Ettevaatust petlike lubaduste eest töövestlusel

Töövestlusel kõlab tööandja esindaja poolt väljapakutu sageli paljulubavalt, kuid hilisem reaalsus võib paraku osutuda hoopis teiseks.Töövestlusel ei taha mitte ainult tööandjad teada, kellega neil tegemist on. Ka potentsiaalne uus töötaja peab enda jaoks välja selgitama, millise tööandajaga on tegu ning kellega ehk hiljem pikemalt kokku puutuda tuleb. Töövestlusel tasub hoolega kuulata, kuidas sulle, kui töösoovijale, uut ametikohta tööandja poolt kirjeldatakse.

Üldjuhul püüab tööotsija töövestlusel jätta eelkõige iseendast võimalikult positiivset muljet. Töölesoovija ei tohiks aga unustada asjaolu, et ta toob ettevõttesse omalt poolt kaasa isiklikud kogemused, know-how ja tööjõu. Uut töötajat töökuulutuste kaudu otsides rõhutavad tööandjad just nendele aspektidele . Reaalsus ettevõttes koha peal võib osutada aga sootuks teiseks. Paljud tööotsijad pööravad liiga vähe tähelepanu näiteks atmosfäärile, mis ettevõttes valitseb. Kuidas käituvad ja suhtuvad üksteisesse intervjuu läbiviijad? Kas nad kirjeldavad töökohta ühtmoodi? Kuidas suhtutakse tööotsijasse?

Omapoolsed olulisemad nõuded ja tingimused ametikohale tuleb eelnevalt välja selgitada

Karjäärinõustajad soovitavad töövestlusel võimalikult palju konkreetseid tööga seotud asjaolusid välja selgitada. Kõigepealt tuleks enda jaoks luua selge ettekujutus pakutavast ametikohast. Selleks tuleb minna töövestlusele hästi ettevalmistatult ning töökuulutus enda jaoks nö „läbi töötada“. Vestluse jooksul küsi võimalikult palju tegelike tööülesannete ning firmasisese töökorralduse kohta.
Küsida võib näiteks, milline näeb välja tüüpiline tööpäev ja millest töö valdavalt koosneb. Neid samu küsimusi saab esitada ka nö ümbernurga, näiteks: „Kui ma Teist õigesti aru sain, siis.....“ . Tööotsija peaks igal juhul ka ise oma ettekujutust pakutavast ametikohast intervjuul selgelt väljendama. Eriti kui kandideerija teatud aspektidele suuremat rõhku ning tähendust osutab. Levinuim näide siinkohal on võõrkeelteoskuse nõue, mida sageli töökuulutustes küsitakse, kuid hiljem ei pruugi sugugi sellel ametikohal vajalikuks osutuda.

Oma nägemusest tulevaste tööülesannete kohta võib anda ka tagasisidet
Suuliselt antud lubadused ning töökirjeldused ei jõua paraku mitte alati sama põhjalikult kirjapanduna ametijuhendisse. Seepärast on oluline tähtsaimad punktid juba vestlusel kirja panna või endale hiljem märkmetesse üles tähendada. Karjäärinõustajad soovitavad saata need peale tööintervjuud tööandjale tutvumiseks nt. elektronkirja teel pealkirjaga „ Minu nägemus ... ametikoha ülesannetest“, sellega saad vältida hilisemaid võimalikke arusaamatusi. Kuid liiga detailseks ning pisiasjadeni ei ole loomulikult soovitav minna, sellega võib kergesti jätta endast paindumatu ning pedantse inimese mulje.

Kui võidad konkursil pakutud ametikoha ning möödunud on esimesed tööpäevad, on aeg esimesteks kokkuvõteteks. Kui juba esimestel päevadel tundub, et asjad kulgevad sootuks teistmoodi kui algselt kokkulepitud, tuleb sellest üsna pea ise julgelt märku anda. Kokkulepitud katseaja periood kehtib mõlemapoolselt, kui töötaja tunneb end kui tundmatus kohas vette visatud, on ilmselge vajadus läbirääkimisteks.

Probleemidest tuleb avatult rääkida

Omalt poolt tuleks uuel töötajal näidata kindlasti üles põhimõttelist head tahet, et jõuda üheskoos järeldusele, millest on erinevused lubaduste ning reaalsuse vahel tingitud. Samas tuleks ikkagi probleemidest otsekoheselt rääkida, et oleks võimalik midagi paremuse suunas muuta. Kui ettevõttes või osakonnas toimuvad muudatused, millest töövestlusel ei räägitud, on igal juhul põhjust uuteks läbirääkimisteks. Läbirääkimistele ei tasu siiski minna ainult etteheiteid tehes, vaid püüda läheneda olukorrale võimalikult inimlikult, seda suurem on lootus, et asjad hakkavad liikuma positiivses suunas.
Uus töötaja peab enda jaoks välja selgitama ettevõttes kehtivad mängureeglid ning info liikumise võrgustiku. Kui tundub, et mõne kolleegiga või ülemusega suhtlus üleüldse ei klapi, tuleks vaadelda situatsiooni väikese distantsiga ning selgitada, kas kõnealune probleem on ka teistel kolleegidel aktuaalne või puudutab see vaid uut kaastöötajat.

Püüdes leida probleemile lahendust tuleb liikuda aste-astme kaupa vastavalt hierarhia redelile. Taktikaliselt on mõistlik esialgu situatsiooni jälgida ning seejärel rääkida otsese ülemusega, ka juhul kui tema ongi probleemi põhjustajaks. Pöördumine koheselt järgmise astme ülemuse poole oleks taktikaliselt vale samm ning võib kasu asemel kahju tuua, mille läbi võib mõttetult kaotada tööalast respekti.

Kokkuvõtteks


Kui tööülesanded ametikohal, millele uut töötajat värvati, lubatust kardinaalselt erinevaks kujunevad, tuleks kindlasti pidada maha vastavasisuline vestlus, sest just selle jaoks on mõlemapoolselt kokkulepitud katseaja periood. Loomulikult ei tasu koheselt kohta üles ütelda, kuid liiga kaua ei tasu situatsiooniga leppida. Enne vastaval teemal jutuajamise alustamist, tasuks pidada tööalast päevikut, mis kajastaks tegelikke ülesandeid. Läbirääkimistel tuleb endal jõuda järeldusele, kas on lootust, et asjaolud liiguvad pigem selles suunas, mis töövestlusel lubati või tuleb endal koheneda paratamatusega. Päris viimase variandina ei jää muud üle, kui käituda vastavalt vanasõnale: “Parem õudne lõpp , kui lõputu õudus“.

Allikas: www.monster.de

Osale arutelus

  • Daily Saviauk

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad