Veerand kõikidest ettevõtetest peab majandusaasta aruande uuesti esitama

Paljude ettevõtjate jaoks oli 30. juunil majandusaasta aruande esitamise tähtaeg. Õigeaegselt esitas aruande ligikaudu 50% ettevõtjatest, millest omakorda 17% oli esitatud elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaalis. Ligi veerand ettevõtjatest peab aruande uuesti esitama.

Justiitsministeeriumi Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) kohturegistrite osakonna juhataja Ingmar Vali sõnul ei ole paljud ettevõtjad seadusemuudatustega veel kursis. „Käesoleva aasta 1. jaanuaril jõustus seadusmuudatus, mille järgi peab ettevõtja näitama esitatavas majandusaasta aruandes kuni kümme tegevusala vastavuses Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatoriga EMTAK 2008,” märkis Vali.

„Jõustunud seadusemuudatuse järgi kirjeldas tegevusalasid müügitulu jaotuses 75% kõikidest aruande esitanutest. Nendest omakorda 2% kasutas klassifikaatori vana versiooni EMTAK 2003, mis tähendab, et hoolimata klassifikaatori kasutamisest tegid nad seda valesti, sest alates 2008. aasta jaanuarist kehtib tegevusalade klassifikaatori uus versioon: EMTAK 2008. Valesti või puudulikult aruandes välja toodud tegevusalade tõttu peab kõikidest majandusaasta aruande esitajatest kordusaruande esitama ligikaudu 25% aruandekohustuslikest ettevõtjatest, sest ettevõtjad ei järginud seadusest tulenevat nõuet,” selgitas Ingmar Vali.

Vali sõnul saab alates tulevast nädalast iga ettevõtja esitada oma majandusaasta aruande uuesti e-äriregistri ettevõtjaportaalis, mis võimaldab seda teha kiirelt ja mugavalt. Portaal asub aadressil https://ettevotjaportaal.rik.ee. „Lihtne soovitus oleks, et kontrollige kas aruandes on tegevusala õigesti märgitud ja vajadusel küsige nõu EMTAK infotelefonilt ning esitage oma aruanne e-äriregistri ettevõtjaportaalis uuesti,“ selgitas Vali.

Vali sõnul peaks ettevõtja, kes on saanud kohtult hoiatuse majandusaasta aruande mittesobivuse kohta, oma aruande hoolikalt üle vaatama ja määrama ära ka oma tegevusalad. „Majandusaasta aruande müügitulu jaotuses peab ettevõtja kirjeldama kuni kümme tegevusala, millega eelneval majandusaastal on tegeletud,” sõnas Vali.

Tegevusalade kirjeldamisel võib kasutada EMTAK 2008 klassifikaatorit, millega saab lähemalt tutvuda www.rik.ee/emtak lehel.

„Tegevusalad tuleb näidata tekstina, millele võib lisada ka klassifikaatori koodi. Koodi lisamine ei ole kohustuslik, vaid soovituslik. Siiski on koodi näitamise korral hea kontrollida selgitava teksti ja koodikirjelduse kokkusobivust,” lisas Vali.

EMTAK on aluseks tegevusala määramisel, mis on omakorda oluliseks allikaks erineva valdkonnastatistika loomisel. Samuti võimaldab tegevusaladesse liigendamine rahvusvahelist võrreldavust vastava valdkonna sees.

Tegevusalakirjeldus peab olema võimalikult täpne: eraldi tuleb välja tuua toode ja sellega seotud tegevus.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad