EMTA: Maksuhaldur on vastanud 20 siduva eelotsuse taotlusele

Alates käesoleva aasta algusest on maksuhaldur andnud klientidele siduvaid eelotsuseid, teenuse rakendumine on olnud ootuspärane. Siduva eelotsuse kaudu saavad soovijad tulevaste toimingute maksustamise kohta kindla selguse. Maksu- ja Tolliameti peadirektori Enriko Aava sõnul on septembri lõpu seisuga Maksu- ja Tolliamet lahendanud 20 siduva eelotsuse taotlust. "See number vastab üldjoontes ootustele ja võime öelda, et uus teenus on hästi tööle hakanud," hindas Aav. Pooled eelotsuse juhtumid on olnud taotlejale positiivsed - lahendatud taotlustest 10 juhul nõustus maksuhaldur taotleja õigusliku hinnanguga. Kuuel juhul ei ole MTA taotleja pakutud lahenduskäiguga nõustunud ja on andnud omapoolse hinnangu maksunduslike tagajärgede kohta. 2 korral loobus isik oma taotlusest ja 2 korral maksuhaldur eelotsust ei andnud, vaid vastas taotlusele kui selgitustaotlusele. Siduvate eelotsuste regulatsiooni sisseviimise peamine eesmärk on anda maksukohustuslasele suurem kindlus tulevikus tehtavate tehingute maksustamise osas, aidata kaasa maksuõiguse ühtse tõlgendamise- ja kohaldamispraktika kujunemisele ning seeläbi tagada õiguskindluse põhimõtte laiaulatuslikuma teostumise maksuasjades. Eelotsus on MTA-le siduv ainult selle toimingu osas, mille maksustamise kohta on taotluses küsitud ja mille osas eelotsuses on hinnang antud - toimingu realiseerumisel ei tohi esineda kõrvalekalded toimingu olulistes asjaoludes. Siduvuse eelduseks on toimingu lõpuleviimine eelotsuses märgitud aja jooksul ja otsuse andmise ajal kehtinud õigusaktide vastavas sõnastuses jõusolek. Aava sõnul taotletakse eelotsuseid erinevatel teemadel - alates eluaseme võõrandamisest mitme alalise ja peamise elukoha olemasolul kuni optsioonide ja likvideerimisjaotise maksustamise küsimusteni. Eelotsuseid on küsitud seotud isikute vahel sõlmitud tehingute, kinnisvara võõrandamise, erisoodustuste ning aktsiakapitali vähendamise ja äriühingu jagunemise tulemusena tehtavate väljamaksete maksustamise kohta. Maksu- ja Tolliamet pöörab tähelepanu, et siduva eelotsuse taotluses tuleb planeeritavad tegevused detailselt lahti kirjutada, selgitada asjaolusid ja anda neile ka omapoolne maksuõiguslikke tagajärgi puudutav hinnang. Samuti palub amet arvestada, et siduvaid eelotsuseid on võimalik anda vaid taotluse esitajale. Eelotsuse taotlemisel tuleb arvestada, et selle andmise tähtaeg on 60 kalendripäeva (tavapärasest keerukamates juhtumites kuni 90 kalendripäeva) taotluse saamise või puuduste kõrvaldamise päevast arvates. Mõistlik on eelotsust aegsasti taotleda juba tehingute planeerimisfaasis. Lisaks MKS-i asjakohastele sätetele (§-d 911-9112) on eelnevalt kasulik tutvuda ka praktilise juhendmaterjaliga MTA veebilehel rubriigis "Siduvad eelotsused" aadressil www.emta.ee/?id=22574. Lugupidamisega Priit Rum Maksu- ja Tolliamet Peaspetsialist meediasuhete alal Telefon: 676 2969 ; 502 0786 E-post: priit.rum@emta.ee

Osale arutelus

Toetajad:

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad