EAKL: Kodanike usaldus oma riigi vastu on tõsises ohus

Võimuerakondade kava hakata riigieelarve aukude lappimiseks lammutama toimivat pensionisüsteemi hävitab pöördumatult kodanike usaldust oma riigi vastu, ilma milleta ei saa aga püsida ükski demokraatlik riik.

Tänaseks on II samba kogumispensioniga liitunud enam kui 577 tuhat töötajat, neist enamus vabatahtlikult – uskudes 2001. aastal riigi poolt kehtestatud reegleid. Tollal kinnitas riik inimestele, et see süsteem toimib ka siis, kui nad 40 aasta pärast pensionile lähevad. Seepärast tähendab soov peatada 4% sotsiaalmaksu siirdamine II pensionisambaga liitunute kogumiskontole tänaste töötajate otsest petmist. Jalge alla tallataks nende õigustatud ootus, et 8 aastat toiminud süsteem püsib.

Kahtlemata pole ka 380 tuhande pensionäri elu meelakkumine, kuid Reformierakonna soov hoida küünte ja hammastega kinni oma valimislubadustest lõhestab ühiskonda ning vastandab pensionärid töötajatele. Kas tõesti on põhjus selles, et tänavu toimuvad kahed valimised? Olen veendunud, et Eesti valijad ei ole nii rumalad ega lase end nii lihtsalt ära osta.

Sisuliselt on tegemist katsega veeretada kogu majanduskriisi raskus töötajate õlgadele. Selle kõrval mõjub jutt riigikogu liikmete esinduskulude kärpimisest pehmelt öeldes variserliku þestina.

Põhimõtteliste muudatuste tegemine sotsiaalkindlustuses vaid sel põhjusel, et majanduskriis on paljastanud riigi senise eelarve- ja maksupoliitika läbikukkumise ja jätkusuutmatuse, on täiesti lubamatu. Valitsus, kes nii käitub, on vastutustundetu ja lühinägelik.

Toimiva sotsiaalkindlustussüsteemi alused pandi paika kümmekond aastat tagasi põhjalike kolmepoolsete läbirääkimiste tulemusena. Väärib rõhutamist, et just Ametiühingute Keskliidu tollased ettepanekud aitasid ära hoida pensionikindlustuse finantskatastroofi.

Sotsiaalkindlustus ei ole pelgalt rida avaliku sektori eelarvepositsioonis – see on süsteem, mida rahastatakse töötajate maksudest ja mille stabiilsust ei tohi õõnestada poliitiline tõmblemine. Seda taunimisväärsem on katse kiirkorras ja sotsiaalpartnerite arvamust küsimata teha mistahes kriisikärpeid, kaalumata nende pikaajalisi mõjusid ja tagajärgi.

Eesti vajab jätkuvalt riigimehelikkust, mille puudumist kurtis president Lennart Meri.

Osale arutelus

  • Harri Taliga

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Uudised

Tööriistad