EAKL: Kodanike usaldus oma riigi vastu on tõsises ohus

Võimuerakondade kava hakata riigieelarve aukude lappimiseks lammutama toimivat pensionisüsteemi hävitab pöördumatult kodanike usaldust oma riigi vastu, ilma milleta ei saa aga püsida ükski demokraatlik riik.

Tänaseks on II samba kogumispensioniga liitunud enam kui 577 tuhat töötajat, neist enamus vabatahtlikult – uskudes 2001. aastal riigi poolt kehtestatud reegleid. Tollal kinnitas riik inimestele, et see süsteem toimib ka siis, kui nad 40 aasta pärast pensionile lähevad. Seepärast tähendab soov peatada 4% sotsiaalmaksu siirdamine II pensionisambaga liitunute kogumiskontole tänaste töötajate otsest petmist. Jalge alla tallataks nende õigustatud ootus, et 8 aastat toiminud süsteem püsib.

Kahtlemata pole ka 380 tuhande pensionäri elu meelakkumine, kuid Reformierakonna soov hoida küünte ja hammastega kinni oma valimislubadustest lõhestab ühiskonda ning vastandab pensionärid töötajatele. Kas tõesti on põhjus selles, et tänavu toimuvad kahed valimised? Olen veendunud, et Eesti valijad ei ole nii rumalad ega lase end nii lihtsalt ära osta.

Sisuliselt on tegemist katsega veeretada kogu majanduskriisi raskus töötajate õlgadele. Selle kõrval mõjub jutt riigikogu liikmete esinduskulude kärpimisest pehmelt öeldes variserliku žestina.

Põhimõtteliste muudatuste tegemine sotsiaalkindlustuses vaid sel põhjusel, et majanduskriis on paljastanud riigi senise eelarve- ja maksupoliitika läbikukkumise ja jätkusuutmatuse, on täiesti lubamatu. Valitsus, kes nii käitub, on vastutustundetu ja lühinägelik.

Toimiva sotsiaalkindlustussüsteemi alused pandi paika kümmekond aastat tagasi põhjalike kolmepoolsete läbirääkimiste tulemusena. Väärib rõhutamist, et just Ametiühingute Keskliidu tollased ettepanekud aitasid ära hoida pensionikindlustuse finantskatastroofi.

Sotsiaalkindlustus ei ole pelgalt rida avaliku sektori eelarvepositsioonis – see on süsteem, mida rahastatakse töötajate maksudest ja mille stabiilsust ei tohi õõnestada poliitiline tõmblemine. Seda taunimisväärsem on katse kiirkorras ja sotsiaalpartnerite arvamust küsimata teha mistahes kriisikärpeid, kaalumata nende pikaajalisi mõjusid ja tagajärgi.

Eesti vajab jätkuvalt riigimehelikkust, mille puudumist kurtis president Lennart Meri.

Osale arutelus

  • Harri Taliga

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad