EAKL: Kodanike usaldus oma riigi vastu on tõsises ohus

Võimuerakondade kava hakata riigieelarve aukude lappimiseks lammutama toimivat pensionisüsteemi hävitab pöördumatult kodanike usaldust oma riigi vastu, ilma milleta ei saa aga püsida ükski demokraatlik riik.

Tänaseks on II samba kogumispensioniga liitunud enam kui 577 tuhat töötajat, neist enamus vabatahtlikult – uskudes 2001. aastal riigi poolt kehtestatud reegleid. Tollal kinnitas riik inimestele, et see süsteem toimib ka siis, kui nad 40 aasta pärast pensionile lähevad. Seepärast tähendab soov peatada 4% sotsiaalmaksu siirdamine II pensionisambaga liitunute kogumiskontole tänaste töötajate otsest petmist. Jalge alla tallataks nende õigustatud ootus, et 8 aastat toiminud süsteem püsib.

Kahtlemata pole ka 380 tuhande pensionäri elu meelakkumine, kuid Reformierakonna soov hoida küünte ja hammastega kinni oma valimislubadustest lõhestab ühiskonda ning vastandab pensionärid töötajatele. Kas tõesti on põhjus selles, et tänavu toimuvad kahed valimised? Olen veendunud, et Eesti valijad ei ole nii rumalad ega lase end nii lihtsalt ära osta.

Sisuliselt on tegemist katsega veeretada kogu majanduskriisi raskus töötajate õlgadele. Selle kõrval mõjub jutt riigikogu liikmete esinduskulude kärpimisest pehmelt öeldes variserliku žestina.

Põhimõtteliste muudatuste tegemine sotsiaalkindlustuses vaid sel põhjusel, et majanduskriis on paljastanud riigi senise eelarve- ja maksupoliitika läbikukkumise ja jätkusuutmatuse, on täiesti lubamatu. Valitsus, kes nii käitub, on vastutustundetu ja lühinägelik.

Toimiva sotsiaalkindlustussüsteemi alused pandi paika kümmekond aastat tagasi põhjalike kolmepoolsete läbirääkimiste tulemusena. Väärib rõhutamist, et just Ametiühingute Keskliidu tollased ettepanekud aitasid ära hoida pensionikindlustuse finantskatastroofi.

Sotsiaalkindlustus ei ole pelgalt rida avaliku sektori eelarvepositsioonis – see on süsteem, mida rahastatakse töötajate maksudest ja mille stabiilsust ei tohi õõnestada poliitiline tõmblemine. Seda taunimisväärsem on katse kiirkorras ja sotsiaalpartnerite arvamust küsimata teha mistahes kriisikärpeid, kaalumata nende pikaajalisi mõjusid ja tagajärgi.

Eesti vajab jätkuvalt riigimehelikkust, mille puudumist kurtis president Lennart Meri.

Osale arutelus

  • Harri Taliga

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad