Ettevõtete aruandluskohustus lihtsustub

Justiitsministri käskkirjaga loodi ekspertkomisjon, kes asub välja töötama ettevõtetele mõeldud ühtset aruannete elektroonilist vormi. Sellega saab läbi praegune olukord, kus ettevõtjad peavad esitama aruandeid oma tegemistest ja majandusnäitajatest erinevatele ametkondadele. 

Justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aaviku sõnul annavad ettevõtjad täna oma tegemistest ja majandusnäitajatest aru mitmele ametkonnale. „Näiteks esitatakse äriregistrit pidavale kohtule kuue kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu majandusaasta aruanne, hulgaliselt erinevaid aruandeid nõuab riigi majandusstatistika tegemiseks Statistikaamet ning veelgi suurem mass andmeid-aruandeid-deklaratsioone laekub Maksu- ja Tolliametile ja oma osa tahab ka Haigekassa,“ märkis Aavik.

„Kuna ettevõte esitab palju andmeid dubleerivalt, siis võib tekkida olukord, kus ametkonnad võivad sama nimetusega andmeid erinevalt defineerida – olgu see töötajate arv või neile makstud töötasu. Mida väiksem ettevõte, seda koormavam on neile aruandluskohustus,“ sõnas Aavik.

Ühtne aruandlusvorm ja keskkond teeb ettevõtjatele info sisestuse ja edastuse väga lihtsaks. Elektrooniliselt töödeldav aruandlus aitaks jõuda olukorrani, kus kord juba riigile esitatud andmeid saaks ära kasutada kogu ulatuses ja kõikide huvigruppide, nagu erasektor, erinevad ametkonnad, vajadusteks. Kaoks ära olukord, kus erinevad asutused küsivad samu andmeid mitu korda. 

Lisaks võimaldab selline süsteem luua ka automatkontrollide süsteemi, mis annab ettevõtjale juba andmete sisestamisel infot võimalikest vigadest ja aitab nii vähendada ka hoiatuste ja trahvide hulka, mida ettevõtjad majandusaasta aruande puuduste eest igal aastal arvukalt saavad.

Aaviku sõnul aitaks vormi kasutuselevõtt lühendada ka seda ajavahemikku, mis praegu kulub, et ettevõtjate esitatud andmeid süstematiseerida ja edasi töödelda ning seeläbi ka riigi kulutusi kokku hoida.

„Eesmärgiks on seatud, et ühtne aruandlusvorm ja -keskkond on valmis ja kasutuses 1. jaanuariks 2010,“ lisas asekantsler Aavik.

Komisjoni liikmed on mitmest erinevast asutusest, nagu rahandusministeerium, justiitsministeerium, Statistikaamet, Registrite ja Infosüsteemide Keskus, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ning Maksu- ja Tolliamet. Komisjonis on esindatud ka audiitorid.

Lugupidamisega
Mart Siilivask
__________________
Avalike suhete talitus
Justiitsministeerium
6 208 118
5 342 6784
// //// mart.siilivask@just.ee

Osale arutelus

Toetajad:

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad:

Palgakalkulaator

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Valdkonna tööpakkumised

Haanpaa Group is looking for a CREDIT CONTROLLER

Manpower OÜ

05. oktoober 2017

Sundecor otsib kogenud PEARAAMATUPIDAJAT

Päikesedekoori OÜ

30. september 2017

Uudised