Riigikohus: joobeseisundis autot juhtinult sõiduki konfiskeerimine on põhiseaduspärane

Riigikohtu üldkogu jättis täna jõusse Viru Ringkonnakohtu otsuse korduvalt joobeseisundis autot juhtinud Toomas Tiiki suhtes. Tiiki vaidlustas Riigikohtus kohtuotsuse osa, milles jäeti kehtima talle määratud lisakaristusena auto konfiskeerimine. 

Toomas Tiiki tunnistati möödunud aasta alguses Viru maakohtus süüdi selles, et omades juba kehtivat karistust mootorsõiduki joobeseisundis juhtimise eest, juhtis ta ka teistkordselt sõiduautot alkoholijoobes. Viru maakohus määras uueks karistuseks vangistuse üheksaks kuuks, mille asendas 540 tunni üldkasuliku tööga, mootorsõiduki juhtimise õiguse äravõtmise üheks aastaks ning süüteo toimepanemise vahendiks olnud sõiduauto konfiskeerimise. Ringkonnakohus jättis edasikaevatud otsuse muutmata. 

Riigikohtu üldkogu hindas lisaks muudele õiguslikele küsimustele ka seda, kas sõiduauto omanikult konfiskeerimine on põhiseadusega kooskõlas või mitte. 

Riigikohus tõi oma otsuses välja, et põhiseaduse kohaselt on keelatud kasutada omandit üldiste huvide vastaselt. Otsuses märgitakse, et joobeseisundi puhul halveneb inimese võime hoida mootorsõidukit kontrolli all, mistõttu suureneb liiklusõnnetuste oht. "Seega ohustab mootorsõiduki joobeseisundis juhtimine liiklejate elu, tervist ja vara. Sellisele omandi üldiste huvide vastasele kasutamisele on riik kohustatud reageerima ning võtma tarvitusele meetmed loetletud väärtuste kaitseks," kirjutab Riigikohus oma otsuses. 

Veel tõi Riigikohtu üldkogu välja, et mootorsõiduki juhtimine joobeseisundis kuulub raskete liiklusõnnetuste levinud põhjuste hulka. "Arvestades konfiskeerimise märkimisväärset preventatiivset toimet, võib pidada süüteo toimepanemise vahendiks oleva sõiduauto konfiskeerimist teole vastavaks." 

Siiski märgib Riigikohus, et mootorsõiduki konfiskeerimist võib pidada õigustatuks üksnes juhul, kui on piisavalt ja põhjendatult alust arvata, et isik paneb samalaadseid õigusrikkumisi toime ka edaspidi, kusjuures leebemad meetmed pole suutnud mõjutada süüdlast uutest samalaadsetest süütegudest hoiduma.  

OTSUS

Eveli Kuklane
Kommunikatsiooniosakonna juhataja

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad