Nostalgiahetked Pakri poolsaarel ja Paldiskis

Kui soovid ühendada nostalgiahetked nauditavalt kauni
looduselamusega, siis võiksid oma reisiplaani kaasata Paldiski, Pakri
saared ning poolsaare.Sadamakohana on Paldiski ümbrus olnud
kasutusel juba alates muinasajast. Esimesed püsiasukatest
rannarootslased tulid Pakri saartele ja poolsaarele 13. sajandil.
Esimene kirjalik teade Paldiski ümbruse asustuse kohta pärineb aastast
1377 ning käib Pakri kaluriküla kohta.

1939.aastal evakueeriti Paldiskist kogu elanikkond - järgnevaks 30. aastaks sai sellest kinnine Venemaa sõjaväelinn. Poolsaarele asusid peale allveelaevnike veel ka piirivalvurid, torpeedokaatrid, dispatt, stroipatt ja õhutõrjeväeosa.

Olgugi, et asukohalt paikneb Paldiski pealinnale üsna lähedal, on sealne elu-olu siiski praegugi veel Tallinnale ja ka suuremale osale Eesti territooriumist üsna suurt kontrasti pakkuv. Põhjusel, et vene sõjavägi Paldiskist alles 1994. aastal lahkus ja linna üsna armetus seisukorras maha jättis, kohtab seal tänapäevalgi lagunenud kasarmuid ning otseseid viiteid kunagisele sõjaväelinnakule.

Nõukogudeaega meenutavad siiani ilmetud paneelmajad ning kõikjal olevad varemed. Kõike seda on aga positiivselt tasakaalustamas kaunis looduspilt oma kivise ja kaljuse rannaäärega. Pakri pankrannik on ligikaudu 25 m kõrge ning pidevas muutumisjärgus tänu varisemisele - seetõttu tasub seal ettevaatlik olla.Vahelduva külma ja soojaga tekkis Pakri poolsaare pankrannikusse ohtlik lõhe viimati sel kevadel. Prognooside kohaselt võib peagi suur osa pankrannikust ja mingi osa muinsuskaitse all olevat Peetri-aegset vana Pakri tuletorni merre kukkuda. Väike osa kukkus merre juba käesoleva aasta 1. veebruaril, tekitades kohalikes elamutes kerge maavärina.

Kui on soovi, saab ühe ilusa puhkepäeva veeta Pakri poolsaare matkarada läbides. Rada viib läbi Muulamägede, Uuga paekalda, Leetse paekalda, Leetse-Lepiku talukalmistu, kuhu jäävad vaatamisväärsustest Pakri tuletorn, Leetse mõis ning hiidrahn – Saunakivi, mille kõrgus on 3,5 m ja ümbermõõt 17,2 m.

Matkaraja pikkus on 26 km - seega tuleks kindlasti piisavalt aega varuda ja miks mitte ka piknikukorv näljapeletamiseks kaasa pakkida. Teadlik tasuks olla sellest, et nagu igal pool mujal looduses, nii on ka seal püsiasukateks erinevad loomad, linnud ja roomajad. Kohtusime meiegi üsna mitme poolsaare asukaga, kõige ekstreemsemaks neist osutus rästik, kes ühe meie matkaselli ehmatuseks tema jala alt ruttu heinapuhma kiirustas. Õnneks polnud sedapuhku tegemist pahatahtliku iseloomuga roomajaga. Teada on, et kui rästikust tema jaoks ohutus kauguses olla, siis tema sind ründama ei tule, seepärast tasubki tähelepanelik olla, et oma suure jalaga väikesele isendile peale ei astuks. Kuna rästik ei näe, kuid tajub hästi võnkeid ja maapinna vappumist, võiks matkaja samm olla keskimisest raskem, pilk teravam ja paha ei tee loomulikult kummisäärega jalanõud.

Kui matkakihk veel edasi pulbitseb, on võimalus Paldiski lõunasadamast paadiga Pakri saari uudistama sõita. Saartel saab liikuda jalgsi või maastikurattaga. Matk annab ülevaate Pakri saarte ajaloost, rannarootsi kultuurist ja puutumatuna püsinud loodusest. Vaatamisainet pakuvad nii pankrannik, mahajäetud piirivalvekordon, sõjaväelinnak kui ka vene vägede poolt ehitatud kahte saart ühendav teetamm. Saartel paiknevatest tornidest saab nautida ümbrusele avanevat imeilusat vaatepilti. Kaasates reisile matkajuhi, saab saarest ja selle ajaloost kindlasti palju huvitavat teada – nö pilt koos värvika jutuga.
Paldiskis olles võiks kindlasti ka Paldiski tuuleparki uudistama minna, kus 8 tohutult suurt tuulegeneraatorit väsimatult oma tiibadega ringe teevad ja elektrienergiat toodavad.

Olen Paldiskis ja Pakri poolsaarel juba mitu korda käinud ning suudan seal alati avastada midagi sellist, mida eelmisel korral tähele ei pannud ja kui mõtlema hakkan, mis mind sinna alati tagasi toob, siis ei tea ma ühest vastust isegi. On see siis äratuntav nostalgiahetk, võrratu loodus või lihtsalt mõnus tuul, mis kõrgel kaljusel maapinnal juukseid sasib.

Osale arutelus

  • Meelike Tammemägi

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad