Selgitus kohalike omavalitsuste tulumaksu laekumiste kohta

Kuna kohalike omavalitsuste jaanuari tulumaksu laekumised on segadust tekitanud, peab Maksu- ja Tolliamet vajalikuks vähenemise põhjuseid selgitada. 

Kuni 31.12.2008 kanti maksude laekumisel raha viitenumbri alusel üksikute maksude kontokaartidele ja see raha sisaldus samal kuul eraldatavates tuludes.

Alates 01.01.2009 laekub kogu raha ainult läbi ettemaksukonto ning maksuliigipõhist ettemaksu enam ei ole. Ettemaksukontol olevat raha kasutatakse ainult deklareeritud maksukohustuste tasumiseks. Tulude eraldamisele suunatakse raha alles peale maksukohustuste tasumist.

Uuele arvestussüsteemile üleminekul kanti erinevate maksuliikide ettemaksud ühele ettemaksukontole. Ühele kontole koondatud ettemaksud arvestatakse maksukohustuste katteks, tuginedes maksukorralduse seaduse § 105 toodud järjekorrale.

Käesoleva aasta jaanuaris eraldatud tulude kogusummat mõjutasid nii loobumine maksuliigipõhisest ettemaksust kui üldine maksude väiksem deklareerimine ja tasumine, mis tuleneb väiksematest tööandjate poolt deklareeritud väljamaksetest. Ettemaksude ümberkandmine avaldas mõju ühekordselt ainult jaanuaris, aga tööandjate deklareeritavad andmed omavad mõju ka edaspidi.

Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja Dmitri Jegorovi hinnangul võimaldas uus süsteem lõpetada olukorra, mille puhul maksumaksjal võis samaaegselt olla nii võlgu kui ettemakse. Kuna võlalt ei arvestata intressi ettemaksu ulatuses, siis kohalikud omavalitsused, Haigekassa ja Sotsiaalkindlustusamet ei saanud samaaegsete võlgade ja ettemaksude tõttu ei maksutulu ega intressi. Taolisi olukordi oli kümneid tuhandeid. Veel ühe positiivse aspektina võimaldas ühtsele ettemaksukontole üleminek igal tööandjal vähendada maksukorralduste arvu keskmiselt neli kuni viis korda.

Lugupidamisega

Annely Erm
MTA meediasuhete peaspetsialist

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad