Töötaja läheb tööle välisriiki

Kui Eesti tööandja palkab Eesti residendist töötaja tööle välisriiki, on töötaja tulu Eestis maksustatav. Tööandja peab palgatulult kinni tulumaksu (TMS § 41 p 1) ning tasub Eesti pädeva asutuse väljastatud vormi E101 olemasolu korral ka sotsiaalmaksu (SMS § 2 lg 1 p 1).  Kui töötaja saadetakse välisriiki tööle ilma eelnimetatud vormita, tuleks nii tööandjal kui ka töötajal endale selgeks teha vastava riigi sotsiaalkindlustusalased (eeskätt sotsiaalkindlustusmaksude maksmist reguleerivad) õigusaktid. Seda põhjusel, et töötaja suhtes kohaldub sellisel juhul töötamiskoha riigi õigussüsteem.

Kui töötamine välisriigis kestab pikemat aega, tekib töösuhtest teenitud palgatulu maksustamise õigus reeglina ka töö tegemise asukohariigil. Maksulepingutes on nimetatud ajapiiriks kehtestatud 183 päeva. Et töötaja palgatulu ei maksustataks topelt ning et töötaja oleks töö tegemise riigis teiste sealsete töötajatega võrdsetes tingimustes, loobub Eesti sellisel juhul nimetatud palgatulu maksustamise õigusest[1], st topeltmaksustamise vältimiseks rakendatakse vabastusmeetodit (TMS § 13 lg 4).

Tuludeklaratsioonis tuleb töötajal deklareerida siiski kogu teenitud tulu, ka see, millele rakendus vabastusmeetod ning deklaratsiooni esitaja peab olema valmis maksuhaldurile vabastusmeetodi rakendamiseks vajalikke tõendeid esitama (TMS § 44 lg 13).

Ka tööandjal on võimalik oma panus vabastusmeetodi valutuks rakendamiseks anda – tehes palgaväljamakseid residendist töötajale, kes täidab pikemat aega oma tööülesandeid välisriigis, ei pea tööandja tulumaksu kinni pidama, kui tema käsutuses on välisriigi maksuhalduri tõend, et töötaja on selle tulu osas välisriigis maksukohustuslane (TMS § 40 lg 31). Tulumaksu kinnipidamise kohustusest vabastab ka asjaolu, kui palgakulud kannab tööandja teises riigi asuv püsiv tegevuskoht.

Kui töötaja muutub teises riigis töötades Eesti jaoks mitteresidendiks, kaob tööandjal nii tulumaksu kinnipidamise kohustus kui ka sotsiaalmaksu tasumise kohustus, kuna Eesti tööandjalt mitteresidendile makstud palgatulu Eestis maksustamise eelduseks on mõlema maksu puhul Eestis töötamine (TMS § 29 lg 1 ja SMS § 3 p 7).

Rääkides teise riiki (nii pika- kui ka lühiajaliselt) tööle minemisest, on silmas peetud olukorda, kus töötaja töö tegemise kohaks on välisriik. Kui töötaja töö tegemise kohaks on Eesti, kuid ta saadetakse konkreetse tööülesande täitmise eesmärgil ajutiselt välisriiki lähetusse, kuulub palgatulu Eestis maksustamisele nagu tavaline Eestis töötamise eest teenitud tulu, lähetusega seotud
sõidu-, majutus- ja muude kulude hüvitistele ning päevarahadele kehtib aga maksuvabastus Vabariigi Valitsuse kehtestatud tingimustel ja piirmäärades
(

Lähetusest saab loomulikult rääkida ka siis, kui Eesti tööandja palgal olev välisriigis töötav töötaja tuleb lähetusse Eestisse või läheb lähetusse kolmandasse riiki. Eelmises lõigus nimetatud hüvitised on ka sellisel juhul päevakohased, maksuvabastuse rakendamiseks lähtutakse sellisel juhul siiski töötamise riigis kehtivatest piirmääradest (
.

Piirmäärasid ületavas osas tehtud hüvitised maksustatakse erisoodustustena (TMS § 48).


[1] Loobumise eelduseks on, et tulu on tuluallikariigis maksustatav.

Loe lähemalt ajakirjast RP. 22, veebruari 2008.a numbrist. Telli ajakiri SIIT 

Osale arutelus

  • Sky Laser Advertising Group

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad