Palga ja tööviljakuse kasvu erinevus püsib

Keskmine brutokuupalk ulatus kolmandas kvartalis 10 899 kroonini, mis on 20,2 protsenti rohkem kui möödunud aastal samal ajal. Brutopalga reaalkasv ehk palgakasv, kust inflatsioon on maha arvatud, oli 12,9 protsenti. See on mõnevõrra aeglasem kui esimesel poolaastal.

Vaatamata majanduskasvu aeglustumisele püsib nõudlus tööjõu järele tugev, mis aga ei võimalda palgatõususurvetel oluliselt väheneda ning kergitab omakorda inflatsiooni. Keerulisem on olukord tööjõumahukatel tegevusaladel, mis on spetsialiseerunud allhangetele. Seal on kasumlikkuse säilitamine raskendatud, kuna kiire palgakasvuga kaasnevaid suurenenud kulutusi ei ole võimalik toodete lõpphindadele lisada.

Tasakaalustamatus majanduses püsib, kuna tööviljakuse kasv on jätkuvalt tagasihoidlik. Kui varasematel aastatel on ettevõtete kasumite kasv ületanud tööjõukulude tõusu, siis tänavu on lisandväärtuse jaotamine liikunud oluliselt töövõtjale soodsamas suunas.

Tegevusaladest kasvasid palgad keskmisest oluliselt kiiremini põllumajanduses, ehituses ja kalanduses. Põllumajanduses võimaldasid palgakasvule tempot (28,6 protsendini) lisada tulude kasv seoses toodangu suurenemisega ja hinnatõusuga. Kalanduses on palkade 27,6 protsendiline kasv valdavalt seotud suurenenud väljapüügiga ning hindade kasvuga. Ehituse palkade kiire kasvu (28,5 protsenti) peamiseks põhjuseks on jätkuvalt aktiivne ehitustegevus ning endiselt tugev konkurents tööjõu osas.

Keskmisest kiiremini kasvas keskmine palk ka finantsvahenduses, mäetööstuses ning veonduses, laonduses ja sidesektoris. Finantsvahenduses tugineb palgakasv headele majandustulemustele ja kasumite kasvule. Veonduse, laonduse ja side tegevusala palga kasvu taga on möödunud aastal kasvanud tulud, seda ennekõike autotranspordis ja laomajanduses. Töötlevas tööstuses oli palga kasv riigi keskmisel tasemel, hõive aga vähenes (5,4 protsenti), mis viitab toimuvale restruktureerimisele. Kinnisvara, üürimis- ja äriteeninduses kasvasid palgad vaid 7,2 protsenti, mis on seotud eelkõige tulude kasvu pidurdumisega kinnisvarategvuses.

Kolmanda kvartali arengud tööturul on kooskõlas rahandusministeeriumi ootustega. Tugev nõudlus tööjõu järele hoiab ka neljanda kvartali palgakasvu praegusel tasemel. Käärid tööjõu vajaduse ja pakkumise vahel püsivad, vajaliku kvalifikatsiooniga spetsialistide leidmine on keeruline.

Palgakasvu aeglustumist võib oodata 2008. aastal, mil tööturul valitsevaid tasakaalustamatused peaks vähenema. Ettevõtted ei suuda kahaneva majandusaktiivsuse ning tagasihoidlikumate käibe- ja kasuminumbrite juures töötajate palku jätkuvalt kergitada tööviljakusest kordades suuremas tempos, ilma et konkurentsivõime kannataks. Edaspidi kujuneb määravaks panustamine tootearendusse ja ümberorienteerumine kapitalimahukamale, kõrgema lisandväärtusega tegevusaladele, mis tagab tootlikkuse suurenemise.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

SmartAccounts – Raamatupidamistarkvara Sinu ettevõttele

SmartAccounts on veebipõhine raamatupidamistarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja kasutajamugavus. SmartAccounts raamatupidamistarkvara kasutavad nii ettevõtted, kellel on mõned kanded kuus kui ka ettevõtted, kes väljastavad sadu müügiarveid päevas.

Valdkonna tööpakkumised

Südameapteek otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Pharma Holding OÜ

31. märts 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

01. aprill 2018

SOCAR Trading otsib PEARAAMATUPIDAJAID

Manpower OÜ

25. märts 2018

Uudised

Tööriistad