Riigikohus: joobeseisundis autot juhtinult sõiduki konfiskeerimine on põhiseaduspärane

Riigikohtu üldkogu jättis täna jõusse Viru Ringkonnakohtu otsuse korduvalt joobeseisundis autot juhtinud Toomas Tiiki suhtes. Tiiki vaidlustas Riigikohtus kohtuotsuse osa, milles jäeti kehtima talle määratud lisakaristusena auto konfiskeerimine. 

Toomas Tiiki tunnistati möödunud aasta alguses Viru maakohtus süüdi selles, et omades juba kehtivat karistust mootorsõiduki joobeseisundis juhtimise eest, juhtis ta ka teistkordselt sõiduautot alkoholijoobes. Viru maakohus määras uueks karistuseks vangistuse üheksaks kuuks, mille asendas 540 tunni üldkasuliku tööga, mootorsõiduki juhtimise õiguse äravõtmise üheks aastaks ning süüteo toimepanemise vahendiks olnud sõiduauto konfiskeerimise. Ringkonnakohus jättis edasikaevatud otsuse muutmata. 

Riigikohtu üldkogu hindas lisaks muudele õiguslikele küsimustele ka seda, kas sõiduauto omanikult konfiskeerimine on põhiseadusega kooskõlas või mitte. 

Riigikohus tõi oma otsuses välja, et põhiseaduse kohaselt on keelatud kasutada omandit üldiste huvide vastaselt. Otsuses märgitakse, et joobeseisundi puhul halveneb inimese võime hoida mootorsõidukit kontrolli all, mistõttu suureneb liiklusõnnetuste oht. "Seega ohustab mootorsõiduki joobeseisundis juhtimine liiklejate elu, tervist ja vara. Sellisele omandi üldiste huvide vastasele kasutamisele on riik kohustatud reageerima ning võtma tarvitusele meetmed loetletud väärtuste kaitseks," kirjutab Riigikohus oma otsuses. 

Veel tõi Riigikohtu üldkogu välja, et mootorsõiduki juhtimine joobeseisundis kuulub raskete liiklusõnnetuste levinud põhjuste hulka. "Arvestades konfiskeerimise märkimisväärset preventatiivset toimet, võib pidada süüteo toimepanemise vahendiks oleva sõiduauto konfiskeerimist teole vastavaks." 

Siiski märgib Riigikohus, et mootorsõiduki konfiskeerimist võib pidada õigustatuks üksnes juhul, kui on piisavalt ja põhjendatult alust arvata, et isik paneb samalaadseid õigusrikkumisi toime ka edaspidi, kusjuures leebemad meetmed pole suutnud mõjutada süüdlast uutest samalaadsetest süütegudest hoiduma.  

OTSUS

Eveli Kuklane
Kommunikatsiooniosakonna juhataja

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Südameapteek otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Pharma Holding OÜ

31. märts 2018

LeapIN Business Services is looking for an ACCOUNTANT

LeapIN Business Services OÜ

20. aprill 2018

Uudised

Tööriistad