Üle-eestiline elektrooniline maksekäsumenetlus annab võlanõuetes kiire lahendi

Alates tänasest, 1. oktoobrist 2008 saab kõikjal Eestis esitada maksekäsu kiirmenetluse avaldust elektrooniliselt. Maksekäsu kiirmenetlus on kõige lihtsam, kiirem ja ressursisäästlikum võimalus jõuda kohtulahendini asjades, milles ei ole vaidlust, s.t võlgnik tunnistab talle esitatud nõuet: näiteks lapse elatise nõue või väikevõlg naabrimehele.Kui veel mõni aasta tagasi pidi ka kõige lihtsamates vaidlustes läbima tihti pikale veniva kohtumenetluse, mis sundis paljusid inimesi oma õiguse nõudmisele käega lööma, siis maksekäsu kiirmenetluse puhul kohustatakse võlgnikku (sh elatise maksmisest hoidunud lapsevanemat) võlga tasuma üksnes maksekäsu kiirmenetluse avalduse põhjal.

 

Täna rakenduv uuendus seisneb selles, et avalduse esitamiseks ei pea enam täitma internetist välja prinditud või kohtu kantseleist saadud avalduse vormi ja seda siis paberil või e-postiga ära saatma. Nüüd jõuab avaldus kohtusse elektrooniliselt ning tänu sellele ei menetleta seda ka kohtus mitte paberil, vaid automaatselt.

Justiitsministeeriumi asekantsleri Marko Aaviku sõnul tähendab see esmajoones kiiremat ja arusaadavamat menetlust kodanikele: „Inimesed saavad lahendi oma nõudele senisest märksa rutemini. Kuna oma nõude käiku on nüüd võimalik igal ajal interneti vahendusel jälgida, siis ei pea ka näiteks üksikema pikalt ja teadmatuses ootama, mis otsuse kohus lapse elatisrahata jätnud isa suhtes teeb.“

„Teiselt poolt võimaldab elektrooniline uuendus riigil maksekäsumenetluse ülalpidamiskulusid ligi poole võrra kokku hoida. Kuna avalduste põhiandmed kontrollitakse elektrooniliselt juba enne kohtusse jõudmist ja kohtus luuakse menetlusdokumendid automaatselt, siis kiireneb märkimisväärselt just menetluse kiirus kohtus,“ kirjeldas Marko Aavik. „See tähendab, et nõudeid jõutakse menetleda rohkem ja senisest märksa lühema aja jooksul.“

Aaviku sõnul ei tähenda uus süsteem siiski seda, et kõikide võlanõuete peale kulub täpselt ühepalju aega. „Menetluse kestus sõltub paljuski sellest, kui kiiresti ja edukalt õnnestub võlgnikule dokumente kätte toimetada,“ selgitas Aavik. „Kui võlgnikule saab dokumendid suuremate probleemideta kätte toimetada, siis võiks elektroonilises menetluses täitedokumendi ehk maksekäsu ideaaljuhul kätte saada vähem kui ühe kuuga.“

Aaviku kinnitusel tagab uus süsteem ka võlgnike õigused. „Kui võlgnik tahab esitada vastuväite, siis ei pea ta seda tingimata tegema elektrooniliselt, vaid võib seda teha ikka paberkandjal. See tähendab, et kohtud võtavad ka täielikule elektroonilisele menetlusele üleminekul võlgnike vastuväiteid vastu paberil ja e-posti teel.“ sõnas Aavik.

Marko Aaviku sõnul ei saa veel elektrooniliselt menetleda Euroopa maksekäsuavaldusi. „Tulevikus see võimalus ilmselt lisandub. Kõiki teisi nõuded, mis on praegu maksekäsu kiirmenetluses lubatud, saab menetleda ja hakatakse menetlema elektrooniliselt, sealhulgas ka elatisnõudeid,“ lisas Aavik.

Seni oli uus teenus kättesaadav inimestele, kes esitasid nõude Pärnu maakohtu piirkonnas elava võlgniku vastu. Nüüd saab teenust kasutada kõikide võlgnike vastu nõude esitamisel.

Elektroonilist maksekäsumenetluse avaldust saab esitada aadressil: www.e-toimik.ee

Lugupidamisega
Mart Siilivask
__________________
Avalike suhete talitus
Justiitsministeerium
6 208 118
5 342 6784
// //// mart.siilivask@just.ee

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad