Koolinoore töötamine suvevaheajal Eestis

Kui koolinoor otsustab suvevaheajal minna tööle, on tal kasulik
teada, kuidas palgatulu maksustatakse. Tulumaksuseadus kehtib kõigile
ühtmoodi ning maksumaksja vanus maksustamist ei mõjuta. Palgatulult
peetakse tulumaks kinni ning noor töötaja saab kätte rahasumma, mis
pärast maksude kinnipidamist järgi jääb.


Mida tulumaksustatakse?

Palgatulu maksustamisest kõneldes tuleb teada, et tulumaksuseadus näeb kõigile ette maksuvaba tulu ehk seda tuluosa, mida tulumaksuga ei maksustata. 2008. aastal on maksuvaba tulu 27 000 krooni. Selleks, et tööandja saaks maksuvaba tulu arvesse võtta, tuleb talle esitada sellekohane avaldus juba tööle vormistamise käigus.

Tööandja võib igas kalendrikuus maksuvaba tulu arvesse võtta maksimaalselt 2250 krooni (2008. aastal 1/12 27 000 kroonist). Kui aasta kestel ei ületa töötasu summa kalendrikuu maksuvaba tulu summat, siis tuludeklaratsiooni esitamise vajadust ei ole. Juhul, kui palk on maksuvabast tulust, 2250 kroonist suurem, peetakse sellelt palga osalt tulumaks kinni. Tööandja ei saa korraga kogu aasta maksuvaba tulu arvesse võtta, vaid igakuiselt 1/12 osas aasta maksuvabast tulust.


Muud maksud

Enne tulumaksu arvestamist peab tööandja palgalt kinni ka töötuskindlustusmakse (0,6% palgast) ja kohustusliku kogumispensioni makse (2% palgast). Kui noor sai eelmisel aastal 18-aastaseks või on juba vanem kui 18, siis peetakse palgalt kinni kohustusliku kogumispensioni makse. Kohustusliku kogumispensioni makse kantakse noore töötaja isiklikule pensionikontole pensionifondis ja see raha suurendab pensioni. Seega, kui noor sai 18-aastaseks 2008. aastal, siis 2008. aasta palgalt kogumispensioni makset ei arvestata.


Kui palju saab noor töötaja palka kätte?

Kui töötav kooliõpilane on noorem kui 18 ja brutopalk 2008. aastal (palk millest on maksud veel maha arvamata) oli 3000 krooni, siis arvestab tööandja palgalt töötuskindlustusmakset ja tulumaksu järgnevalt:
töötuskindlustusmakse: 3000 x 0,6% = 18 krooni,
tulumaksuga maksustatakse: 3000 – 18 – 2250 = 732 krooni,
tulumaks: 732 x 21% = 154 krooni,
netopalk (palk, mille töötaja saab kätte) on 2828 krooni (3000 – 18 – 154).

Kui isik on vanem kui 18 aastat ja tema brutopalk on 3000 krooni, siis arvestab tööandja palgalt töötuskindlustusmakset, kohustusliku kogumispensioni makset ja tulumaksu järgnevalt:
töötuskindlustusmakse: 3000 x 0,6% = 18 krooni,
kogumispensioni makse: 3000 x 2% = 60 krooni,
tulumaksuga maksustatakse: 3000 – 18 – 60 – 2250 = 672 krooni,
tulumaks: 672 x 21% = 141 krooni,
netopalk on 2781 krooni (3000 – 18 – 60 – 141).


Otstarbekas tuludeklareerimine

Juhul, kui töötasu on saadud vaid mõnel kalendrikuul ja töötasult on tulumaks kinni peetud, on kasulik esitada tuludeklaratsioon, sest tuludeklaratsiooni maksuarvestuses võetakse maksuvaba tulu arvesse just aastasumma ulatuses ning aasta kestel arvesse võtmata maksuvaba tulu arvelt saab tulumaksu tagasi.

Kui noor töötas 2008. aastal, siis saab ta esitada tuludeklaratsiooni 2008. aasta tulude kohta Maksu- ja Tolliametile 2009. aasta algusest alates kuni 31. märtsini. Alates 15. veebruarist on tuludeklaratsioonil andmed juba eelnevalt täidetud ja tuludeklaratsiooni lihtsam täita. Tööandjad esitavad Maksu- ja Tolliametile andmed töötajatele makstud palga ja kinnipeetud maksude kohta. Maksu- ja Tolliamet tagastab tulumaksu ainult tuludeklaratsiooni alusel ja vaid siis, kui aasta kestel on tulumaksu makstud enam, kui aasta kokkuvõttes tuleb maksta.

Kuni 17 aasta vanuse lapse tulu mõjutab ka tema vanema tulu deklareerimist. Kuni 17 aasta k.a vanuse lapse ühel vanemal on õigus täiendavale lapse maksuvaba tulule. Kui laps on saanud maksustatavat tulu, peab vanem lapse tulu oma tuludeklaratsiooni mahaarvamiste osas deklareerima ning vanema täiendav maksuvaba tulu väheneb lapse tulu võrra. Lapse maksuvaba tulu saab arvesse võtta ühekordselt.

Kui lapsel endal on õigus oma maksuvaba tulu arvesse võtta, siis tema vanem ei saa lapse tulu ulatuses täiendavat maksuvaba tulu arvesse võtta. Näiteks, kui koolinoor sai suvel töötamise eest töötasu 13 000 krooni, võetakse lapse tuludeklaratsioonis arvesse maksuvaba tulu 13 000 krooni ulatuses. Kui lapse vanem esitab tuludeklaratsiooni, võetakse vanema tuludeklaratsioonis arvesse täiendavat maksuvaba tulu selle lapse kohta lapse tulu summa võrra vähem, 27 000 – 13 000 = 14 000 krooni. Lapse tulu peab vanem oma tuludeklaratsiooni mahaarvamiste osas näitama ka siis, kui lapse töötasu on alla maksuvaba tulu ja tulumaksu sellelt kinni ei peetud. Alla 18 aasta vanuse lapse vanem peab lapse seadusliku esindajana lapse tuludeklaratsiooni allkirjastama.

Osale arutelus

  • Reet Mets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad