taotlus: 

MILLEST LÄHTUDA AJATAMISPERIOODI PIKKUSE TAOTLEMISEL?

Taotluse esitamisel tuleb lähtuda põhimõttest, et arvestades reaalset majanduslikku olukorda, taotletakse maksegraafikut võla tasumiseks võimalikult lühikeseks perioodiks (soovitavalt mitte üle 1–1,5 aasta), sest kuni põhivõla tasumiseni lisandub iga päev intressi 0,06% päevas ehk 21,9% aastas, mis on tunduvalt kallim, kui oleks pangalaenu intressi tasumine. Kasutades ajatamise kalkulaatorit, võite veenduda, kui palju lisandub täiendavalt tasumisele kuuluvaid intresse sõltuvalt ajatamisperioodi pikkusest.

Eelnimetatud intress ei ole ettevõtlusega seotud kulu. Seepärast tuleb juriidilisel isikul nendelt intressidelt kui ettevõtlusega mitteseotud kulult tasuda lisaks tulumaksu (näiteks 2009. aastal on tulumaksu määraks 21/79).

MILLISEID MATERJALE TULEB LISADA AJATAMISTAOTLUSE JUURDE? 

Rahavoogude prognoos

MIDA PEAB MAKSUKOHUSTUSLANE VEEL ARVESTAMA?

Tuleb arvestada, et:

MILLEST LÄHTUB MAKSU- JA TOLLIAMET ESITATUD TAOTLUSE RAHULDAMISEL?

MKS-i § 112 lg 2 kohaselt võtab maksuhaldur taotluse rahuldamise otsustamisel arvesse maksukohustuslase varalist seisundit, majandusnäitajaid, varasemat maksuseadustest tulenevate kohustuste täitmist (tähtaegselt deklaratsioonide esitamist ning senist maksude ja maksete tasumist), maksuvõla tasumise ajatamise otstarbekust ja tagatise nõudmise korral esitatud tagatise usaldusväärsust.

MIDA VÕIB ESITADA MAKSUVÕLA TASUMISE AJATAMISE TAGATISEKS?

Notariaalse lepingu sõlmimine tagatise seadmiseks toimub alljärgnevates linnades: Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Jõhvis.

MILLISEL JUHUL VÕIDAKSE JÄTTA TAOTLUS RAHULDAMATA?

Maksuhalduril on õigus jätta taotlus rahuldamata, kui:

KUIDAS SAAB MAKSUKOHUSTUSLANE VASTUSE ESITATUD TAOTLUSE KOHTA?

Maksuvõla tasumise ajatamise otsus koos tasumise maksegraafikuga või taotluse rahuldamata jätmise otsus edastatakse taotluse esitajale kirjalikult posti teel või antakse kätte allkirja vastu.

MIS JUHTUB SIIS, KUI MAKSUKOHUSTUSLANE EI TÄIDA MAKSEGRAAFIKUT VÕI EI TASU JOOKSVAID MAKSE?

Kui maksukohustuslane ei tasu graafikujärgseid või jooksvaid makse tähtaegselt, on maksuhalduril õigus rakendada valikuliselt või koos järgmisi meetmeid:

MIS JUHTUB SIIS, KUI AJATAMISE OTSUS TUNNISTATAKSE KEHTETUKS?

Maksuvõla tasumise ajatamise otsuse kehtetuks tunnistamise korral tuleb kogu maksuvõlg kohe tasuda.
Maksuvõla tasumata jätmise korral alustatakse maksuvõla sundsissenõudmist.

Detailsema informatsiooni saamiseks maksuvõla tasumise ajatamise võimaluste kohta palume pöörduda Teie asukohajärgsesse maksu- ja tollikeskusesse, teenindusbüroosse või helistada maksuvõlgade sissenõudmise üldmenetluse osakonna kontaktisikutele:

Aili Jallakas, tel

 676 4138 
, sissenõudmise üldmenetluse osakonna juhtivspetsialist;
Karmen Rist, tel
 676 1621 
, sissenõudmise üldmenetluse osakonna juhtivspetsialist. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad