Maksuseaduse muudatusest jääb metsaomanikele väheks

Aasta alguses kehtima hakanud muudatus tulumaksuseaduses on tõesti vähene, sest ei arvesta metsamajandamise pikaajalisusega ega loo soodsat pinnast säästvaks ja heaperemehelikuks metsakasutuseks.

Mullu tehtud uuring ja metsatööstuse liidu ülevaade annavad tunnistust, et Eestis kehtiv maksusüsteem pärsib erametsade majandamist ja mõjub kogu Eesti metsandussektorile halvasti.

Nii nendib Eesti Metsatööstuse Liidu (EMTL) ülevaade, et kehtiv tulumaksuseadus ei soodusta metsade säästlikku ja seadusekuulekat majandamist ning ebaõige maksusüsteem on peamine erametsade mittemajandamise põhjus.

1. jaanuarist 2000 kuni 31. detsembrini 2007 kehtinud tulumaksuseaduse kohaselt võis füüsiline isik metsaseaduse tähenduses metsamaterjali müügist saadud tulust maha arvata kuni 45 000 krooni. Säte ei ole aga üheselt mõistetav, kuna ei selgu, kas see rakendub ainult füüsilisele isikule või ka füüsilisest isikust ettevõtjale (FIE). Tuludeklaratsiooni täitmise selgituste kohaselt kehtib mõlemale, kuid sel juhul tuleb selget vahet teha, kas tegemist on tuluga vara võõrandamisest või ettevõtlusega seotud tuluga.

Käesoleva aasta algusest kehtib tulumaksuseaduses säte (arvestatakse alles 2008. aasta tuludeklaratsiooni koostamisel), et sellist mahaarvamist võib teha ainult äriregistrisse kantud või maksuametis registreeritud füüsilisest isikust ettevõtja. Seega maksuvaba tulu saajate ringi küll täpsustati, kuid maksuvabastust ei ole enam võimalik saada isikul, kes pole FIEd.

Kui isiku ettevõtlus hõlmab näiteks nii metsamaterjali müüki kui ka põllumajandussaaduste müüki, siis on võimalik mõlemal juhul eraldi arvestada tulumaksusoodustust 45 000 krooni ulatuses.

Kas selline muudatus toob kaasa metsaomanike tegevuse hoogustumise? Muudatus tundub esmapilgul soodsana, kuid nagu nendib ka seaduse seletuskiri, laieneb see ainult umbes 3000 metsaomanikule. Erametsanduse arengukava aastaiks 2006-2009 ütleb aga, et Eestis on hinnanguliselt 55 000 erametsaomanikku.

Uue seadusemuudatuse kohaselt peab metsamaterjal olema pärit maksumaksjale kuuluvalt kinnistult. Eelnevatel aastatel sellist piirangut polnud.

Loe veel: Maksuseaduse muudatusest jääb metsaomanikele väheks

Loe ka ajakirjast RP. 2008.a veebruari numbris Olavi Kärsna artiklit: Mõned mõtted seoses FIE 2007.aasta tuludeklaratsiooniga!

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Uudised

Tööriistad