ÄRIÜHINGUD: Majandusaasta aruannete kinnitamine ja esitamine

Seoses kättejõudnud maikuuga soovime Teile meenutada, et peatselt saabub majandusaasta aruannete esitamise tähtpäev äriühingutel, kelle majandusaasta ühtib kalendriaastaga. Alljärgnevalt juhime Teie tähelepanu mõningatele aspektidele, millega tuleb arvestada majandusaasta aruannete kinnitamisel ja esitamisel.

       1.
     
Majandusaasta aruande kinnitamine ja esitamine
 
Äriühingu juhatus esitab kinnitatud majandusaasta aruande koos kasumi jaotamise ettepanekuga äriregistrile mitte hiljem kui kuue kuu möödumisel majandusaasta lõpust. Seega äriühingutel, kelle majandusaasta ühtib kalendriaastaga, tuleb 2007. a kohta esitada aruanne hiljemalt 30. juunil 2008. a. Majandusaasta aruandele tuleb juhul, kui auditeerimine on kohustuslik, lisada ka audiitori järeldusotsus. 
 
Koos majandusaasta aruandega tuleb äriregistrile esitada ka osanike nimekiri aastaaruande kinnitamise seisuga või üle 10% aktsiatega määratud häältest omavate aktsionäride nimekiri aastaaruande kinnitanud üldkoosoleku toimumise seisuga.
Nõukogu olemasolul vaatab majandusaasta aruande läbi ka nõukogu ja koostab selle kohta üldkoosolekule esitamiseks kirjaliku aruande.
 
Majandusaasta aruande kinnitamiseks kutsub juhatus kokku osanike või aktsionäride üldkoosoleku. Viimase poolt kinnitatud majandusaasta aruande koos ülalmainitud dokumentidega võib juhatus äriregistrile esitada nii paberkandjal, digitaalallkirjastatult kui ka elektrooniliselt läbi äriregistri ettevõtjaportaali.
 
Kasumi jaotamise otsuse võtab üldkoosolek vastu kinnitatud raamatupidamise aastaaruande alusel. Eesti väärtpaberite keskregistris (EVK) registreeritud äriühingul on kohustus teavitada EVK-d dividendide maksmise kohta otsuse tegemisest.
 
       2.
     
Majandusaasta aruande esitamata jätmisega kaasnevad tagajärjed
 
Olukorras, kus majandusaasta aruannet ei ole kuue kuu jooksul äriregistrile esitatud, teeb registripidaja registrist kustutamise hoiatuse ning määrab minimaalselt kuuekuulise täiendava tähtaja majandusaasta aruande esitamiseks. 
 
Kui äriühing ei ole ka eelnimetatud tähtaja jooksul esitanud äriregistrile majandusaasta aruannet ega toonud välja selle esitamist takistavaid mõjuvaid põhjuseid, võib registripidaja avaldada väljaandes Ametlikud Teadaanded teate majandusaasta aruande esitamata jätmise kohta ning kutsuda äriühingu võlausaldajaid üles teatama oma nõuetest äriühingu vastu ja taotlema likvideerimismenetluse läbiviimist. 
 
Likvideerimistaotluse esitamisel võlausaldajate poolt otsustab registripidaja äriühingu sundlõpetamise. 
 
Registripidajal on õigus kustutada äriühing registrist, viimata läbi likvideerimismenetlust, kui võlausaldajad eelkirjeldatud üleskutsele ei reageeri ega taotle likvideerimismenetluse läbiviimist.
 
Ülaltoodu on vaid põgus ülevaade olulisematest majandusaasta aruannete kinnitamise ja esitamisega seotud küsimustest. Kui leiate, et vajate majandusaasta aruande või sellega koos äriregistrile esitamisele kuuluvate dokumentide nõuetekohasel koostamisel abi või täiendavat informatsiooni, oleme meeleldi nõus Teid aitama.
 
Täiendav informatsioon: partner Ilmar Straus ( ilmar.straus@glimstedt.ee )

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad