Arvestuspõhimõtted mittetulundusühingutele ja sihtasutustele spetsiifilistes valdkondades

Arvestuspõhimõtteid ja aruannete esitusviisi mittetulundusühingute ja sihtasutuste Eesti hea raamatupidamistava kohaselt koostatavates raamatupidamise aastaaruannetes kirjeldab Raamatupidamistoimkonna Juhend RTJ 14 „Mittetulundusühingud ja sihtasutused”. Pärnu Raamatupidamiskonverentsil esineb kogenud audiitor ja tunnustatud koolitaja Margus Tinits mittetulundusühingute ja sihtasutuste raamatupidamise eripäradest, muu hulgas ka avalikus sektoris.

Mittetulundusühingute tegevust reguleerivad Eestis mittetulundusühingute seadus ning muud vastavat tegevusala reguleerivad õigusaktid, sihtasutuste tegevust reguleerib sihtasutuste seadus. Mittetulundusühinguid ja sihtasutusi iseloomustab asjaolu, et nende tulu võib kasutada üksnes nende põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks ning nende kasumit ei või jaotada liikmetele ega asutajatele.

Järgnevalt lühidalt arvestuspõhimõtetest spetsiifilistes valdkondades.

Tasud ühingu liikmetelt võivad olla sihtotstarbelised või mitte-sihtotstarbelised. Liikme- ja sisseastumismakse ja muid mittesihtotstarbelisi tasusid ühingu liikmetelt kajastatakse tuluna perioodis, mille eest need on tasutud. Sihtotstarbelisi tasusid ühingu liikmetelt kajastatakse lähtuvalt juhendis RTJ-12 kirjeldatud sihtfinantseerimise arvestuse põhimõtetest ehk siis sihtotstarbelised tasud kajastatakse tuluna perioodides, mil leiavad aset kulutused, mille tarbeks need tasud on mõeldud.

Ühingu liikmetelt saadavaid tasusid ei kajastata tuluna enne, kui nende laekumine on praktiliselt kindel. Kui tasu laekumine on ebakindel kuni laekumise hetkeni, kajastatakse tasu tuluna  laekumise hetkel. Juhul, kui liikmemaks annab liikmetele täiendavaid soodustusi, kajastatakse see tuluna soodustuste kasutamise eeldatava aja jooksul. Näiteks liikmemaksu, mis annab mittetulundusühingu liikmele õiguse osta ühingult teenuseid soodsamalt teatud perioodi jooksul, tuleks ka tuludesse kandmisel periodiseerida samale ajaperioodile.

Näiteid:
1.

      Ühingu liige tasus 2007.a detsembris liikmemaksu (mitte-sihtotstarbeline tasu) 2008.a eest – 2007.a bilansis kajastatakse ettemaksuna, tuluna kajastatakse 2008.a.

2.
     
Ühingu liikmel on seisuga 31.12.2007.a tasumata liikmemaks (mitte-sihtotstarbeline tasu)  2007.a eest, samas on liikmemaksu tasumine tõenäoline – 2007.a kajastatakse summa tulu ja nõudena.
3.
     
Ühingu liikmel on seisuga 31.12.2007.a tasumata liikmemaks (mitte-sihtotstarbeline tasu)  2007.a eest, samas on liikmemaksu tasumine väga ebatõenäoline – 2007.a sellist summat ei kajastata. Kui summa laekub 2008.a, kajastatakse tasu tuluna laekumise hetkel.

Saadud annetused ja toetused võivad oma olemuselt kuuluda kolme erinevasse kategooriasse:
·

        
Mitte-sihtotstarbelised annetused ja toetused kajastatakse tuluna hetkel, mil nende laekumine on praktiliselt kindel, arvestades vajadusel ka perioodi, mille eest need tasuti.
·
        
Sihtotstarbelised annetused ja toetused  kajastatakse lähtudes RTJ 12 kirjeldatud sihtfinantseerimise arvestuse põhimõtetest tuluna nendes perioodides, mil tehakse kulutused, mille kompenseerimiseks annetused ja toetused on mõeldud.
·
        
Annetused ja toetused, mis oma olemuselt on sissemaksed mittetulundusühingu või sihtasutuse põhikapitali, ei kajastata tuluna, vaid netovara muutusena. Selliseid annetusi ja toetusi iseloomustab sageli see, et nende kasutamisele on sätestatud püsivad piirangud, näiteks ei saa neid kasutada, vaid need tuleb investeerida ning kasutada võib teenitud tulu. Samuti loetakse mitterahalisteks sissemakseteks mittetulundusühingu või sihtasutuse põhikapitali  tasuta üle antud varasid, mis moodustavad olulise osa nende põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks vajalikust varast. Selliseid annetusi ja toetusi ei kajastata tuluna isegi siis, kui neid ei ole juriidiliselt vastavalt vormistatud.

Näiteks laekunud annetused, mille kasutamine on juhtkonna otsustada, kajastatakse tuluna laekumise hetkel. Konkreetsete kulutuste tegemiseks ettenähtud toetus kajastatakse aga tuludes perioodil, mil kajastuvad kuludes toetuse arvel tehtavad kulutused. Kui toetus laekub enne kulutuste tegemist, kajastatakse ta kuni tuludesse kandmiseni bilansis kohustuste poolel.

Jagatavad toetused ja annetused tuleb kajastada tekkepõhiselt kohustuse ja kuluna hetkel, kui on tehtud otsus nende väljamaksmise kohta. Väljamaksmisel vastav kohustus kustutatakse.

Teenuste või maksete vahendamisel liikmetele või kolmandatele isikutele, kui mittetulundusühing või sihtasutus ei kanna vahendamisega seotud riske ega hüvesid, ei kajastata saadud ja makstud summasid tuluna ja kuluna, vaid nõude ja kohustusena. Tulude ja kulude aruandes kajastatakse vajadusel ainult vahendamisest saadud netotulu või tekkinud netokulu.

Juhend RTJ-14 käsitleb mittetulundusühingutena ka mittetulundusühistuid, näiteks korteriühistuid ja usulisi ühendusi, näiteks kirikuid. Seega laienevad selles juhendis kirjeldatud arvestuspõhimõtted ka neile. Loomulikult kehtivad mittetulundusühingutele ja sihtasutustele ka teised Raamatupidamistoimkonna juhendid. Enamikes arvestusvaldkondades tuleb neil lähtuda samasugustest arvestuspõhimõtetest nagu äriühingudki.*


* Vaata lisaks ajakirja RP. nr 13, märts 2007, lk 29.
MTÜ ja SA tulumaksusoodustuse nimekirja kandmisest loe ajakirja RP. 2008 .a aprilli numbrist!
Ajakirja üksiknumbreid saab tellida 190326dir. (Toimetuse märkus)

Osale arutelus

  • Ajakiri RP.22

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad