Volitatud kaubasaajal tuleb uuel aastal TIR-andmed elektrooniliselt edastada

Maksu- ja Tolliamet juhib tähelepanu, et alates 1. jaanuarist 2009 muutub elektrooniline asjaajamine kohustuslikuks ka TIR-vedude volitatud kaubasaajale. Euroopa Liidus on ettevõtjate vajaduste täitmiseks ja rahvusvahelise kaubanduse soodustamiseks võimalik TIR-protseduuri rakendamisel kohaldada volitatud kaubasaaja lihtustust. Reeglina esitatakse TIR-protseduurile suunatud kaup koos vastava TIR-märkmikuga veo lõpetamiseks sihttolliasutusele. TIR-volitatud kaubasaaja loa alusel võimaldatakse TIR-protseduuri alusel veetavat kaupa vastu võtta ettevõtja oma valdustes või mis tahes muus kindlaksmääratud kohas ilma kaupu ja saatedokumente koheselt tollile esitamata. Volitatud kaubasaaja staatuse rakendamine sõltub ettevõtja usaldusväärsusest ja selle TIR-protseduuri lihtsustuse kohaldamiseks on vaja tolli luba. TIR-protseduuri lihtsustuse luba väljastatakse ainult sel juhul, kui tollil on võimalik teostada TIR-protseduuri järelevalvet ja vajalikku kontrolli. Euroopa Ühenduse tingimustes saab TIR-protseduuri lihtsustuse luba taotleda isik, kelle asukoht on ühenduses ja kes saab korrapäraselt kaupu TIR-protseduuri alusel ning kellel ei ole tolli- ega maksualaseid rikkumisi. Alates 1. jaanurist 2009 jõustuv muudatus käsitleb nõuet esitada Euroopa Ühenduse tolliasutustele elektroonilised TIR-andmed ning vahetada neid andmeid liikmesriikide tolliasutuste vahel. Eeltoodut arvesse võttes võib volitatud kaubasaaja lihtsustust TIR-protseduuril taotleda vaid see ettevõtja, kes kasutab tollile andmete esitamiseks andmetöötlustehnikat ning esitada deklaratsioonid Euroopa Ühenduse tolliasutusele elektrooniliselt. Volitatud kaubasaaja uue korra kohta on võimalik pikemalt lugeda Maksu- ja Tolliameti kodulehel siit. Seoses vajadusega järgida muutusi ühenduse seadusandluses juurutati Maksu- ja Tolliametis alates 1. juulist 2007 TIR-märkmike töötlemise süsteem (TIR-süsteem). TIR-süsteem on veebipõhine, st seda saab kasutada igast arvutist, millel on ligipääs Internetile. Maksu- ja Tolliametis tegelevad volitatud kaubasaaja taotluste menetlemisega ning lubade väljastamisega piirkondlikud maksu- ja tollikeskused. Volitatud kaubasaaja lihtustuse rakendamise üldise juhised on esitatud „Transiidi käsiraamatu" V osas alapealkirjas „Lihtustused”. Täiendav informatsioon on kätte saadav Internetis Maksu- ja Tolliameti koduleheküljel rubriigis „TIR" .

Lugupidamisega

Priit Rum
Maksu- ja Tolliamet
Peaspetsialist meediasuhete alal
Telefon: 676 2969 ; 502 0786
E-post: priit.rum@emta.ee

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad