Renditöötajate töölähetus ja maksustamine

Seoses renditöötaja viibimisega teenuse osutamisel väljaspool Eestit tuleb hoolas olla ka selle töötajaga seotud maksudega.

Näide: töötaja on Eesti firmas olnud tööl 2 aastat üldehitajana ja vastavalt Eesti firma ja Soome firma vahel sõlmitud kokkuleppele saadab Eesti firma oma töötaja üheks kuuks Soome tellija juurde ehitustöid tegema. Töötajat juhendab ja kontrollib Soome tellija. Eesti tööandja (firma, kellega töötaja on sõlminud töölepingu) vormistab töötajale töölähetuse ja maksab ettenähtud hüvitised.

Tuginedes Eesti ja Soome vahel sõlmitud maksulepingule ja selle juurde kuuluvale protokollile on Soomel õigus saada selle töötaja (renditöötaja) teenitud palgalt tulumaksu.

! Meeldetuletuseks, et üldiselt on maksulepingu riigil õigus teise lepingupoole isikult tulumaksu saada alles siis, kui see isik on töö tegemise kohas muutunud residendiks. Näiteks viibinud riigis üle 183 päeva
 
12-kuulise järjestikuse perioodi jooksul. Erand on aga renditöötajate puhul, mil töö tegemise riigil tekib tulumaksu saamise õigus alates esimesest päevast. Soome maksuameti selgituste kohaselt peab renditöötaja ise hoolt kandma oma maksude eest
 
ja võtma Soome maksuametiga kontakti.

Sotsiaalmaksu
kohta kehtib Euroopa Liidus reegel, mille järgi tasutakse maks riigis, kus asub töö tegemise koht. Üldreeglile lisaks on kehtestatud võimalus, et lähetatud töötajate palgalt võib maksu jätkuvalt tasuda riigis, kus asub tööandja ja kus on töötaja tavaline töö tegemise koht, meie näites Eestis. Selleks, et Eesti tööandja saaks jätkuvalt töötajale tehtud väljamakselt arvestada sotsiaalmaksu Eesti seaduse alusel on vajalik taotleda Sotsiaalkindlustusametilt vorm E 101. Töötajal peab teises riigis töötamisel vorm E 101 kaasas olema, sest see tõendab, et kõik sotsiaalkindlsutusmaksed tasutakse tema eest koduriigis (Eestis). Vormi E 101 väljastamise eelduseks on otsese töösuhte olemasolu töötaja ja lähetava ettevõtte vahel.

Osale arutelus

  • Virve Aru

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Veebiseminarid 24/7

Tarkvara

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad