Me ei nõustu väitega, et tulumaksuseaduse muudatused halvendavad Eesti ärikeskkonda

4. märtsi
Äripäevas lahati tulumaksuseaduse muudatuste poolt- ja vastuargumente.
Täpsemalt käsitleti neid muudatusi, millega maksustatakse peale
dividendide ka muid väljamakseid ja likvideerimisjaotisi äriühingu
tasandil.

Artiklis oli toodud ka audiitoribüroo väide, et need muudatused pärsivad oluliselt Eesti majanduskeskkonda. Äripäev küsis sellele väitele ka Eesti Kaubandus-Tööstuskoja kommentaari, kuid meie vastust ei avaldanud.

 

Meie arvame pigem, et audiitoribüroo järeldustena esitatud probleemide ulatus ja olulisus võivad osutuda pigem teoreetiliseks kui tegelikuks probleemiks.

 

Eesti investorite puhul maksustatakse praegu füüsilise isiku tuluna see äriühingu sissemaksete vähendamisel, aktsiate, osade või osamaksete tagasiostmisel või tagastamisel ning äriühingu likvideerimisel tehtud väljamaksete osa, mis ületab äriühingu omakapitali tehtud rahalisi ja mitterahalisi sissemakseid. Eelnõu kohaselt seda edaspidi enam füüsilise isiku tuluna ei maksustata. Sama maksuobjekt maksustatakse äriühingu tasemel. Ma ei saa nõustuda väitega, et see pärsib oluliselt Eesti ärikeskkonda.

 

Eelnõuga maksustatakse äriühingu kasum äriühingu tasandil, sõltumata sellest, kuidas seda äriühingust välja võetakse – kas jaotatakse dividendidena või äriühingu likvideerimisel likvideerimisjaotisena. Nimetatud põhimõte järgib tegelikult ju sedasama ideoloogiat, mis omal ajal sai meie TMS nurgakiviks: niikaua, kui raha kasutatakse ettevõtluses, seda ei maksustata, kui aga kasum ettevõtlusest välja viiakse, siis maksustatakse.

 

Eelnõu autorid on põhjendanud igasuguste väljamaksete ja likvideerimisjaotiste maksustamise seadustamist vajadusega likvideerida Eesti residendi ja mitteresidendi ebavõrdne kohtlemine. Muudatustega vähendatakse maksukohustuse optimeerimise võimalusi äriühingust kasumi väljavõtmisel ning püütakse tagada igasuguse kasumi väljaviimise korral selle maksustamine Eestis. Sellega, et kehtiv seadus võimaldab teatavat ebavõrdset kohtlemist, saab nõustuda. Kas aga pidada mitteresidentide maksukohustuse (võrreldes Eesti residentidega) vähendamise võimaluste sisulist äravõtmist (või vähendamist) positiivseks või negatiivseks, sõltub ilmselt hinnangu andja isikust. Mitmed ettevõtjad on varasemalt avaldanud arvamust, et Eesti peab lõpetama välisinvestorite soosimise ja välistama võimaluse Eestis genereeritud tulu maksuvabalt Eestist välja viia. Välisinvestorid võivad tõenäoliselt olla vastupidisel seisukohal.

 

Päris ideaalseid lahendusi siiski olemas ei ole. Viidatud muudatuste eelnõust väljajätmine tähendaks auku seaduses. See seaks tegutsevad, kasumit teenivad ja dividende maksvad residentidest äriühingud ebavõrdsesse olukorda võrreldes näiteks kiirelt likvideeritavate äriühingutega, mis kuuluvad mitteresidentidele. Mitteresidentidele kuuluvate äriühingute omanikud saaks siis lihtsalt likvideerimisjaotise näol kasumi ilma igasuguste maksudeta Eestist välja viia.

 

Osale arutelus

  • Reet Teder

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Wellman otsib ÄRI- JA FINANTSANALÜÜTIKUT

Wellman OÜ

08. veebruar 2018

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

26. jaanuar 2018

Uudised

Tööriistad